Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Starší šedivý muž sedí sám pred televízorom a sleduje, ako o ňom médiá v minulosti informovali. Takmer ako herec na dôchodku, ktorý sníva o návrate na výslnie.
Videozáznam s takýmto obsahom poskytlo cez víkend médiám americké ministerstvo obrany. Tým mužom je Usáma bin Ládin.
Na imidži záleží
Američania zverejnili aj ďalšie štyri záznamy, ktoré získali pri razii minulý týždeň, ked šéfa teroristickej siete zabili v jeho sídle v pakistanskom Abbottabáde. Boli súčasťou materiálov, ktoré v dome našli.
Na ostatných záznamoch už bin Ládin vyzerá ináč. Upravený, s hnedou bradou, odhodlaný rečník. Na imidži mu zjavne záležalo natoľko, že sa pred natáčaním posolstiev zafarbil. Záznamy, ktoré zverejnili bez zvuku, pravdepodobne vznikli v jeho sídle v Abbottabáde.
Na záberoch, kde bin Ládin prepína televízne kanály, to síce nevyzerá ako luxusná vila, no Američania tvrdia, že odtiaľ riadil operácie al–Káidy vo svete. Oproti predošlým tvrdeniam, že bin Ládin na úteku je viac symbolickým ako faktickým lídrom skupiny, je to zásadný posun.
„Komplex v Abbottabáde bol aktívnym veliacim a kontrolným centrom najvyššieho vodcu al–Káidy a je jasné, že nebol len strategickým lídrom. Bol aktívny pri plánovaní operácií a pri taktickom rozhodovaní,“ povedal médiám nemenovaný predstaviteľ Pentagonu.
A to aj napriek tomu, že komplex nemal telefonické ani internetové spojenie so svetom. Posolstvá musel bin Ládin nahrávať na CD alebo USB disk a posielať cez viacerých kuriérov, kým sa dostali na verejnosť.
Ani slabý, ani krehký
Bin Ládinovu kľúčovú úlohu v skupine majú dokazovať dokumenty, ktoré Američania teraz vyhodnocujú. Sú medzi nimi počítačové disky, ale aj dokumenty a osobné záznamy o bin Ládinovi a iných členoch al–Káidy.
Nepotvrdili sa ani informácie, že bin Ládin bol vážne chorý, vraj dokonca potreboval dialýzu. „Nebol slabý, ani krehký,“ povedala podľa New York Times vyšetrovateľom jedna z jeho manželiek, ktorá s ním v sídle žila.
Nabúrajú Usámove disky?
Američania majú teroristove dáta. Dôležité je prelomiť ich ochranu.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mohol by to byť jeden z najväčších úspechov amerických bezpečnostných zložiek. Ale tiež nočná mora analytikov a odborníkov na kryptografiu.
V Abbottabáde, v komplexe, v ktorom sa ukrýval Usáma bin Ládin, objavili desať pevných diskov a až stovku pamäťových zariadení. Ukrývať by sa na nich mohli podrobné plány prípadných teroristických útokov, zoznamy cieľov či buniek al-Káidy.
Problém nastane, ak budú údaje zaheslované. Ak by ich bin Ládin chránil správne, bude ťažké ich získať. Odborníci už odhadujú, že zásadná hranica je zhruba týždeň. Najskôr by sa mali v ústredí CIA v Langley vyskúšať rôzne logické možnosti, napríklad mená rodiny. To potrvá pár dní.
Ak americká tajná služba heslo neodhalí, nastúpia výkonné počítače. Budú hádať kombinácie písmen a číslic. To môže trvať roky.
Problémom môžu byť aj „pasce“ ukryté v dátach. Tie by mohli vymazať všetky údaje.
Tomáš Prokopčák