Londýn 1. júna (TASR) - Británia by mala prehodnotiť svoju stratégiu v boji so slintačkou a krívačkou dobytka a využiť výhody vakcinácie, aby sa vyhla ďalšiemu šíreniu tejto choroby, tvrdí popredný britský vedec John Beale, bývalý šéf biologického oddelenia výskumných laboratórií Wellcome.
Podľa neho po uvoľnení reštrikčných opatrení, keď sa obnovil pohyb ľudí a tovaru po krajine, je riziko vzniku nových ohnísk nákazy oveľa pravdepodobnejšie. V článku pre Journal of the Royal Society of Medicine Beale odporúča vláde, aby ešte raz zvážila očkovanie dobytka, ktoré dokáže zlikvidovať túto chorobu na veľkom území.
Vláda aj farmári však očkovanie odmietajú, pretože by to automaticky znamenalo zákaz vývozu britského mäsa. Dávajú skôr prednosť utrateniu dobytka z nakazených fariem a ich okolia. V rámci tejto politiky likvidácie boli za 100 dní od prvého výskytu slintačky a krívačky, ktorá zasiahla takmer 1700 fariem, utratené vyše tri milióny zvierat.
Kritici vakcinácie argumentujú, že aj po zaočkovaní zostávajú zvieratá nositeľmi tejto choroby, ktorá sa prejaví až po dlhšom čase a je veľmi ťažké určiť, aký je rozdiel medzi nakazeným a zaočkovaným zvieraťom.
No podľa Beala väčšina experimentov dokázala, že zaočkované zvieratá už infekciu neprenášajú, i keď toto riziko existuje. Okrem toho moderné očkovacie látky môžu ochrániť dobytok pred ochorením už do štyroch dní od podania injekcie.
V dnešných časoch, keď ľudia veľa cestujú a tovar sa dováža z veľkých vzdialeností, tak hrozí stále väčšie riziko zavlečenia choroby do zatiaľ nenakazených oblastí, preto je očkovania nevyhnutné, tvrdí Beale.
Slintačka a krívačka sa na britských ostrovoch objavila 20. februára, a koncom marca prerástla do epidémie. Až do polovice mája sa úradom nedarilo zvládnuť túto chorobu, no 18 mája vláda oficiálne oznámila, že nákazlivá choroba je konečne na ústupe, a zmiernila niektoré reštrikčné opatrenia.
Koncom mája sa však objavili nové prípady v oblastiach, ktorým sa choroba doposiaľ vyhýbala. Verejnosť i niektorí odborníci majú teraz obavy z novej epidémie.