Berlín 1. júna (TASR) - Poslanci nemeckého Spolkového snemu schválili na dnešnom zasadnutí veľkou väčšinou pokračovanie mierovej misie príslušníkov nemeckej armády v juhosrbskej provincii Kosovo v rámci síl KFOR.
Pomerom hlasov 491:92 sa členovia nemeckého zákonodarného zboru vyslovili nielen za predĺženie mandátu Bundeswehru o ďalší rok, ale zároveň aj o rozšírenie úloh, na základe čoho bude možné aj nasadenie nemeckých vojakov v demilitarizovanej zóne.
Ako poslanci nemeckej vládnej koalície, tak aj opozičnej Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU) vo svojich vystúpeniach ocenili nasadenie nemeckých ozbrojených síl, ako aj ďalších mierových jednotiek v provincii. Bez takejto angažovanosti by bol mier a bezpečnosť kosovského obyvateľstva ohrozený.
Zahraničnopolitický hovorca frakcie opozičnej únie Karl Lamers pred hlasovaním zdôraznil, že opozícia bude hlasovať za, pretože bez nasadenia KFOR by v Kosove znovu prepuklo násilie. Ako však konštatoval šéf parlamentnej frakcie CDU Friedrich Merz, "spolkový kancelár a minister obrany priviedli Bundeswehr do najhoršej krízy počas celej jeho existencie" a opozícia preto na budúci rok už predĺženie mandátu nepodporí, ak sa nezlepší finančné zabezpečenie Bundeswehru.
Minister zahraničných vecí Joschka Fischer vyzdvihol v debate význam Balkánu pre bezpečnosť v Európe. Zmeny v Juhoslávii priniesli podľa jeho slov nové perspektívy pre stabilitu v regióne a v súčasnosti je v Belehrade demokracia.
Podľa slov sociálnodemokratického poslanca Eberharda Brechta je dôležité, aby bola etnická agresia prísne potrestaná a kriminalita naďalej potlačovaná. Ako ďalej dodal, o úspechu nasadenia nemeckých jednotiek v rámci KFOR niet žiadnych pochýb.
Poslanci Slobodnej demokratickej strany (FDP) síce schválili predĺženie mandátu, avšak odmietli "paušálne rozšírenie" úloh nemeckých vojakov. Sú totiž presvedčení, že následky takéhoto kroku sa dostatočne nepremysleli.
Reformní komunisti zo Strany demokratického socializmu (PDS) sa voči nasadeniu vojenských jednotiek Severoatlantickej aliancie stavali už od začiatku. Počas dnešného zasadnutia opäť požadovali výmenu KFOR za jednotky OSN známe ako modré prilby.
Nemeckí vojaci rovnako ako príslušníci jednotiek iných krajín sú v Kosove od júna 1999. Mandát bol minulý rok po prvý raz predĺžený, no doteraz sa striktne obmedzoval len na Kosovo a vylučoval nasadenia v tzv. demilitarizovanej zóne. V súčasnosti sa v Kosove nachádza 5300 nemeckých vojakov. Celý kontingent pozostáva dovedna zo 42.000 vojakov.