BRUSEL, BRATISLAVA. Šéfka diplomacie Európskej únie je v kľúčových momentoch ticho a nemá dlhodobú stratégiu.
Kritiku Catherine Ashtonovej, ktorú inak počuť len v diplomatických kuloároch, vyslovil nahlas belgický minister zahraničia.
„Môžeme prehliadnuť, že niektorí reagujú rýchlejšie než pani Ashtonová, ale s podmienkou, že by pracovala na strednodobých a dlhodobých stratégiách, napríklad v energetike. Ale ani to som si nevšimol,“ povedal minister Steven Vanackere v rozhovore pre denník Le Soir.
Hoci uznal, že Ashtonová nemôže byť všade, je to prvý vysoký úradník, ktorý ju otvorene kritizuje.
Sarkozy na ňu nakričal
Ashtonová, ktorá je podľa Daily Telegraph najlepšie zarábajúcou političkou sveta (podľa BBC jej základný plat je vyše 265-tisíc eur ročne), má problém získať si rešpekt svetových lídrov.
V marci na summite v Bruseli na ňu vraj nakričali francúzsky prezident Nicolas Sarkozy aj jej krajan britský premiér David Cameron za nečinnosť voči Líbyi.
„A nikto sa jej nezastal. Bolo to mimoriadne ponižujúce,“ píše server European Voice.
Hovorca Ashtonovej kritiku odmieta a pripomína, že únia bola prvá, ktorá proti režimu líbyjského plukovníka Kaddáfího prijala sankcie.
Ashtonovej zástancovia hovoria, že je vo funkcii krátko (ako málo skúsenú političku ju zvolili lídri EÚ v novembri 2009) a podaril sa jej pokrok s Iránom či v Kosove. Má tiež ťažkú úlohu – členské štáty majú problém nájsť kompromisy v zahraničnej politike.
Slová ako zbraň
Analytik think-tanku Európska rada pre zahraničné vzťahy Richard Gowan však hovorí, že šéf 192-člennej OSN Pan Ki-mun dokázal pri kríze v Egypte či Líbyi „zaujať jasnejší politický postoj“ než Ashtonová.
„Silné slová neriešia samy osebe krízu. No takíto úradníci často nemajú iné nástroje na ovplyvnenie udalostí ako slová,“ píše pre European Voice.