Sarajevo 29. júna (TASR) - Organizácia Spojených národov, ktorá sa v Bosne a Hercegovine snaží rozprášiť sieť obchodníkov s bielym mäsom, objavila dôkazy, že niektorí členovia mierových misií OSN sú do moderného druhu otroctva zapojení.
Pred americkým Kongresom už napojenie OSN na gangy obchodníkov so ženami potvrdili dvaja Američania, ktorí slúžili v Bosne a pracovníci organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch.
Kluby, ktoré protiprávne ponúkajú sexuálne služby, sú po celej Bosne. V roku 1995 prevzala správu nad Bosnou OSN, aby tu pomohla presadiť právo a poriadok. Okrem vojakov medzinárodných mierových síl tu slúži aj 18.000 policajtov z celého sveta. Ich úlohou je dozerať na miestnych policajtov a cvičiť ich.
Podľa britskej právničky Madeleine Reesovej, ktorá vedie v Bosne úradu OSN pre ľudské práva, ale tí, ktorí mali ponúknuť riešenie problému, sú paradoxne jeho súčasťou.
"Je všeobecne známe, že do roku 1995 sa v Bosne neobchodovalo so ženami, ale s príchodom cudzincov vznikol dopyt - bolo tu asi 50.000 vojakov mierových misií a ďalších 30. až 40.000 cudzincov. A objavili sa podnikavci, ktorí si spočítali, koľko by im nevestince pre vojakov mohli vyniesť."
Prostitútky najčastejšie pochádzajú z Rumunska, Moldavska a Ukrajiny, teda z chudobných štátov. V Bosne je ich minimálne 2000. Human Rights Watch sa snaží zmapovať celú situáciu a na záver uverejní správu, v ktorej budú okrem iného aj údaje o zapojení OSN do obchodu s bielym mäsom.
OSN vyhlásila sexuálnemu otroctvu tzv. nulovú toleranciu. Vytvorila špeciálne tímy a názvom Stop, ktoré pôsobia v každom bosnianskom regióne. Ich úlohou je bojovať so zločinom a pomáhať obetiam.
Len vlani podnikli Stop tímy vyše 400 razií a pomohli 169 ženám. Šéfka Stop tímov Celia de Laverene je presvedčená, že do pašovania žien sú zapojení aj niektorí zahraniční vojaci a policajti. Niekoľko operácií Stop tímu stroskotalo, pretože ich dopredu vyzradili miestni policajti.
Aj samotní členovia Stop tímov pripúšťajú, že niektorí príslušníci mierových misií obchodujú s priekupníkmi prostitútok. To vyvoláva pochybnosti o schopnosti riadenia síl OSN, a o tom či dokážu vyšetrovať prípady zneužitia úradnej moci.
Ak nebude OSN ochotná otvorene a dôkladne tieto prípady vyšetriť a zakročiť proti páchateľom, potom môže prísť o svoju povesť a ochrankyne mieru, a to by mohlo negatívne ovplyvniť jej ďalšie misie.
12 lb al