WASHINGTON. Šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, ktorý je v USA vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z pokusu o znásilnenie, rezignoval vo štvrtok na svoju funkciu.
Vo vyhlásení zároveň zdôraznil, že trvá na svojej nevine. Straussa-Kahna v nedeľu obvinili zo sexuálneho útoku, obmedzovania osobnej slobody a pokusu o znásilnenie chyžnej v newyorskom hoteli.
Chce dokázať svoju nevinu
"S veľkým smútkom som dnes prinútený predložiť výkonnej rade svoju rezignáciu na post riaditeľa MMF," píše sa vo vyhlásení Straussa-Kahna, socialistu, ktorý bol považovaný za favorita budúcoročných francúzskych prezidentských volieb.
"Predovšetkým - predovšetkým chcem venovať všetku svoju silu, všetok môj čas a všetku moju energiu, aby som dokázal svoju nevinu," napísal.
Tlak na Straussa-Kahna, aby odstúpil, sa stupňoval v rodnom Francúzsku aj medzinárodne. Šéf vládnej strany UMP vo Francúzsku Jean-Francois Copé včera povedal, že si nevie predstaviť, ako by pokračoval vo funkcii. Rovnaký postoj vyjadril aj americký minister financií Timothy Geithner.
Medzinárodný menový fond, ktorý rieši svetovú hospodársku krízu, predstaví nástupcu Straussa-Kahna podľa slov hovorcu "v blízkej budúcnosti".
Nový pokus o prepustenie
Obhajcovia Straussa-Kahna dnes predložia nový návrh prepustenia na kauciu s prísnymi podmienkami vrátane nonstop elektronického monitorovania bytu v New Yorku, kde by Strauss-Kahn býval.
V pondelok ho sudkyňa odmietla prepustiť na kauciu pre obavy, že by utiekol. Do piatku má o kaucii rozhodnúť veľká porota.
Strauss-Kahn čaká vo väzení na Rikers Island na zajtrajšie pojednávanie na súde, kde veľká porota rozhodne o obvineniach. Prípadný súdny proces by mohol podľa právnych expertov začať do polroka. V prípade usvedčenia mu hrozí až 25 rokov väzenia.
Európa sa nemieni vzdať nároku na post šéfa MMF
Európa sa nemieni vzdať nároku na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF), o ktorú majú záujem aj rozvíjajúce sa krajiny. Najsilnejšia európska ekonomika Nemecko, dala dnes jasne najavo, že post šéfa fondu by mal znova dostať Európan.
Európania pritom argumentujú, že MMF zohráva kľúčovú úlohu pri riešení dlhovej krízy eurozóny, preto by mal funkciu jeho šéfa naďalej zastávať Európan. Na druhej strane rozvíjajúce sa štáty, z ktorých mnohé doslova "sedia" na hromade peňazí, zatiaľ čo bohaté krajiny sa topia v dlhoch oponujú, že ich rastúce bohatstvo a stúpajúci výkon ich ekonomík - a tým aj ich vplyv na globálne hospodárstvo znamená, že doterajšie vzorce pre obsadzovanie funkcií vo významných svetových inštitúciách sú zastarané.
Podľa brazílskeho ministra financií Guida Mantega nastal čas zaviesť nové kritériá, ktoré rozhodnú o tom, kto obsadí post šéfa MMF.
Ešte hlasnejšie sa ozýva Čína. Tvrdí, že nastal čas na zmeny a žiada, aby sa generálny riaditeľ fondu, ktorý má pod palcom miliardy dolárov, vyberal "transparentne, férovo a na základe zásluh".
Európania stáli na čele MMF od jeho založenia po druhej svetovej vojne. Američania zase tradične obsadzujú ďalšie dva najvyššie posty v MMF a zároveň najvyššiu funkciu v sesterskej organizácii, v Svetovej banke.
Hovorca nemeckej vlády Christoph Steegmans v tejto súvislosti upozornil, že Európa má dostatok kandidátov, ktorí sú schopní riadiť fond. Nezverejnil však žiadne meno a nepovedal ani, či Nemecko niekoho na túto funkciu navrhne. V médiách sa však už objavili špekulácie, že najvyšší post v MMF by mohla zastávať súčasná francúzska ministerka financií Christine Lagardeová, prípadne bývalý guvernér nemeckej centrálnej banky Alex Weber, alebo šéf Európskeho fondu finančnej stability Klaus Regling, či nemecký exminister financií Peer Steinbrück.
Nemecký spolkový minister financií Wolfgang Schäuble vysoko oceňuje kvalifikáciu francúzskej ministerky financií Christine Lagardeovej a považuje ju za najvhodnejšiu kandidátku na funkciu šéfky Medzinárodného menového fondu.
tasr