"Keby zdvihol ruky nad hlavu a vzdal sa, alebo dal iné znamenie, že nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, boli by ho vojaci zajali," vysvetlil Panneta.
WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama nevidel v priamom prenose usmrtenie Usámu bin Ládina, pretože po preniknutí tímu do budovy došlo na 20 až 25 minút k prerušeniu spojenia s Bielym domom. Informovala dnes o tom tlačová agentúra DPA.
Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Leon Panetta v utorok pre americkú televíziu PBS potvrdil, že v istom časovom úseku v Bielom dome nevedeli, čo sa na mieste zásahu v pakistanskom meste Abbottabad udialo.
Prečo došlo k prerušeniu spojenia medzi elitným tímom a sídlom amerického prezidenta, to Panetta neuviedol. Išlo o "nervy trhajúci čas", keď čakali na správy. Potom konečne zaznelo slovo "Geronimo", čo bolo kódom pre smrť šéfa al-Káidy.
Zasahovalo 25 vojakov
Ako uviedol Panetta, na zásahu sa podieľalo iba 25 vojakov elitnej jednotky. Vysadili ich z dvoch helikoptér. Pritom médiá opakovane uvádzali, že do bin Ládinovho komplexu preniklo 79 mužov.
Pôvodne mali helikoptéry vysadiť jeden tím na dvor a druhý na strechu domu. Druhý vrtuľník však mal problémy, takže bolo potrebné pristáť. Vojaci museli vyhodiť do vzduchu niekoľko múrov, a potom spoločne vtrhli do objektu.
Strhla sa prestrelka a americkí vojaci sa prebojovali na horné podlažie budovy. Nakoniec našli bina Ládina na treťom poschodí silne zabezpečeného objektu.
Bin Ládin nebol ozbrojený
Panetta potvrdil, že šéf al-Káidy nebol ozbrojený. Robil však nebezpečné pohyby, ktoré vojakov ohrozovali, preto ho zastrelili. Príslušníci jednotky SEAL údajne na to vyslovene mali oprávnenie.
"Keby (bin Ládin) zdvihol ruky nad hlavu a vzdal sa, alebo dal iné znamenie, že nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, boli by ho vojaci zajali," vysvetlil Panneta.
Šéf CIA dodal, že podľa toho, čo sa momentálne vie, šéf al-Káidy toho pri zásahu veľa nepovedal, a ostatne ani nemal veľa času niečo povedať.
Bol pripravený na útek
Usáma bin Ládin mal vo svojom oblečení zašitú peňažnú hotovosť rovnajúcu sa 500 eurám a dve telefónne čísla, keď ho zabili.
To sú znaky, že bol pripravený narýchlo ujsť z obytného komplexu v pakistanskom meste Abbottabad. Predstavitelia amerických tajných služieb to v utorok oznámili v Kongrese vo Washingtone na tajnom brífingu.
Tri zdroje, ktoré sa brífingu v sídle Kongresu zúčastnili, potvrdili tieto informácie, zverejnené americkým internetovým magazínom Politico. Štvrtý zdroj uviedol, že na utorkovom stretnutí sa dozvedel rovnakú správu.
Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Leon Panetta povedal zákonodarcom o náleze uvedených vecí v bin Ládinovom oblečení, keď dostal otázku, prečo ho v pomerne luxusnom sídle v armádnom meste nestrážilo viac ochrankárov.
Panetta odpovedal: "Bin Ládin bol presvedčený, že jeho sieť je dostatočne veľká a schopná, aby dostal včas varovanie pred útokom USA proti nemu."
Kongresmanom predložili aj dôkazy o finančnej hotovosti, ktorá sa rovná približne 740 dolárom, a o telefónnych číslach, aby v nich a v celej administratíve posilnili presvedčenie, že bin Ládin bol pripravený ujsť z obytného komplexu, ak dostane varovanie pred hroziacim útokom.
V prospech tejto teórie hovorí aj vyhlásenie Bieleho domu, že bin Ládin nebol ozbrojený, keď ho v nedeľu večer zabila elitná skupina SEAL amerických námorných síl.
Našli počítače a disky s množstvom údajov
WASHINGTON. Americké elitné komando, ktoré zabilo vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina, odnieslo z jeho pakistanského domu päť počítačov, 10 pevných diskov a vyše 100 zariadení na uchovávanie dát.
V stredu to pod podmienkou anonymity povedal americký predstaviteľ. Vojaci podľa neho zobrali z luxusného opevneného domu v meste Abbottabád DVD a CD nosiče ako aj USB kľúče.
Tímy expertov z rôznych vládnych agentúr a inštitúcií už získané materiálny analyzujú. USA sa domnievajú, že údaje by mohli byť kľúčové pre boj proti terorizmu. Riaditeľ CIA Leon Panetta už v utorok informoval, že pri operácii zadržali "neuveriteľné množstvo materiálov".
sita