Viedeň 1. júna (TASR) - Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel vyhlásil na Európskom fóre vo Viedni, že v prípade vojenského útoku na partnerský štát v Európskej únii by sa malo aj neutrálne Rakúsko zachovať solidárne. Znamená to, že na odvetnom zásahu by sa mohli zúčastniť aj rakúski vojaci, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Európsku úniu chápe Schüssel ako rodinu, ktorá si je povinná v prípade potreby navzájom pomáhať. Súčasná rakúska vláda považuje teda solidaritu v rámci EÚ za vyššiu hodnotu ako neutralitu vlastnej krajiny, konštatuje ďalej nemecký denník.
Neutralita je jedným z najväčších sporných bodov medzi súčasnou čierno-modrou rakúskou vládnou koalíciou, zloženou z ľudovcov a slobodných a opozíciou, ktorú tvoria sociálni demokrati a Zelení, zdôrazňuje denník a cituje názor predsedu Zelených Alexandra Van der Bellena, že pre Rakúsko by mal byť vždy na prvom mieste zákon o zachovaní neutrality z roku 1955.
Práve táto právna norma bola predpokladom ukončenia obsadenia Rakúska po druhej svetovej vojne a odchodu sovietskych vojsk z krajiny. Tento krok ušetril Alpskej republike bolestivé rozdelenie podľa nemeckého vzoru, pripomína SZ.
Mnohí politici a intelektuáli - nielen z konzervatívneho tábora - však považujú neutralitu za prežitok z minulosti, dobrý len na to, aby sa Rakúsko mohlo poľahky "vyvliecť" z medzinárodných konfliktov. Ešte pred vytvorením súčasnej vlády požadovala Rakúska ľudová strana (ÖVP) a Slobodná strana Rakúska (FPÖ) viackrát vstup do NATO.
Nešlo len o to, že existencia neutrálneho Rakúska zvyšovala nepriamo náklady na obranu u ostatných členov Severoatlantickej aliancie. Aj v nových členských krajinách NATO - v ČR, Poľsku a Maďarsku - sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, že v prípade konfliktu by sa o bezpečnosť Rakúska museli postarať aj traja najslabší členovia Severoatlantickej aliancie bez toho, aby im Rakúsko poskytlo protislužbu.
Keďže súčasná koalícia nemá v rakúskom parlamente ústavnú väčšinu, ktorá by zákon o neutralite zrušila, pokúša sa Schüsselov kabinet spochybniť momentálne status quo aspoň jednoznačnými politickými vyhláseniami, konštatuje nemecký denník a dodáva, že opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) považuje neutralitu aj v dnešnej dobe za jeden z pilierov rakúskej povojnovej identity. Podľa názoru predsedu Národnej rady, sociálneho demokrata Heinza Fischera, prejavuje jeho krajina medzinárodnú solidaritu už dávno vysielaním vojakov do medzinárodných jednotiek v rámci OSN.