Brusel 1. júna (TASR) - Česká republika dnes počas prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ) v Bruseli predbežne uzatvorila ďalšie tri kapitoly európskej legislatívy a s celkovým počtom 18 tak predbehla Slovensko, ktoré ich doteraz uzavrelo 16.
Na úroveň Slovenska sa dnes dostali aj Poľsko, ktoré uzatvorilo jednu kapitolu, a Malta, ktorej sa z rokovacieho stola podarilo dostať až tri súbory práva EÚ. Maďari uzatvorili dve kapitoly, Slovinsko má popoludní uzavrieť tiež dve kapitoly a Estónsko jednu.
Českej delegácii vedenej hlavným vyjednávačom Pavlom Teličkom sa dnes podarilo uzavrieť kapitoly sociálna politika, životné prostredie a voľný pohyb kapitálu. V životnom prostredí prijala EÚ tri české žiadosti o prechodné obdobia, najdlhšie na čističky odpadových vôd do roku 2010.
Vo voľnom pohybe kapitálu zase Praha po štvrtkovom večernom rozhodnutí nakoniec pristúpila na prechodné obdobie pri predaji lesnej a poľnohospodárskej pôdy pre cudzincov z iných členských štátov EÚ iba na sedem rokov, hoci pôvodne žiadala desaťročný odklad.
Podľa Teličku to nemožno chápať ako ústupok, pretože vyjednávací mandát hovoril od začiatku o siedmich až desiatich rokoch. "Za ústupok by som považoval, keby sme nedosiahli päť rokov na predaj nehnuteľností za účelom druhých rezidencií," povedal novinárom český vyjednávač.
Telička aj dnes zopakoval, že taktika ČR sa nemení a že dôležitejší ako počet kapitol je ich obsah a výsledok rokovania. "Aj keby zajtra mala niektorá krajina uzavretých 27 kapitol, vôbec by ma to teraz, 18 mesiacov pred koncom rokovaní, netrápilo," vyhlásil Telička. Podľa diplomatických zdrojov sa však Praha v uplynulých dňoch mimoriadne snažila, aby sa "odpútala" od Slovenska, ktoré Čechov pred dvoma týždňami v počte uzavretých kapitol predstihlo.
ČR dnes odmietla možnosť uzavrieť kapitolu voľný pohyb osôb, pretože zatiaľ neprijala prechodné obdobie umožňujúce obmedzenie pohybu pracovníkov z nových členských štátov až na sedem rokov.
Maďarsko dnes uzatvorilo colnú úniu a životné prostredie, v ktorom presadilo štyri prechodné obdobia. Najdlhšie z nich bude v oblasti čističiek odpadových vôd do roku 2015, teda rovnako, ako žiada v tejto kapitole Slovensko. Celkovo má po dnešku Budapešť uzatvorených 19 kapitol.
Maďarský vyjednávač Endre Juhász dnes v Bruseli oznámil podmienky, za ktorých by Budapešť bola ochotná akceptovať návrhy EÚ vo voľnom pohybe osôb a voľnom pohybe kapitálu.
Pri osobách Maďarsko žiada, aby členské krajiny EÚ predložili deklaráciu so zámermi, aké národné opatrenia mienia uplatňovať počas trvania prechodného obdobia. Požaduje tiež, aby právo uplatniť národné opatrenia namiesto spoločnej legislatívy EÚ mala "zrkadlovým spôsobom" aj nová členská krajina. "Ťažko by sme vysvetlili našim občanom, že hranice do Rakúska a Nemecka sú pre nich zatvorené, ale maďarské pre nich sú otvorené," vysvetlil Juhász.
Pri voľnom pohybe kapitálu je Maďarsko pripravené súhlasiť s len sedemročným obmedzením predaja lesnej a poľnohospodárskej pôdy (pôvodne žiadalo 10 rokov), ale iba za predpokladu, že sa bude vzťahovať aj na samostatne hospodáriacich roľníkov, čo spoločná pozícia EÚ nepredpokladá.
Poliaci dnes uzatvorili sociálnu politiku a celkovo majú rovnako ako SR 16 uzavretých kapitol. Malta uzavrela voľný pohyb tovaru, voľné poskytovanie služieb a energetiku a z 13 sa vyšplhala na 16. Popoludní budú ešte rokovať Estónsko a Slovinsko. V prípade Estónska sa očakáva uzatvorenie životného prostredia (celkovo bude mať 19) a Slovinsko má dostať z rokovacieho stola vonkajšie vzťahy a kultúru a audiovizuálnu politiku (celkovo 20).
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh