Francúzsko opakovane vyzvalo radikálne hnutie Hamas, ktoré kontroluje pásmo Gazy, aby sa zrieklo násilia a uznalo právo Izraela na existenciu.
PARÍŽ. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa zhodli, že uznanie Izraela zo strany Palestínčanov by malo byť podmienkou pre naštartovanie zablokovaného mierového procesu. Po stretnutí v Elyzejskom paláci to vyhlásil Netanjahu.
"Od prezidenta Sarkozyho som počul, že (Palestínčania) musia uznať Izrael ako štát židovského ľudu," povedal Netanjahu. Sarkozyho kancelária vyhlásenie izraelského premiéra nepotvrdila. Zdroje Elyzejského paláca agentúre DPA povedali, že postoj Francúzska sa nezmenil.
Paríž podporuje riešenie izraelsko-palestínskeho problému na princípe dvoch štátov. Francúzsko opakovane vyzvalo radikálne hnutie Hamas, ktoré kontroluje pásmo Gazy, aby sa zrieklo násilia a uznalo právo Izraela na existenciu.
Francúzsko však zatiaľ nevyhlásilo, že Palestínčania by mali uznať Izrael ako židovský štát.
Pred stretnutím sa očakávalo, že Sarkozy bude na Netanjahua tlačiť, aby uznal palestínsky štát.
V rozhovore pre týždenník L'Express naznačil, že ak sa mierový proces neobnoví do leta, Francúzsko by palestínsky štát mohlo uznať na septembrovom hlasovaní OSN.
Merkelová sa strela s Abbásom
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a palestínsky prezident Mahmúd Abbás v Berlíne zdôraznili potrebu rýchleho obnovenia rokovaní o blízkovýchodnom mierovom procese.
"Vzhľadom na samotnú zmenenú situáciu v celom severoafrickom regióne je, myslím si, mierové riešenie viac nevyhnutné... než to bolo dlhú dobu doteraz," povedala Merkelová.
Súčasne však varovala pred jednostranným uznaním nezávislého palestínskeho štátu - možnosť takéhoto kroku avizovalo Francúzsko v prípade, že sa nedosiahne pokrok v rokovaniach.
V súvislosti so stredajším zmierením medzi palestínskymi hnutiami - sekulárnym Fatahom a islamistickým Hamasom - kancelárka upozornila, že palestínske úrady musia rešpektovať tri kritériá: musia uznať právo Izraela na existenciu, vzdať sa násilia a zaviazať sa k rokovaniam.
Abbás zdôraznil, že je naďalej prezidentom všetkých Palestínčanov - vrátane Hamasu - a bude sa naďalej angažovať v mierovom procese v ich mene.
Abbás: Zmierenie nebude mať negatívny dopad
"Podpísanie zmierenia medzi Palestínčanmi nebude mať (negatívny) vplyv na mierový proces, práve naopak," povedal.
Nezávislý palestínsky štát uznala viac než stovka štátov, vrátane niektorých členov Únie, Brazílie, Číny, Indie, Ruska a Juhoafrickej republiky.
Ak bude Bezpečnostná rada OSN vetovať žiadosť o uznanie nezávislosti, Abbás plánuje nastoliť túto otázku v septembri na Valnom zhromaždení OSN.
"Nemôžeme povedať Spojeným národom 'musíte to akceptovať'. Hovoríme svetu, v akej sme situácii. Chceme byť nezávislým štátom, čo vy na to? Budete akceptovať to, že palestínsky národ bude naďalej okupovaný? To je naša otázka," povedal palestínsky prezident.