Agentúrnu správu sme vymenili za článok z tlačového vydania.
KÁHIRA, TEL AVIV. Ešte pred tromi mesiacmi spolu na Tahríre žiadali zvrhnutie prezidenta Husního Mubaraka. To sa im podarilo, moc prevzala armáda, no nábožensky motivované násilie v Egypte opäť narastá.
Reagovali pomaly? Víkendové zrážky medzi moslimami a koptskými kresťanmi na predmestí Káhiry si vyžiadali najmenej desať obetí a desiatky zranených. Vojenský režim pozatýkal takmer dvesto ľudí, ktorých postaví pred vojenské súdy. Tie konajú v skrátenom konaní. Ľudskoprávne organizácie však hovoria, že vládcovia reagujú pomaly.
Náboženstvá v Egypte Islam je od roku 1980 štátnym náboženstvom. Väčšina moslimov sú Sunniti, mnohí z nich sa hlásia k mystickému súfizmu. Pravoslávni koptskí kresťania tvoria asi desať percent.
Boja sa totiž konfrontácie s konzervatívnymi náboženskými skupinami. Egyptskí kresťania zase tvrdia, že junta sa bojí isť proti moslimom. Faktom je, že Mubarakov pád vyvolal obavy z nových zrážok medzi moslimami a menšinovými kresťanmi.
Na káhirskom predmestí Imbaba sa stalo to, čo zväčša spúšťa násilnosti medzi náboženskými skupinami. Rozšírila sa zvesť, že v jednom z kostolov držia násilím kresťanskú ženu, ktorá konvertovala na islam.
Do kostola sa v sobotu pobrali prívrženci salafistickej odnože islamu a požadovali, aby ho mohli prehliadnuť. Kresťania sa však v kostole zabarikádovali. Strhli sa potýčky. Ľudia po sebe hádzali kamene, zápalné fľaše, strieľalo sa. Až včera ráno tam kontrolu vďaka tankom prebrala armáda.
Útoky na kresťanov pribúdali už za Mubaraka, píše Peter Morvay.
Útoky sa stávajú trendom Keďže koptská cirkev zakazuje rozvody, niektoré ženy konvertujú na islam, aby sa mohli dať rozviesť. Moslimovia tvrdia, že kresťania potom takéto ženy unášajú a násilím ich držia v kláštoroch, aby ich priviedli späť k ich viere.
Koptský kresťan a učiteľ náboženstva Sami Favzí agentúre AP povedal, že útoky na kostoly a kresťanov boli v Egypte vždy, tentoraz už nie sú len ojedinelými incidentmi, ale podľa neho trendom. Polícia je oslabená, štát je v chaose, a to využívajú extrémisti na oboch stranách.