SME

Syna bývalého albánskeho kráľa vítalo v Tirane len asi 500 prívržencov

Tirana 28. júna (TASR) - Leka Zog, syn bývalého albánskeho kráľa, a jeho rodina sa dnes vrátili do vlasti. Na letisku v albánskej metropole Tirana ich ...

Tirana 28. júna (TASR) - Leka Zog, syn bývalého albánskeho kráľa, a jeho rodina sa dnes vrátili do vlasti. Na letisku v albánskej metropole Tirana ich vítalo niekoľko stoviek prívržencov, ktorí mávali štátnymi vlajkami a vykrikovali monarchistické heslá. "Ďakujem albánskemu ľudu a parlamentu, že mi dali možnosť vrátiť sa do svojej vlasti," povedal Leka Zog novinárom, keď pozdravil približne 500-členný dav, ktorý skandoval slovo "kráľ".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Stratené nádeje Albáncov sa vracajú s kráľom," povedal 75-ročný Liman Kola, ktorý cestoval až zo severoalbáskeho mesta Mat, domovského mesta Zoga, aby privítal kráľovskú rodinu. Nízka účasť vítajúcich na letisku - vodcovia Zogovej promonarchistickej Strany legality dúfali, že sa na nej zúčastnia tisíce ľudí - naznačuje, že myšlienka monarchie znamená pre väčšinu Albáncov iba málo.

SkryťVypnúť reklamu

"Kráľ je súčasťou histórie," dodal 45-ročný Perparim Kurd, pasažier na letisku. "Je súčasťou historickej nostalgie, ale neverím, že bude hrať nejakú rolu v politickom živote krajiny."

Zog, sprevádzaný manželkou, synom, matkou a dvoma tetami, zamával davu pred tým, ako nastúpil do bielej limuzíny s oknami pokrytými albánskymi vlajkami. Jeho predchádzajúca návšteva pred piatimi rokmi sa skončila útekom z krajiny kvôli policajnému vyšetrovaniu prípadu smrti jednej osoby pri prestrelke. K streľbe došlo počas nepokojov po referende, v ktorom Albánci hlasovali proti znovuzavedeniu monarchie. Tú zrušili albánski komunistickí vládcovia v roku 1946, menej než dve desaťročia po tom, čo vznikla vďaka Zogovmu otcovi, ktorý sa sám vyhlásil za kráľa.

SkryťVypnúť reklamu

Albánsky prezident začiatkom tohto roku udelil Zogovi amnestiu v súvislosti s obvinením z nelegálneho držania zbrane, z ktorého bol obvinený v neprítomnosti. Začiatkom tohto mesiaca parlament krajiny schválil rezolúciu, ktorou podporil návrat Zoga do vlasti.

Leka Zog, ktorý mal sotva dva dni, keď jeho rodina utiekla z Albánska pred talianskou inváziou, vyhlásil, že návrat do vlasti bol vždy snom jeho rodiny. Zog dosiaľ neprezradil, čo v Albánsku plánuje robiť. Možno bude usilovať o ďalšie referendum o monarchii - on a väčšina albánskych prívržencov monarchie, ktorých je 400.000 tvrdia, že referendum z roku 1997 bolo sfalšované. "Kráľ si myslí, že o otázke monarchie by mal rozhodovať albánsky ľud," cituje Zogovho hovorcu americká agentúra Associated Press.

SkryťVypnúť reklamu

História albánskej kontroverznej kráľovskej rodiny sa začala v roku 1928, keď sa Lekov otec Ahmet Zog vyhlásil za kráľa. Tri roky predtým sa Ahmet Zog, moslimský vodca zo severného Albánska, vyhlásil za prezidenta. Jeho politická kariéra sa začala v roku 1920, keď bol vymenovaný za ministra vnútra. Kráľ Zog I. zomrel v roku 1961 v exile v Paríži. Jeho potomkovia odvtedy žili v Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch, Francúzsku, Egypte a Juhoafrickej republike.

Zog navštívil vlasť od pádu komunizmu v roku 1991 dvakrát. V roku 1993 strávil v Albánsku len niekoľko hodín, pretože mu úrady nedovolili vstup s odôvodnením, že jeho kráľovský pas je neplatný. Opäť sa vrátil v roku 1997, keď v Albánsku zavládla anarchia a chaos po krachu pyramídových investícií, v ktorých väčšina Albáncov prišla o celoživotné úspory.

SkryťVypnúť reklamu

Leka Zog dúfal, že po hlasovaní v referende sa vráti späť na trón. Tušiac neúspech ešte pred vyhlásením výsledkov plebiscitu Zog - oblečený v maskáčoch s pištoľou a samopalom - viedol dav ozbrojených demonštrantov k budove volieb v Tirane. Nasledovala prestrelka s políciou, pri ktorej prišla o život jedna osoba a niekoľko ľudí utrpelo zranenia. Súd v Tirane ho potom odsúdil v neprítomnosti na tri roky väzenia na základe obvinení z organizovania ozbrojeného povstania. Odvolací súd neskôr obvinenie voči nemu zmiernil na nelegálne držanie zbrane.

Kráľovská rodina bude bývať v prenajatej trojposchodovej vile v centre Tirany - kráľovské paláce totiž skonfiškovali komunisti. Jeden z nich teraz slúži ako prezidentský palác.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 591
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 150
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 439
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 648
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu