Peking 30. júna (TASR) - Čína vyjadrila znepokojenie nad sobotňajšou námornou prestrelkou medzi severo- a juhokórejskými a plavidlami, ktorá si vyžiadala životy štyroch Juhokórejčanov a ďalších 19 zranených a vrhla tieň na snahy o zmierenie na rozdelenom polostrove.
Informovala o tom v noci nadnes oficiálna čínska tlačová agentúra Sin-chua. Podľa správy Peking, ktorý má úzke politické vzťahy s komunistickou Severnou Kóreou, ale i prekvitajúce ekonomické styky s Kórejskou republikou, vyzval obe strany na úsilie o zachovanie stability.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí však tiež uviedol, že celková situácia na Kórejskom polostrove smeruje k zmierneniu, pričom oba štáty podnikajú opatrenia na zlepšenie vzťahov. Čína preto dúfa, že sa budú snažiť o zabezpečenie stability.
Spojené štáty v sobotu námornú zrážku odsúdili. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí vyjadrila ľútosť nad stratou životov sústrasť rodinám obetí s tým, že USA podporujú postoj svojho spojenca - Južnej Kórei, proti "ozbrojenej provokácii".
Podľa úradov Kórejskej republiky prenikli severokórejské plavidlá cez spornú námornú hranicu a spustili streľbu na juhokórejské lode. Severokórejské úrady ponúkli presne opačnú verziu a z "vážnej provokácie" obvinili Južnú Kóreu.
Pri incidente v Žltom mori západne od rozdeleného polostrova prekročili dve severokórejské hliadkové lode sprevádzajúce rybárske plavidlá hranicu a vstúpili do vôd Južnej Kórey. Po následnej streľbe sa potopila 156-tonová hliadková loď juhokórejského námorníctva. Ide o najvážnejší námorný incident pri Kórejskom polostrove v priebehu uplynulých troch rokov.
Nemenovaný vysoko postavený americký predstaviteľ uviedol, že kvôli zrážke by USA mohli odložiť očakávanú návštevu tajomníka ministerstva zahraničných vecí pre záležitosti východnej Ázie a Pacifiku Jamesa Kellyho v Pchjongjangu. Jeho cesta sa mala uskutočniť v polovici júla s cieľom obnoviť rozhovory na vysokej úrovni prerušené po nástupe súčasnej americkej vlády.