KIŠIŇOV. Moldavsko do konca roka určite nepodpíše Stabilizačnú a asociačnú dohodu s Úniou, čo však Kišiňov plánuje urobiť čo najskôr v nasledujúcom období s podporou svojich partnerov v Únii.
Vyhlásil to moldavský premiér Vlad Filat na stretnutí so skupinou európskych novinárov v rámci programu Európskeho novinárskeho centra (EJC) v tejto postsovietskej republike.
Predseda krehkej proeurópskej vládnej koalície v súvislosti s európskou integráciou nešetril chválou na adresu Moldavčanov, vo veľkom počte pracujúcich v Únii, ktorí sú podľa neho už teraz bezproblémovou súčasťou európskeho spoločenstva.
Ako vyplynulo z diskusie novinárov s predstaviteľmi delegácie Európskej komisie v Kišiňove, približne 30 percent moldavského HDP tvoria peniaze, odoslané do krajiny od občanov pracujúcich v zahraničí. Ďalších 30 percent tvorí pomoc od zahraničných vlád.
Premiér Filat z Liberálnodemokratickej strany (PLDM) za kľúčové pre priblíženie sa k Únii označil reformu súdnictva, zlepšenie podnikateľského prostredia, boj s korupciou, prilákanie zahraničných investícií a v neposlednom rade vyriešenie konfliktu so separatistami v Podnestersku, nad ktorým vláda v Kišiňove už takmer dve desaťročia nemá kontrolu.
Nádej v riešení konfliktu vidí premiér v nedávno zintezívnenom diplomatickom úsilí Nemecka i v podľa neho pozitívnejšom prístupe Ruska, ktoré má v Podnestersku svojich vojakov a región i finančne podporuje.
S oveľa menším nadšením možnosť vyriešenia podnesterského konfliktu vnímajú najmä analytici mimovládnych think-tankov v Kišiňove i samotní predstavitelia európskych inštitúcií v Moldavsku.
Jeden z čelných predstaviteľov zastúpenia EK v Kišiňove, ktorý si neželal byť menovaný, pre novinárov z európskych médií povedal, že pokiaľ bude dlhoročný líder Podnesterska Vladimir Smirnov pri moci, "nič sa v zamrznutom konflikte nezmení".
Ešte skeptickejšie vidí budúcnosť Moldavska Oazu Nantoi, politický analytik z Institute for Public Policy, ktorý je bývalým poslancom za vládnu Demokratickú stranu.
Naznačil, že na rozsiahlych pašeráckych aktivitách "kriminálnika Smirnova", ktorého firma Seriff so sídlom v Tiraspole údajne ovláda celú ekonomiku Podnesterska, sa dlhé roky podieľajú i moldavskí politici z Kišiňova.
Ako podotkol Nantoi, Moldavsko nemožno v tomto zmysle jednoznačne nazvať štátom, pretože nedisponuje vierohodným súdnictvom ani prokuratúrou.
Moldavsko je v rámci projektu Európskej politiky susedstva (ENP) napriek tomu považované za najväčšieho adepta na podpísanie asociačnej dohody s Úniou po tom, ako sa na Ukrajine nepresadila tzv. Oranžová revolúcia.