SME

CIA mala Usámu na muške dlhšie. Istá si nebola

Finálnej operácii jednotiek SEALs predchádzala dobrá špionáž. Al-­Káida prvýkrát priznala smrť svojho vodcu. Prvá guľka komanda ho minula, potvrdili americké zdroje.

Pre  mnohých Pakistancov je terorista Usáma bin Ládin hrdinom.Pre mnohých Pakistancov je terorista Usáma bin Ládin hrdinom. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Sledovanie Usámu bin Ládina bola náročná operácia. Až tak, že v decembri americká tajná služba CIA musela požiadať Kongres o presun desiatok miliónov dolárov, aby v nej mohli pokračovať.

Citlivá technika Bunker Usámu bin Ládina v pakistanskom meste Abbottabád podľa posledných neoficiálnych informácií sledovali niekoľko mesiacov z prenajatého domu vedľa úkrytu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa New York Times pozorovali a fotografovali obyvateľov a návštevníkov objektu spoza zrkadlového skla, používali tiež infračervené zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

FAKTY O OPERÁCII Neptúnova kopija

Tajný názov operácie proti bin Ládinovi bol Neptúnova kopija. Geronimo bolo zasa označenie bin Ládina. Neptún bol starorímsky boh morí a riek, ktorý mal trojzubec. Trojzubec (podobný kopiji) majú tiež vo svojom znaku americké špeciálne jednotky Navy SEALs, ktoré napokon Usámu bin Ládina dostali. Neptúnová kopija (Neptune Spear) má v angličtine rovnaké iniciály ako Navy SEALs.

FOTO - WIKIMEDIA

Citlivou technikou sa tiež snažili vypočuť si rozhovory v objekte či zachytiť mobilné rozhovory. Vďaka satelitom robili prieskum bunkra, či z neho von nevedú podzemné tunely.

Pri tom všetkom si tajní agenti CIA museli dávať pozor, aby ich nespozorovali sledované osoby a ani pakistanská polícia či tajná služba, ktorá o ich operácii netušila.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrný bin Ládin si však dával pozor.

Napriek snahám sa tak podľa Washington Post tajným agentom nepodarilo získať jeho fotografiu ani hlas tajomnej vysokej osoby, ktorá obývala dve horné poschodia.

Nemali preto stopercentný dôkaz, že sa Usáma bin Ládin skutočne nachádza v objekte. Dokázal to až špeciálny tím amerického námorníctva pri akcii, v tom čase však už tajní agenti na mieste neboli.

Al-­Káida uznala smrť Smrť Usámu bin Ládina včera na internetovej stránke potvrdila aj teroristická sieť al­-Káida, ktorej velil. Napísala, že jeho krv „nepretečie nadarmo“.

Prvýkrát tak vôbec uznala zabitie svojho zakladateľa. Sľúbila tiež, že bude pokračovať v útokoch proti Spojeným štátom a ich spojencom. Objavili sa aj ďalšie detaily o tom, ako vlastne zahynul Usáma bin Ládin.

SkryťVypnúť reklamu

Informácie získal zo stretnutia s tajnými agentmi republikánsky člen senátneho spravodajského výboru senátor Saxby Chambliss.

Podľa neho prvá guľka, ktorú vystrelilo tajné komando, Usámu bin Ládina nezasiahla.

Stiahol sa do izby Špeciálna jednotka na konci operácie vyšla na tretie poschodie, keď uvideli hlavu Usámu bin Ládina, keď vykukol z dverí svojej izby. Vtedy na neho vystrelili prvýkrát, netrafili. Stiahol sa späť do svojej izby, kde ho zabili. Nebol ozbrojený, no v miestnosti mal samopal kalašnikov a pištoľ.

„Nebola to americká vojenská sila, ktorá ho dostala. Bol to ľudský dôvtip, opatrná príprava a trpezlivosť,“ napísala na portáli Slate.com známa americká novinárka Anne Applebaumová.

Prečo práve SEALs?

Aj keď Američania používajú bezpilotné lietadlá v Pakistane často, po Usámu bin Ládina si prišli osobne.

SkryťVypnúť reklamu

1.Neistota

Američania si pred útokom mysleli, že v komplexe je bin Ládin, absolútnu istotu však nemali. Ak by zbombardovali dom a neskôr by sa ukázalo, že v ňom ich cieľ nežil, nevyhli by sa medzinárodnej blamáži.

2. Telo ako dôkaz

Ak by bin Ládinovu vilu „len“ zbombardovali, nevedeli by, či šéf teroristov naozaj zomrel. Preto chceli mať jeho telo, z ktorého môžu zobrať vzorky DNA a potvrdiť, že bin Ládin je naozaj mŕtvy.

3. Nezabiť civilistov

Bombardovanie bezpilotnými lietadlami Američania využívajú najmä v riedko osídlených horských oblastiach, kde sa zameriavajú na konkrétny tábor či úkryt. Abbottabád je však pomerne veľké mesto a zle namierená bomba by mohla zabiť veľa civilistov.

Matúš Krčmárik

Teroristov prekvapil neviditeľný vrtuľník

SkryťVypnúť reklamu

Stroj s technológiou stealth lieta tichšie a mimo dosahu radarov.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Neviem, čo to presne je, ale na Black Hawk sa to nepodobá.

Tak reagovali odborníci pri pohľade na vrak amerického vrtuľníka, ktorý spadol pri operácii proti Usámovi bin Ládinovi. Šéf CIA Leon Panetta pritom tvrdil, že použili Black Hawky.

Havarovaný vrtuľník má skôr rysy podobné „neviditeľným“ lietadlám, ktoré vedia vďaka špeciálnemu tvaru uniknúť radarom. Američania pracovali na technológii stealth pre vrtuľníky, no projekt oficiálne ukončili v roku 2004.

Podľa odborníkov je možné, že Američania takéto stroje používajú už niekoľko rokov. Aj „neviditeľný“ F­117 Tomahawk predstavili až v roku 1988, sedem rokov po jeho vzniku.

Kým pri lietadlách technológia stealth slúži na to, aby unikli radarom, pri vrtuľníkoch ide o to, aby boli tichšie. Možno práve vďaka tomu prichytili bin Ládina neozbrojeného.

SkryťVypnúť reklamu

Matúš Krčmárik

Pri operácii pomohli aj ovčiaci

V Afganistane a v Iraku slúžia stovky psov. Bude ich ešte viac.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Nielen príslušníci elitnej jednotky SEALs zasahovali v komplexe Usámu bin Ládina. Pomáhali im aj štyri psy.

O ich úlohe na celej akcii sa vie len málo. Zdroje z vojenského prostredia, na ktoré odkazuje New York Times, prezradili aspoň to, že išlo o nemeckých alebo belgických ovčiakov.

Vojaci bežne využívajú rôzne plemená psov. Na hľadanie bômb, prenasledovanie alebo na upokojenie davu. V Afganistane a v Iraku „slúži“ asi 600 psov.

„Schopnosti, ktoré do boja vnášajú psy, nevedia nahradiť ľudia ani žiadne stroje,“ povedal ešte pred rokom generál David Pet〜raeus, veliteľ Američanov v Afganistane.

SkryťVypnúť reklamu

Na zatýkanie je ovčiak vhodný preto, lebo beží dvakrát rýchlejšie ako človek a väčšie plemená vedia podozrivého zraziť k zemi. „Psi, ktorí idú po ľuďoch, sú cvičení tak, aby sa zahryzli a držali,“ povedala pre New York Times seržantka Kelly Mylottová, ktorá má na starosti výcvik psov pre armádu.

Matúš Krčmárik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu