HAAG.Haagsky tribunál zamietol dnes žiadosť lídra srbských nacionalistov Vojislava Šešelja o oslobodenie spod obvinení z vojnových zločinov.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu nariadil pokračovanie procesu so Šešeljom, ktorý v deväťbodovej žalobe čelí obvineniam z "vraždy, vyhladzovania, prenasledovania, mučenia a zlého zaobchádzania" s Nesrbmi v rámci úsilia stvoriť "Veľké Srbsko" počas krvavého rozpadu bývalej Juhoslávie z 90. rokov minulého storočia, uviedla agentúra Reuters.
V Srbsku populárny Šešelj požiadal o zbavenie obvinení v marci s tým, že proti nemu nie sú žiadne dôkazy. V prípade úspechu by sa stal prvým obžalovaným v 18-ročnej histórii ICTY, oslobodeným pred riadnym ukončením procesu.
Šešelj využil pravidlo súdu
Šešelj, blízky spojenec exprezidenta Slobodana Miloševiča, využil pravidlo ICTY, ktoré umožňuje požiadať o oslobodenie po tom, čo žaloba predloží svoje argumenty. Tvrdil, že šesť bodov žaloby súd už stiahol. Tiež žiadal aj odškodné za viac ako osem rokov, ktoré dosiaľ strávil vo väzení.
Predsedajúcu sudca Jean-Claude Antonetti však skonštatoval, že existuje dostatok dôkazov na pokračovanie procesu. Osobitne poukázal na nenávistné prejavy na adresu Chorvátov, Moslimov a iných Nesrbov. Rozhodnutie - prijaté pomerom hlasov 2:1 - znamená, že Šešelj sa musí obhajovať.
Šešelj, známy ostrými slovnými výpadmi na adresu ICTY, sa opäť nezaprel. Keď Antonetti vyhlásil prestávku na obed, vyjadril nádej, že sudca ho pozve na riadne jedlo, "a nie ten balený obed, ktorý by nejedla ani sviňa". Antonetti jeho chúťky schladil vyhlásením, že počas pojednávaní si na obed zvykne dať len pohár vody.
Pred súd išiel dobrovoľne
Šešeljova Srbská radikálna strana (SRS) viedla kampaň za jeho prepustenie pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Možnosť Šešeljovho návratu do srbskej politiky však vyvolávala obavy z posilnenia nacionalistických síl v čase, keď sa prozápadná vláda usiluje o členstvo v Únii, konštatovala stanica BBC.
Šešelj pred tribunál predstúpil dobrovoľne v roku 2003. Proces sa však po dlhých odkladoch začal až v novembri 2006 - bez obvineného, ktorý držal hladovku za právo obhajovať sa sám. To nakoniec dostal. Po ďalších zdržaniach pojednávania obnovili v januári 2010.
Správu priniesli agentúry AP a Reuters.