Rok pred prezidentskými voľbami môžu Francúzi vidieť, ako vyzerá politický boj zvnútra. Film o politickom vzostupe Nicolasa Sarkozyho Dobytie mal včera premiéru v Cannes. „Do kina nepôjdem. Narcizmus nie je šťastná vlastnosť, keď ho je priveľa, človek sa z neho môže zblázniť,“ povedal Nicolas Sarkozy, keď sa ho novinári pýtali, či sa pôjde pozrieť na film La Conquete (Dobytie).
Možno aj jeho odporcovia teraz dokážu uznať, že má zmysel pre humor a iróniu. Dobytie je film o tom, ako sa všemožne snažil dostať k moci a ako pritom prišiel o svoju manželku. Film mal premiéru na festivale v Cannes, takže ho v podstate videl celý svet. Sarkozy určite vie, že keby si ho pozrel aj on, ego by sa mu zrejme nezvýšilo.
Zabíjať slovami
Filmy o monarchoch a politikoch, ktorí sú ešte stále pri moci, vznikajú len zriedka. Je celkom odvážne nakrútiť príbeh, v ktorom vystupujú skutočné postavy, skutočné mená a do veľkej miery aj skutočné udalosti. „Inak by však nebolo možné ukázať, ako naša súčasná politika vyzerá,“ povedal režisér filmu Xavier Durringer.
Keď si pozbieral a dal dokopy fakty, vznikla mu z filmu gangsterka. „Politika je ako vojna klanov, s týmito hrdinami by som pokojne mohol nakrútiť krvavý western. Akurát, že títo muži sa nezabíjajú pištoľou, ale slovami.“
Bývalý minister Dominique de Villepin o Sarkozym hovoril, že je trpaslík a bastard, bývalý prezident Jacques Chirac zasa vravel, že k úspechu mu vždy bude chýbať niekoľko centimetrov. Len Chiracova manželka Bernadette ho okamžite odhadla: „Ten malý má talent,“ dodala.
Autorov filmu fascinovalo, ako sa Sarkozy pred verejnosťou prezentoval. Nechal sa fotiť so slnečnými okuliarmi na pláži, pri rannom behu aj na bicyklovej túre s manželkou Céciliou. To žiadny iný politik pred ním neurobil. „Budeme vytvárať správy, ja budem hercom aj režisérom,“ hovoril svorke svojich verných pomocníkov.
Film zároveň ukazuje jeho kontakty s mediálnymi magnátmi. Stále sa môže spoliehať na to, že médiá ho nepotopia, aj keď odhalia nejakú kauzu, pretože „francúzski novinári sú zbabelí“.
Carla do kina pôjde
Jeho politické idey nevyzerajú veľmi presvedčivo, napriek tomu film La Conquete nie je zničujúcim obrazom. Áno, Sarkozyho ambicióznosť vyzerá úboho a smiešne, ale nie je to necitlivý stroj. A okrem toho, má ozaj zmysel pre humor.
S komplexom rôznych povahových čŕt nevydržala jeho manželka Cécilia. Posledné mesiace ho už len formálne podporovala, nedala si ani námahu ísť ho voliť. To, že ho vzápätí opustila, bolo vo francúzskej politike nevídané. Sarkozy však dlho v ťažkej funkcii nezostal sám.
Dnes je jeho manželkou speváčka Carla Bruni, bývalá ľavičiarka. Ona novinárom odkázala, že do kina pôjde, lebo je zvedavá.
Festival de Kahn
Pád StraussaKahna spravil z festivalu v Cannes vedľajšiu udalosť.
CANNES. Tri dni akoby v Cannes nezáležalo na tom, či prišiel Brad Pitt, alebo Mel Gibson. Celoštátne aj lokálne noviny vychádzali s jedinou fotkou na titulke. Bol na nej Dominique Strauss-Kahn a na nej väčšinou len veľmi stručné titulky: Poníženie. Pád. K. O.
Správy o filme sa stali skoro až druhoradé a časopis Hollywood Reporter výstižne napísal, že z festivalu v Cannes sa stal „Festival de Kahn“. Tisícky novinárov a filmárov tu počas desiatich dní zväčša nemajú šancu dostať sa k televízii a sledovať správy. Teraz im organizátori pomohli.
Vo festivalovom paláci je niekoľko televíznych obrazoviek - naladili na nich kanály so spravodajským vysielaním. Už sa nepozerali záznamy z tlačoviek, rozhovory a slávnostné stúpanie po schodoch. Ale reakcie francúzskych politikov, ktorí hovorili, že „toto je bomba“.
Televízie vytiahli staré fotky DSK, opakovali jeho finančné i morálne kauzy a pripomínali, že ľavicovým
kandidátom na prezidenta nemal byť niekto, kto sa vozí v porsche a kupuje si obleky za 35-tisíc eur. A k tomu prišli zábery nevyspatého politika pred newyorským súdom. Festivaloví návštevníci mali ozaj kino.
Čakalo sa, že najväčšou politickou udalosťou bude fiktívny film La Conquete (Dobytie) o vzostupe Sarkozyho k moci. Stal sa ním však pád jeho súpera v priamom prenose.
Autor clanku