Haag 30. júna (TASR) - Napriek odporu Ruskej federácie, USA a Číny začne v pondelok so sídlom v Holandsku fungovať prvý permanentný medzinárodný súd pre vojnové zločiny.
Nadnárodná justičná inštancia so skratkou ICC (International Criminal Court - Medzinárodný trestný súd) bude od 1. júla posudzovať prípady genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Organizácie na ochranu ľudských práv označili zrod tohto súdu za najdôležitejší míľnik v histórii medzinárodnej justície od norimberského procesu, v rámci ktorého boli za zločiny spáchané počas druhej svetovej vojny súdení vedúci predstavitelia nemeckých národných socialistov.
USA by však chceli svojich ozbrojencov pôsobiacich v mierotvorných zložkách vyčleniť spod dosahu ICC a vyhrážajú sa dokonca zastavením misie Organizácie Spojených národov (OSN) v Bosne, ak nedosiahnu svoj cieľ.
Bezpečnostná rada OSN by v pondelok mala rozhodnúť o predĺžení bosnianskej misie medzinárodného spoločenstva, ktorej prvoradou úlohou od roku 1995 bolo zriadenie multietnickej polície v tejto bývalej juhoslovanskej republike. Washington sa v prípade, že sa mu nepodarí zabezpečiť nezávislosť svojich ozbrojencov a úradníkov od ICC, vyhráža vetovaním príslušnej rezolúcie.
S plánovanou činnosťou Medzinárodného trestného súdu vyjadrilo doposiaľ súhlas 73 krajín, vrátane Slovenska, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska, Španielska a Kanady.
Administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha, ako aj konzervatívni republikáni v Kongrese však ostro vystupujú proti takémuto druhu súdu, pričom ho považujú za hrozbu americkej suverenity. Tiež sa obávajú toho, že americkí predstavitelia, ako aj americkí vojaci pôsobiaci v zahraničí by sa mohli stať obeťami politickej perzekúcie.
Aprílovým vytvorením ICC v Ríme medzinárodné spoločenstvo splnilo prísľub z čias Norimberského procesu s nacistickými pohlavármi pred 56 rokmi.