MOSKVA, PRAHA. Veteráni 2. svetovej vojny v Rusku sú takí zúfalí, že chcú požiadať o pomoc bývalých nepriateľov.
Napríklad 87-ročný invalid Vasilij Zasorin z dediny Elaň-Koleno pri Voroneži zabalil všetky svoje vojnové vyznamenania a poslal ich do Kremľa prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi.
Práve on totiž v roku 2008 vydal výnos O zabezpečení bývania pre veteránov Veľkej vlasteneckej vojny.
Dodnes však mnohí žijú v úplne nevyhovujúcich podmienkach. Do rozhlasovej stanice Echo Moskvy na výzvu redaktorov volali v pondelok priamo počas vojenskej prehliadky na Červenom námestí na oslavu víťazstva starí ľudia, niektorí plakali a rozprávali, ako si na nich štát, za ktorý chceli položiť život, spomenie len raz ročne - 9. mája.
V chatke stačí
Slobodník Zasorin býval 50 rokov v chatke bez vody, plynu i kanalizácie, s rozpadnutou strechou a nefunkčnými kachľami. Teraz sa už nemôže sám pohybovať. Komisia z Voroneže však konštatovala, že nie je dôvod veterána „sťahovať do lepšieho“.
Rovnaký osud postihol mnohých veteránov. Sú takí zúfalí, že chcú o pomoc požiadať Spojené štáty či bývalých nepriateľov – Nemcov.
V Muromceskom okrese veteránov rozplakal darček, ktorý dostali od štátu v tomto roku výročia - päť rubľov. Celú sumu demonštratívne vrátili gubernátorovi Omskej oblasti Leonidovi Poželajevovi, ktorý oficiálne poberá mesačný plat 427-tisíc rubľov. Veteráni okolo sedemtisíc.
Samovražda veteránky
V Omskej oblasti dokonca 91-ročná veteránka vojny Viera Koniščevová spáchala samovraždu, keď jej miestne úrady odmietli dať primerané bývanie. Žila a zomrela v domčeku bez kúrenia, plynu a vody.
Odbor práce a sociálnych vecí Omskej oblasti jej na jej listy odpovedal: „Žijete na obytnej ploche, ktorá prevyšuje normy. Preto nie je možné zaradiť vás do zoznamu čakateľov na byt.“
Autor: Agentúra Epicentrum