O Indiánoch sa čoskoro znovu bude hovoriť na pôde amerického Kongresu. Pôvodných obyvateľov kontinentu totiž rozzúrilo spájanie teroristického vodcu Usámu bin Ládina s ich najznámejším bojovníkom za slobodu.
Geronimo bolo krycie meno, ktorým Američania nazvali šéfa alKáidy.
Ospravedlňte sa!
„Zjavne ani to, že prezidentom sa stal Afroameričan, nestačí na zmenu dvestoročnej americkej tradície, podľa ktorej treba s Indiánmi zaobchádzať ako s nepriateľmi národa," napísal Stephen Newcomb, stĺpčekár týždenníka Indian Country Today.
Geronimovi potomkovia už vládu vyzvali, aby sa ospravedlnila. Slávneho náčelníka považujú za hrdinu, ktorý sa odmietol poddať americkej snahe vyhnať pôvodných obyvateľov do rezervácií, a nie za teroristu.
Apač, pôvodným menom Goyaalé (Ten, ktorý zíva), bol na čele posledného indiánskeho kmeňa, ktorý neprestal bojovať. Chytili ho až v roku 1886, po takmer troch desaťročiach na úteku.
Geronimo začal svoj boj v roku 1858, keď mu Mexičania zabili manželku a deti. Postavil sa na čelo skupiny, ktorá išla vykonať odvetu. Vtedy získal prezývku, ktorou sa zapísal do histórie.
Legenda hovorí, že napriek mexickým guľkám Geronimo stále postupoval vpred a na vojakov útočil len nožom. Zúfalí Mexičania sa modlili k svätému Hieronymovi (Jeronimo!). Keď to začuli Američania, mysleli si, že to je meno odvážneho náčelníka.
Geronimo o sebe hovoril, že nikdy nebol skutočným náčelníkom, vždy len vojenským vodcom. Jeho muži mu verili natoľko, že mu pripisovali zázračné schopnosti. Napríklad liečenie rán po guľkách či telekinézu.
Väznená celebrita
V súvislosti s jeho bojom proti Mexičanom a Američanom sa však nehovorí len o hrdinských kúskoch a únikoch, ale aj o masakrách. Raz vraj jeho kmeň vyvraždil rodinu, len dievča zobrali živé. Neskôr ho na výstrahu zavesili na mäsiarsky hák.
Neustály život na úteku Geronima veľmi vyčerpal. Ostalo pri ňom len niekoľko verných. Američanom sa nakoniec vzdali v roku 1886.
Vo väzení sa stal Geronimo celebritou. Vystupoval po krajine, zúčastnil sa aj na Svetovom veľtrhu v roku 1904 v St. Louis (jeho súčasťou bola olympiáda). Napísal memoáre, neskôr prestúpil na kresťanstvo, podporoval prezidenta Theodora Roosevelta.
Zomrel na zápal pľúc v roku 1909 po 21 rokoch vo väzení. Až na smrteľnej posteli sa neteri priznal, že ľutuje svoje rozhodnutie vzdať sa.
Pentagon: Ideo náhodu
V Amerike sa hovorí o návrate do minulosti.Z Geronima je opäť terorista.
„Prečo práve Geronimo, náš hrdina?“pýtajú sa v týchto dňoch potomkovia pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky. Geronima s Usámom bin Ládinom spája to, že ich nepriateľom boli Američania, obaja boli roky na úteku, ktorý sa skončil v ich neprospech.
A obaja majú na svedomí životy nevinných civilistov. Len jeden rozdiel je zásadný – kým Geronimo je dnes symbolom boja za slobodu pôvodných Američanov, bin Ládin je stelesnením zla a vraždenia nevinných.
Považuje Amerika opäť Geronima za teroristu?
Ďalšou teóriou je, že sa Američania inšpirovali bojovým pokrikom svojich výsadkárov, ktorí počas druhej svetovej vojny pri skoku s padákom kričali práve Geronimo. Tento pokrik sa pri zoskokoch stále používa. Ministerstvo obrany sa už vyjadrilo, že nechcelo nikoho uraziť.
Kódové mená vraj vyberajú náhodne, aby nepriateľom nepomohlo ani prípadné odpočúvanie jednotiek.
Matúš Krčmárik