Moskva 1. júna (TASR) - Ruskí vedci budú musieť opäť - ako za čias socializmu - predkladať správy o svojich kontaktoch s kolegami zo zahraničia a so zahraničnými vedeckými inštitúciami, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
V nariadení, ktoré vydala Ruská akadémia vied 24. mája, je aj požiadavka, aby všetci vedúci pracovných tímov a laboratórií informovali o každom návštevníkovi zo zahraničia, ale aj o cestách ruských expertov do zahraničia.
Okrem toho chce mať vedenie akadémie informácie o všetkých požiadavkách na udeľovanie zahraničných štipendií a kópie článkov, publikovaných v zahraničných odborných časopisoch.
Vedenie akadémie zdôvodnilo svoju požiadavku snahou zabrániť škodám, ktoré Ruskej federácii vznikajú "v súčasnej ekonomickej a vedecko-technickej spolupráci". Akadémia chce v prvom rade preskúmať, či informácie, ktoré sa z Ruska dostávajú do zahraničia, nemôžu nejakým spôsobom ohroziť národnú bezpečnosť Ruskej federácie.
Ďalšou požiadavkou vedenia akadémie je " zosilniť kontrolu materiálov, ktoré sú určené na zverejnenie alebo na výmenu informácií v zahraničí. Aby sa mohla garantovať "informačná bezpečnosť" ruských vedcov, je podľa vedenia akadémie nevyhnutné obmedziť prístup pracovníkov k informačným systémom, okrem iného aj k internetu. Za realizáciu ustanovení "akčného plánu" Ruskej akadémie vied budú zodpovedať vedúci pracovníci a osobitné oddelenie akadémie.
Známy obájaca ľudských práv a poslanec Štátnej dumy Sergej Kovaľov nevylúčil v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy, že prezídium akadémie prijalo kontrolné opatrenia síce z vlastnej iniciatívy, avšak v snahe prispôsobiť sa súčasnej politike Kremľa.
Kovaľov zároveň pripomenul, že terajší prezident Vladimír Putin pôsobil po svojom návrate z Nemecka, kam ho vyslala KGB, na zahraničnom oddelení Leningradskej univerzity a mal na starosti práve oblasť kontroly kontaktov so zahraničím.
Až do roku 1991 "dozorovala" kontakty ruských vedeckých pracovníkov so zahraničnými samotná KGB. V dôverných nariadeniach sa okrem iného uvádzalo, že vedeckí pracovníci Ruskej akadémie vied majú viesť rozhovory so svojimi zahraničnými partnermi v osobitných miestnostiach, vybavených odpočúvacími zariadeniami, povedal Kovaľov.
Zároveň upozornil na to, že od Putinovho nástupu do úradu prezidenta začala terajšia ruská spravodajská služba FSB intenzívnejšie pátrať po špiónoch nielen z radov zahraničných ale aj ruských vedcov.