Agentúrnu správu sme vymenili za článok z tlačového vydania.
O razii proti bin Ládinovi nevedeli ani prezidentovi najbližší spolupracovníci či rodina. Nezdá sa mu preto zvláštne, že vopred neinformoval ani Pakistan.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Barack Obama priznal to, o čom sa hovorí už týždeň – Usáma bin Ládin musel mať počas šiestich rokov niekoho, kto mu pomáhal skrývať sa.
„Nevieme, či sú zvnútra vlády alebo mimo nej. To ešte musíme vyšetriť. Ale hlavne to musí vyšetriť pakistanská vláda,“ povedal Obama v rozhovore, ktorý pre CBS poskytol ešte minulý týždeň, no televízia ho odvysielala cez víkend.
Úplne najlepšia možnosť
O istej nedôvere medzi Spojenými štátmi a Pakistanom, ktorý je kľúčovým spojencom Washingtonu v boji proti terorizmu, hovorí aj fakt, že Islamabad o akcii špeciálnych jednotiek proti bin Ládinovi dopredu nevedel.
„Nepovedal som o tom ani väčšine ľudí v Bielom dome, ani svojej rodine. Samozrejme, že o tom nepoviem niekomu, koho ani nepoznám,“ povedal Obama pred kamerami.
Hovoril aj o tom, že rozhodnutie vyslať jednotky SEALs do komplexu v Abbottabáde nebolo jednoduché. „Pravdepodobný pomer úspešnosti bol stále len 55:45. Nemohli sme vedieť, že bin Ládin je naozaj tam,“ poznamenal.
„Ak by sa ukázalo, že v komplexe žije napríklad bohatý princ z Dubaja a my sme tam poslali špeciálne jednotky, mali by sme teraz veľké problémy,“ povedal prezident.
Do poslednej chvíle zvažoval viacero možností. Aj v najužšom prezidentovom kruhu sa hovorilo o tom, že bezpečnejšie by možno bolo komplex zbombardovať.
Američania totiž stále spomínajú na fiasko pri akcii vrtuľníka Black Hawk v Somálsku, či na neúspech pri oslobodzovaní zajatých diplomatov v Teheráne.
Obama tvrdí, že práve fakt, že sa objavili aj iné názory, ho utvrdil, že „sme zvážili všetky možnosti a rozhodli sa na základe najlepších možných informácií“.
Samotná operácia bola „najdlhších 40 minút môjho života. Možno s výnimkou toho, ked dcéra Sasha mala tri mesiace, dostala meningitídu a ja som čakal na výsledky od lekárov“.
Viac úcty ako Usáma
Obama odmietol kritiku, že zhodením tela najhľadanejšieho teroristu ukázali neúctu voči pohrebným tradíciám. „Preukázali sme mu oveľa viac úcty ako on tisícom ľudí, ktorých zabil,“ vyhlásil.
Na obvinenia voči pakistanskej vláde v pondelok reagoval aj premiér Jusúf Raza Gilání. V parlamente sľúbil, že vyšetrí, ako mohol žiť bin Ládin v Abbottabáde nepovšimnutý. Tvrdenia, že mu vláda pomáhala, však označil za „absurdné“.
Porušenie suverenity
Išiel aj dalej, ked americkú akciu označil za „porušenie suverenity“. A naznačil, že práve Američania vyzbrojili alKáidu v Afganistane. „My sme alKáidu do Pakistanu nepozvali,“ zdôraznil.
Nemenovaný zástupca tajnej služby ISI však médiám potvrdil, že šéf teroristov dostával pomoc od ľudí z tajnej služby. Ide vraj o bývalých zamestnancov alebo o tých, ktorí neposlúchajú rozkazy.
Rovnako ako Gilání tvrdí, že samotná tajná služba bin Ládinovi nepomáhala.