Agentúrnu správu sme o 16:27 nahradili autorským článkom.
Jeden z najdôležitejších mužov svetovej ekonomiky skončilza mrežami. Američania obvinili Straussa-Kahna z pokusu o znásilnenie.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Už sedel na svojom mieste v prvej triede a čakal na odlet do Paríža, keď do lietadla spoločnosti Air France vtrhla americká polícia a na letisku v New Yorku ho zatkla.
Obľúbený francúzsky politik a šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn si od nej v sobotu večer vypočul obvinenie zo sexuálneho napadnutia a pokusu o znásilnenie hotelovej chyžnej.
Kríza bez Strauss-Kahna Šokujúca správa spôsobila zemetrasenie nielen medzi Francúzmi, ktorí ho považovali za najsilnejšieho súpera proti prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ale aj medzi západnými lídrami.
MMF sa totiž ocitlo bez svojho najvyššieho vedenia v čase, keď má riešiť krízu v ohrozených krajinách eurozóny. Schôdzku z ním musela napríklad včera zrušiť nemecká kancelárka Angela Merkelová. Dnes s ním mali rokovať ministri únie o pôžičke Portugalsku.
Útok na chyžnú Strauss-Kahn sa mal sexuálneho útoku dopustiť v hoteli Sofitel na Manhattene. Keď chyžná vošla do jeho izby, podľa nej sa ju nahý pokúsil prinútiť k orálnemu sexu.
Žene sa však s menšími zraneniami podarilo utiecť a zavolať políciu. Kým však dorazila na miesto, StraussKahn už v hoteli, kde si nechal osobné veci a mobil, nebol. Strauss-Kahn neskôr všetky obvinenia odmietol.
Koniec kariéry Dlhé mesiace sa Francúzi domnievali, že ich budúcim prezidentom bude práve Strauss-Kahn. Hoci svoju kandidatúru v budúcoročných voľbách nikdy nepotvrdil, jasne viedol v prieskumoch verejnej mienky.
„Bez ohľadu na výsledky vyšetrovania Strauss-Kahn už nebude kandidovať na prezidenta," povedal Wall Street Journal bývalý poradca francúzskeho prezidenta Francoisa Mitteranda a vplyvný socialista Jacques Attali.
Myslí si to aj šéfka krajnopravicového Národného frontu Marine Le Penová, ktorá je teraz považovaná za najväčšieho Sarkozyho súpera. Socialisti musia znovu hľadať kandidáta, ktorý by ho dokázal poraziť. A na príchod nového šéfa sa už chystá aj MMF.
Bohatý ľavičiar mal slabosť pre ženy už dlhšie
S reputáciou vlastného šéfa je ohrozená aj povesť MMF.
PARÍŽ, BRATISLAVA. DSK, ako Dominiqa Straussa-Kahna pozná väčšina Francúzov, za svoju vplyvnú funciu vďačil paradoxne svojmu najväčšiemu rivalovi, Nicolasovi Sarkozymu.
Na mocnú pozíciu šéfa Medzinárodného menového fondu ho totiž v roku 2007 nominoval práve prezident Sarkozy.
Hovorilo sa, že to bol šikovný ťah, ako sa zbaviť silnejúceho konkurenta.
No práve na čele fondu, ktorý musel riešiť svetovú finančnú krízu, si Strauss-Kahn vybudoval dobré meno. Jeho popularite u Francúzov neublížila ani mimomanželská aféra v roku 2008.
Čelil vtedy vyšetrovaniu z údajného zneužitia svojho postavenia, kedy povýšil svoju maďarskú podriadenú, s ktorou mal intímny vzťah. Po prešetrení tohto prípadu sa Strauss-Kahn ospravedlnil MMF aj svojej už tretej manželke.
Teraz bude namiesto ľútosti potrebovať dobrých právnikov. Už bez ohľadu na vyšetrovanie, je jasné, že kariéra vyštudovaného ekonóma a dlhoročného socialistu pôjde strmo dole.
Politik, ktorý začínal ako starosta chudobnej parížskej štvrte Sarcelles, neskôr bol ministrom pre priemysel aj financií, sa takmer isto nezúčastí na súboji o Elyzejský palác.
Jeho aféra z New Yorku navyše prišla krátko potom ako médiá naklonené Sarkozymu kritizovali luxusný život ľavičiara Straussa-Kahna s tým, že má záľubu v Porsche a drahých oblekoch.
Socialisti, ktorí to vtedy to označili za hanlivú kampaň sponzorovanú Sarkozyho tímom, sú teraz opatrní. Spomínajú prezumpciu neviny.
Ak by sa však obvinenia potvrdili, ako napísal Wall Street Journal, poukazovali by na neakceptovateľné patologické správanie.
„Ako by potom mohli Portugalci či Gréci počúvať od MMF lekcie o morálnej povinosti platiť svoje účty,“ napísal v komentári Denis Berman.
Ela Rybárová