SME

Komando, čo dostalo Usámu

Oficiálne neexistujú. Úspešnými misiami sa verejne nemôžu pochváliť. Ani svojím najväčším tromfom - chytením Usámu bin Ládina, najhľadanejšieho teroristu na svete. Tím číslo 6 špeciálnej jednotky amerického námorníctva SEALs zakladal potomok slovenských p

(Zdroj: www.seaslwcc.com, dickmarcinko.com)

risťahovalcov.

V apríli 1980 Irán už šiesty mesiac držal ako rukojemníkov 52 zamestnancov americkej ambasády v Teheráne. Pod tlakom verejnej mienky a volebnej kampane americký prezident Jimmy Carter schválil riskantnú oslobodzovaciu akciu. Špeciálne jednotky americkej armády Delta Force ich mali oslobodiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Operácia sa však skončila úplným fiaskom. Pre poruchy vrtuľníkov nad púšťou akciu prerušili. Na ceste späť sa ďalšia helikoptéra zrazila so zásobovacím lietadlom, pri čom zahynulo osem Američanov. Spojené štáty utrpeli hanbu, Iránci vystavili jeden vrtuľník ako trofej a Carter prehral voľby.

SkryťVypnúť reklamu

este1.jpg

Tichí profesionáli

Práve tento „budíček v púšti“, ako to nazval jeden dôstojník, stál na začiatku príbehu o jednej z najelitnejších bojových jednotiek na svete. Poučený z neúspechu vznikol v rámci špeciálnych jednotiek amerického námorníctva SEALs (názov podľa toho, že zasahujú na mori, vo vzduchu aj na zemi), elitný výber tých najlepších z najlepších. Dostali meno SEAL tím šesť.

Práve členovia tohto komanda sa stali minulú nedeľu hrdinami nielen pre pozostalých obetí z 11. septembra. Keď po desiatich rokoch v Pakistane našli a zabili vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina, mnohí sa začali pýtať, komu vďačia za to, že sa svet zbavil najhľadanejšieho teroristu na svete.

Hoci sa názov tímu zmenil (v médiách sa stále používa staré označenie), jeho úlohy zostávajú zhruba rovnaké. Najlepší americkí vojaci vyzbrojení najmodernejšou technikou vykonávajú najťažšie misie - či už v pakistanských horách, v džungli Strednej Ameriky alebo v irackej púšti.

SkryťVypnúť reklamu

Chytajú teroristov, oslobodzujú rukojemníkov a vykonávajú rôzne mimoriadne riskantné operácie. Musia byť pripravení, že ich vyhodia z lietadla 11-tisíc metrov nad zemou, budú plávať niekoľko kilometrov v plnej zbroji či budú musieť zadržať dych pod vodou na viac ako dve minúty.

este2.jpg

Slovenský otec

richardmarcinko1.jpgVytvorenie nového tímu dostal v roku 1980 na starosť Richard Marcinko. Ako už meno napovedá, ide o Američana so slovenskými koreňmi. Jeho starý otec prišiel do Ameriky a ako mnohí krajania pracoval v baniach v Pensylvánii. Jeho vnuk sa k svojmu slovenskému pôvodu hlási aj vo svojich knihách.

Marcinko (71) bojoval v námorníckych SEALs vo vojne vo Vietname aj v Kambodži. Bojové skúsenosti neskôr spísal v niekoľkých biografických aj beletristických dielach. Tvrdý bojovník, ako ho prezývajú, je však kontroverznou postavou - pre spreneveru vládnych peňazí pri kúpe ručných granátov ho odsúdili na takmer dva roky väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa dozvedel, že Usáma bin Ládin už nežije, hneď mu bolo jasné, že za tým je „jeho“ jednotka. „Som hrdý otec, počínali si výborne,“ komentoval akciu ním založenej jednotky pre televíziu Fox 5.

este4.jpg

Všetko tajné

Kto presne bol súčasťou operácie, aj to, kto strelil osudné rany, čo zabili bin Ládina, sa verejnosť zrejme nikdy nedozvie. Členovia komanda sa svojimi úspechmi nemôžu chváliť. Pentagón ani Biely dom dokonca nikdy neuznali, že by Tím šesť vôbec existoval. Keď napríklad niekto z nich zahynie v akcii, v záznamoch sa napíše, že zomrel počas výcviku.

Elitná jednotka sa vyberá z členov SEALs. Dostať sa čo len medzi nich nie je vôbec jednoduché. Iba jedno percento žiadateľov prijmú do šesťmesačného výcvikového kurzu. Záujemca musí byť muž (ženy nemôžu byť v jednotke), musí mať od 18 do 28 rokov a okrem psychickej zdatnosti musí prejsť aj psychologickými testmi.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný tréning je ďalšie sito. Kandidáti musia ukázať, že dokážu bojovať aj v extrémnych podmienkach - v mraze, daždi, blate či v teple. Skutočnou skúškou však prechádzajú cez takzvaný týždeň pekla. Stodvadsať hodín neustáleho tréningu, počas ktorého dovolia kandidátom celkovo iba štyri či päť hodín spánku. Musia plávať desiatky míľ či bežať v blate a piesku. „V istom momente začnete mať halucinácie. A ešte je tu tá zima. A väčšinu času mokro,“ opisoval podmienky pre americké médiá bývalý člen SEALs Stephen Templin. Do konca týždňa to viac ako polovica kandidátov vzdá.

Celkovo je v SEALs asi dvetisíc päťsto mužov. Tých najlepších, odhaduje sa, že asi dvesto, sa dostane do Tímu šesť. Výhodou je znalosť jazykov, keďže tím sa často pohybuje na cudzom území.

SkryťVypnúť reklamu

O ich tréningu sa vie ešte menej. Hlavné heslo je podobne ako inde v armáde: „Trénuj, akoby si bojoval“. Berie sa to doslova, nie zriedka sa stane, že jeden z členov skončí počas tréningu s vážnym úrazom, prípadne aj zomrie.

este5.jpg

Grenada, piráti aj olympiáda

„O väčšine týchto misií sa verejnosť nikdy nedozvie. A to je dobré,“ povedal pre Abc News kapitán Duncan Smith, hovorca SEALs. Niektoré však predsa len prenikli na verejnosť. V roku 1983 po puči na Grenade komando Tímu šesť vniklo na ostrov v Karibskom mori, aby z domáceho väzenia oslobodilo a evakuovalo generálneho guvernéra, zástupcu britskej monarchie, a zničilo miestne rádio. Jednotku zhodili niekoľko kilometrov od pobrežia. V hustom daždi sa štyria z ôsmich členov tímu utopili, ostatným sa však podarilo operáciu úspešne dokončiť.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1989 spolu s inými jednotkami zajali počas americkej invázie v Paname autoritatívneho prezidenta Manuela Noriegu. Okrem toho tiež neúspešne chytali kolumbijského drogového dílera Pabla Escobara, z Haiti zachraňovali po puči prezidenta Jean Bertranda Aristida. V roku 1996 počas olympiády chránili mestá pred teroristickými hrozbami.

Okrem misií v Afganistane či Pakistane sa naposledy Tím šesť dostal do médií aj pri akcii proti somálskym pirátom. Keď v roku 2009 uniesli americkú prepravnú loď Maersk Alabama, práve presné výstrely ľudí z Tímu šesť zabili pirátov a oslobodili posádku.

Fiasko verzus úspech

Nie každá akcia sa však skončila úspechom. Pred troma rokmi prenikol jeden ich tím do Pakistanu, kde mal za cieľ chytiť významných teroristov. Pri prestrelke zahynulo mnoho civilistov, navyše teroristi stihli ujsť.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte horšie dopadla ich oslobodzovacia akcia britskej humanitárnej pracovníčky Lindy Norgrovovej v Afganistane minulý rok v októbri. Pri operácii zahynula. Ukázalo sa, že ju zabil granát, ktorý na miesto, kde ju držali, nešťastne hodil práve jeden z členov Tímu šesť. Incident sa skončil disciplinárnym konaním.

Operácia na chytenie bin Ládina však, azda až na zničenú helikoptéru a mŕtvu ženu pri prestrelke, úspešnejšie dopadnúť nemohla. Aby to vyšlo, jednotky SEALs tímu 6 trénovali mesiace. Pomocou satelitných záberov im vytvorili tréningový komplex, ktorý vyzeral podobne ako bin Ládinov úkryt. Aby každý krok operácie bol dôsledne pripravený.

Aj vďaka tomu si teraz členovia Tímu šesť môžu užívať svoj najväčší úspech. Samozrejme, v tichosti a v anonymite. Veď komando predsa vôbec neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tomáš Maštalír vo filme Smršť.

Všetci sa niečoho bojíme, hovorí.


Súkromné lety majú iné pravidlá ako bežné aerolinky.

Simona si zamilovala letectvo.


Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Ilustračná fotografia.

Aký je život s RBD.


a 1 ďalší

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu