BERLÍN. (AI). "Je možné, že rok 2010 sa do dejín ľudských práv zapíše ako rok zmeny," cituje zo správy agentúra DPA.
Správa, ktorú oficiálne vydajú v piatok, poukazuje na revolučné zmeny v arabskom priestore a iných regiónoch. Tieto udalosti doteraz bezpríkladným spôsobom ukázali, že presadzovanie základných práv vo svete napreduje.
Mocipáni sú prostredníctvom nových technológií ako internet a sociálne médiá konfrontovaní s nepríjemnými pravdami a nútení viac rešpektovať ľudské práva. To viedlo aj k zvrhnutiu represívnych režimov, konštatuje AI.
Správa pozitívny vývoj ilustruje príkladmi z Tuniska a Egypta, kde medzičasom rozpustili bezpečnostné zložky, ktoré v minulosti čelili obvineniam zo závažného porušovania ľudských práv. V oboch krajinách prepustili tisícky politických väzňov a najvyšší predstavitelia zvrhnutých režimov sa musia zodpovedať pred súdmi.
Amnesty vidí pokroky aj v iných častiach sveta. Napríklad v Mjanmarsku po dlhých rokoch väzenia prepustili nositeľku Nobelovej ceny mieru a opozičnú líderku Aung Schan Su Ťij. V afrických štátoch, napríklad Gabone, zrušili trest smrti. Aj krajiny ako Argentína, Chile, Peru alebo Kolumbia sa snažia súdiť osoby, ktoré sa dopustili vážneho porušovania ľudských práv.
K nedostatkom patrí, že v 89 zo 157 skúmaných krajín sa stále obmedzuje sloboda presvedčenia. V 48 krajinách sú ľudia vo väzení len pre svoje názory, vyhlásil zástupca generálneho tajomníka nemeckej sekcie AI Wolfgang Grenz. Zástupcov nemeckej vlády vyzval, aby sa viac zasadzovali za prodemokratických aktivistov väznených v Číne.