BELEHRAD. Srbsko prijme nové prísne opatrenia s cieľom zastaviť prúd svojich žiadateľov o azyl v krajinách Únie, ktorý ohrozuje ťažko vybojovaný bezvízový režim s Úniou. Oznámili to vládni predstavitelia citovaní agentúrou AP.
Medzi opatreniami je aj možnosť trestného stíhania organizátorov prepravy žiadateľov o azyl do cieľových krajín Únie, povedal srbským poslancom vicepremiér Božidar Djelič.
Belehrad okrem toho vyzve Úniu, aby Srbsko vyškrtla zo zoznamu krajín, ktorých obyvatelia majú nárok žiadať v Únii o azyl. To by odradilo mnohých žiadateľov, dodal Djelič.
Takmer všetky žiadosti odmietli
O politický azyl v Únii od zrušenia vízovej povinnosti z decembra 2009 požiadali tisícky srbských občanov, prevažne Rómov a etnických Albáncov z chudobného juhu.
Takmer všetkých odmietli s tým, že o azyl žiadali z ekonomických a nie politických dôvodov. Srbská vláda tiež zvýši investície na problematickom juhu krajiny, dodal Djelič.
Únia na problém azylantov reagovala varovaním, že zruší bezvízový styk so Srbskom. Takýto krok by bol veľkým úderom pre krajinu, ktorá sa chce do konca roka stať kandidátom na členstvo v Únii.
Problém bude zrejme na programe štvrtkových rokovaní predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa v Belehrade.
Väčšina azylantov podľa úradov chce v Únii poberať podporu, prípadne pracovať, kým sa o ich žiadosti nerozhodne. Proces trvá niekoľko týždňov.
Niektorí svoju žiadosť krátko pred rozhodnutím stiahnu, aby všetko mohli zopakovať o pár mesiacov neskôr, tvrdia srbskí predstavitelia. Únia by mohla vlnu azylantov zastaviť aj urýchlením rozhodovania a zrušením finančnej podpory.
Posilnili hraničné kontroly
Srbský minister vnútra Ivica Dačič poukázal na citlivosť problému azylantov pre políciu. Väčšinu žiadateľov tvoria príslušníci menšín a ich potrestanie - napríklad odobratím pasu - by mohlo byť považované za represiu.
"Na jednej strane od nás žiadajú, aby sme to zastavili, na druhej strane nám hovoria, aby sme v žiadnom prípade neporušovali ľudské práva," posťažoval sa Dačič.
Srbsko už posilnilo kontroly na svojich hraniciach a zatklo niekoľko ľudí pre podozrenie z falšovania pasov. Úrady plánujú stanoviť minimálnu sumu peňazí potrebnú pre vycestovanie z krajiny.
Srbsko je, ako väčšina Balkánu, chudobné po rokoch vojen z 90. rokov. V krajine tiež žije takmer 300 000 vojnových utečencov z iných balkánskych krajín.