LONDÝN. Britské ministerstvo zahraničia si v piatok nechalo predvolať sýrskeho veľvyslanca, aby ho varovalo pred novými sankciami Európskej únie, pokiaľ Sýria nezastaví tvrdé zásahy proti demonštrantom. Vo vyhlásení ministerstvo uviedlo, že si "predvolalo sýrskeho veľvyslanca Sámího Chijámího, aby vyjadrilo hlboké znepokojenie nad súčasnou situáciou v Sýrii".
Zároveň ho upozornilo, že "pokiaľ sýrska vláda nezastaví zabíjanie demonštrantov a neprepustí politických väzňov, Veľká Británia spolu so svojimi partnermi v EÚ prijme ďalšie opatrenia". Tie by mali zahŕňať nové sankcie voči najvyšším predstaviteľom režimu vrátane zákazu cestovania a zmrazenia účtov, spresnilo ministerstvo. Vládu v Damasku tiež vyzvalo, aby rešpektovala ľudské práva, medzi nimi aj právo na slobodné vyjadrovanie, a apelovalo na ňu, aby umožnila Organizácii Spojených národov prístup do armádou obsadených miest, ako je napríklad Dará. V apríli si sýrskeho veľvyslanca predvolalo celkovo päť krajín európskej dvadsaťsedmičky.
Európska únia v utorok zaviedla sankcie voči 13 vysokopostaveným predstaviteľom sýrskeho režimu. Reštrikčné opatrenia im znemožnia cestovať do Európy a európske banky im zmrazia účty. Sankcie sa týkajú sýrskych predstaviteľov, ktorí by mali byť zodpovední za krvavé útoky proti opozičným demonštrantom. Samotný prezident Baššár al-Asad medzi trinástimi potrestanými nie je. Na zozname však figuruje Mahír al-Asad, prezidentov mladší brat, ako aj štyria jeho bratranci. Okrem toho vstúpilo v utorok do platnosti aj embargo na vývoz zbraní a zariadení, ktoré by sýrsky režim mohol použiť pri zásahoch proti oponentom.
Európske vlády boli v otázke uvalenia sankcií na sýrske vedenie dlho nejednotné. Zatiaľ čo Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko presadzovali urýchlené kroky proti al-Asadovmu režimu, krajiny ako Cyprus, Grécko či Portugalsko boli skôr zdržanlivé.