
Tokio 1. júna (TASR) - Japonská ministerka zahraničných vecí Makiko Tanakaová podnietila ďalšiu vlnu kontroverznosti okolo svojej osoby, keď vyjadrila pochybnosti o americkom pláne vybudovania systému protiraketovej obrany (NMD). Informoval o tom konzervatívny denník Sankei Šimbun s odvolaním sa na zdroje z ministerstva zahraničia.
Šéfka japonskej diplomacie pri pracovnom obede so svojím talianskym rezortným partnerom Lambertom Dinim na minulotýždňovom stretnutí ministrov zahraničia euroázijského fóra v Pekingu uviedla, že Japonsko a Európa by mali spolupracovať a naliehať na USA, aby "nešli vo svojom úsilí až tak ďaleko".
Tanakaová však dnes odmietla tieto tvrdenia a označila ich za nepravdivé. "Nikdy som nepovedala, že USA by mali ukázať viac skromnosti a sebakontroly," uviedla ministerka na zasadaní parlamentu.
Aj napriek tomuto vyjadreniu, však jej údajné tvrdenia primäli hovorcu japonského vládneho kabinetu Jasua Fukudu, aby v tomto smere vyjadril menšie varovanie. Hoci šlo o varovanie diplomatické a nebolo v ňom spomenuté žiadne konkrétne meno člena vlády, bolo jasné, že bolo nepriamo mierené práve na Tanakaovú.
"Hovoriac vo všeobecnosti, ministrove slová majú určitú váhu," vyhlásil Fukuda a zároveň vyjadril presvedčenie, že všetci členovia vládneho kabinetu budú vo svojich komentároch opatrnejší.
Viaceré európske krajiny sú opatrné v otázke NMD, o ktorého plánovanom vybudovaní informoval americký prezident George W. Bush celý svet začiatkom mája. Japonsko bolo jednou z mála krajín, ktoré vtedy vyjadrili Washingtonu podporu.
Správy o Tanakaovej výrokoch zároveň prichádzajú vo veľmi delikátnom čase, pretože samotná ministerka vyjadrila želanie navštíviť USA ešte pred summitom japonského premiéra Džuničira Koizumiho s Bushom, ktorý sa má konať 30. júna.
Len minulý mesiac sa Tanakaová dostala pod paľbu kritiky za to, že zrušila stretnutie s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí Richardom Armitageom, ktorý chcel v Japonsku diskutovať o Bushovom pláne vybudovania NMD s japonskými lídrami.
Ministerka zahraničných vecí najskôr pre japonské médiá uviedla, že nemohla prísť na stretnutie s Armitageom kvôli osobným starostiam, avšak neskôr na parlamentnom zhromaždení dodala, že v tom čase oddychovala.