SME

Analytik: Smrť bin Ládina útoky nezastaví

Koniec Usámu môže vyhrotiť vzťahy Ameriky s Pakistanom, čo pomôže teroristom, hovorí analytik.

Pakistanské tajné služby zažil na miestnej univerzite. Neverí, že by nik v Pakistane netušil, kde sa nachádzal Usáma bin Ládin. JAROSLAV PETRIK, analytik z Masarykovej univerzity v Brne sa zaoberá terorizmom a Pakistanom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prekvapilo vás, že Usámu bin Ládina chytili v pakistanskom vnútrozemí?

Áno aj nie. Že je v Pakistane, sa hovorilo dlho. No predpokladalo sa, že bude v pohraničných oblastiach s Afganistanom. Verilo sa tiež, že sa každý deň presúva, čo je na druhej strane proti taktickým zásadám, lebo v pohybe je človek najzraniteľnejší. Lepšie je, keď sa ukryje na bezpečnom mieste, kde o ňom nikto nevie. Sú dve možnosti, ako vysvetliť jeho úkryt. Buď bol bin Ládin sebavedomý a povedal si, pod lampou je najväčšia tma a ubytoval sa medzi vyslúžilými pakistanskými generálmi a vojenskou akadémiou, čo bolo posledné miesto na zemi, kde by ho hľadali. Druhá možnosť je, že Pakistanci o tom vedeli a sami ho do istej miery chránili.“

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa vôbec predstaviť, že by nikto o ňom nevedel?

Asi ťažko. Je pravda, že nemali telefóny, internet, jediný styk so svetom bol cez anonymných kuriérov, odpadky spaľovali priamo na mieste. Odhaliť, že tam niekto je, bolo veľmi ťažké. No moja skúsenosť s tajnými službami je taká, že je veľmi nepravdepodobné, že by o ňom nevedeli. Čokoľvek sa šustne, hneď to majú v zložkách. Vedia o každom človeku, čo je zač.

Aká je vaša skúsenosť?

V Pakistane som žil dva mesiace, mesiac z toho v Islamabade. Mal som veľa kamarátov na najlepšej pakistanskej univerzite. V škole pôsobí všetkých sedem tajných zložiek, ktoré tam majú informátorov. Hneď, ako sa objavil človek zvonku, tak o tom vedeli. Sú tam ľudia, ktorí pozorujú, čo sa kde deje, pozorujú názorové orientácie študentov. V tomto zmysle je to policajný štát, je tam dohľad nad všetkými a nikto nikdy nevie, kto ho sleduje. Niečo ako kedysi u nás ŠtB, kde sa tiež bál človek čokoľvek povedať, lebo aj steny mali uši.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka Pakistanu, skrýva sa tam veľa teroristov. Znamená to, že by ich obyvatelia podporovali?

Treba sa na to pozerať komplexnejšie. Sú skupiny, ktoré teroristov asi podporujú, a iné, ktoré ich rozhodne nepodporujú. Hovorí sa veľa o tom, že tajné služby majú kontakty na skupiny ozbrojencov a podporujú ich, do istej miery aj armáda. Otázka je, do akej miery sú tieto skupiny v armáde a tajných službách napojené na vládu. Oficiálna rétorika vlády je, že žiadna podpora nie je.

Je to tak aj v skutočnosti?

Môj pohľad je, že sú stále silné skupiny v armáde a tajných službách, ktoré poskytujú podporu, ale sú do istej miery autonómne. V Pakistane fungovala dlho vláda armády, a to má za dôsledok, že civilná vláda je slabá. Nemôžu si dovoliť obrátiť sa o 180 stupňov, dištancovať sa od nich a zrušiť ich. To by ich mohlo stáť nielen funkciu, ale aj krk. Vieme, čo sa stalo so Salmánom Tasírom, otvoreným odporcom zákona o rúhačstve, ktorý slúži ako nástroj na lov na čarodejnice. Keď sa povie, že sa niekto rúhal, tak to môže znamenať ortieľ smrti bez ohľadu na skutočnú vinu. Tohto guvernéra štátu Pandžáb, ktorý proti tomu vystupoval, nedávno zabili pred jeho domom. Podpora verejnosti tohto aktu bola prekvapivo silná. Demokratické elity, ktoré sú pri vláde, sú v ťažkej pozícii. Hrajú na obe strany. Američanom hovoria niečo iné, ako je realita v Pakistane. Je otázka, či si môžu dovoliť robiť to nejako inak.

SkryťVypnúť reklamu

Ako veľmi ovplyvní al-Káidu smrť Usámu? Prišla o veľa?

Skôr v symbolickom zmysle. Operatívne už bin Ládin veľa nezasahoval. Hovorí sa tiež, že pôvodná štruktúra organizácie sa už rozpadla. Je to sieť autonómnych buniek spájaných ideológiou, ktorá sa šíri cez internet. Smrť bin Ládina v tomto zmysle nebude mať prakticky vplyv. Ovplyvní to ich sebavedomie, prišli o ikonu.

Nedá sa teda povedať, že riziko teroristických útokov v amerických alebo európskych mestách je teraz menšie?

To je tiež dvojsečné. Mnoho ľudí očakáva, že ich pribudne. Aj preto sa sprísnili bezpečnostné opatrenia. Málokto očakáva, že teraz bude pohoda. Michael Moore (americký ľavicový dokumentarista) napísal na Twitteri, že keď je bin Ládin mŕtvy, či si už môžeme brať pitie do lietadla, a či nás nebudú prezerať cez skenery nahých na letiskách, čo bola provokatívna otázka. Čo sa týka útokov, skôr treba očakávať, že ako odplata krátkodobo pribudnú, aj keď tieto bunky si počkajú, až kým sa po pol roku oslabia bezpečnostné opatrenia. Ale pokles ako taký by som neočakával.

SkryťVypnúť reklamu

Je toto začiatok konca radikálneho moslimského terorizmu? Dá sa povedať, že možno za desať rokov sa západné mestá od Londýna cez Berlín po New York už nebudú báť hrozby teroru?

Závisí to od dvoch vecí. Jednou je efektivita našich tajných služieb a zákrokov voči vedúcim osobnostiach militantného hnutia. K oslabeniu al-Káidy došlo do veľkej miery vďaka americkej prítomnosti v Afganistane za posledných desať rokov a pre útoky bezpilotných lietadiel v Pakistane, ktoré sú tak kritizované. Niektorí ľudia hovoria, že na každého zabitého džihádistu pripadá sto zabitých civilistov. Iní tvrdia, že týmto spôsobom odstránili kľúčové osobnosti hnutia. Keď si človek prečíta profily väzňov v Guantáname, ktoré zverejnili cez WikiLeaks, tak je tam množstvo ľudí, ktorí skutočne boli operatívcami v tomto hnutí a mali niečo spoločné s terorizmom.

SkryťVypnúť reklamu

A čo ten druhý faktor?

Vzťahuje sa k Pakistanu, ale aj iným štátom. Omnoho dôležitejšie než odstraňovanie teroristických špičiek je získavanie si strategickej podpory a spojenectva štátov, kde sa nachádzajú. V prípade Pakistanu tak došlo do istej miery k zlyhaniu.

Prečo si to myslíte?

Demokratické elity tam nemajú podporu a tiež preto, že Amerika robí svoju zahraničnú politiku v Pakistane neobratne. Rozhodne nezískala elity, ktoré skutočne majú moc, na svoju strane. Američania nedosiahli to, aby im tie tajné zložky bin Ládina vydali, ale museli urobiť na vlastnú päsť operáciu, o ktorej pakistanské tajné zložky nevedeli. Svedčí to o tom, že skutočne existujú krajiny, kde oficiálne vládnuce sily nemajú prostriedky alebo motiváciu proti týmto skupinám zakročiť. Týka sa to aj Jemenu, Somálska. Tam bude postup rovnako dôležitý, ako to, či sa nám bude dariť chytať teroristov.

SkryťVypnúť reklamu

Darí sa to?

Žiaľ, som presvedčený, že za posledných desať rokov sa nám oveľa viac darí v aspekte odstraňovania veliteľov ozbrojencov, ako v tom druhom. Nevidím optimistický výhľad, že za desať rokov budú vzťahy s moslimskými a arabskými krajinami omnoho lepšie než teraz. A zabitie bin Ládina bude mať na americkú zahraničnú politiku negatívny vplyv. Už sa to aj dosť prejavuje. Veľa sa hovorí o tom, že to, že žil v Abbottabáde dokazuje, že Pakistan nie je skutočný spojenec Ameriky. Že zlyhala spolupráca, že miliardy dolárov, čo naliali do Pakistanu, sa úplne minuli účinku, že by sa pomoc mala zastaviť ako forma trestu. V Amerike tak príde k väčšej polarizácii v dileme, ako postupovať v Pakistane. Samozrejme, záleží, ako dopadnú americké voľby. Ak vyhrajú republikáni, môže dôjsť k výraznému ochladeniu až zmrazeniu vzťahov s Pakistanom, a to môže mať fatálne dôsledky. A tiež to, ako nakoniec prebehne odchod amerických síl z Afganistanu a aké bude nastavenie tohto štátu. To do veľkej miery predurčí, akú veľkú slobodu budú mať militantné skupiny pri operáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa povedať, že smrť Usámu môže naštartovať opačný proces, že Pakistan bude menej než doteraz útočiť na teroristov?

Presne tak. Tým, ako sa teraz vyvíja americká rétorika, si skôr znepriatelia Pakistan. Mnoho mojich kamarátov, keď som sa ich pýtal na reakcie na smrť bin Ládina, majú obavy, že dôjde k priamej invázii pozemných amerických jednotiek na pakistanské územie, čo by bola katastrofa. Z hľadiska pakistanského obyvateľstva by došlo k významnej radikalizácii mnohých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 818
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 077
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 780
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu