Mnohé detaily okolo akcie zostávajú nejasné. Vodca al-Káidy mal byť údajne neozbrojený.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Tí, čo ich videli, hovoria, že sú „krvavé a ohavné“. Nad ľavým okom Usámu bin Ládina je vidieť rana po guľke, ktorá ho usmrtila. Druhá zasiahla hruď.
Američania sa včera podľa niektorých médií chystali zverejniť aspoň jednu fotografiu zabitého lídra alKáidy, ktorý pred takmer 10 rokmi stál za teroristickými útokmi v New Yorku a Washingtone.
Malo by to presvedčiť skeptikov, že americké 79-členné komando skutočne v nedeľu v Pakistane zabilo najhľadanejšieho teroristu na svete.
Prečo ho pochovali rýchlo
So zverejnením váhali najmä preto, aby drsné zábery nevzbudili nenávisť a nezvýšili počet bin Ládinových stúpencov.
Niektorí, najmä v Pakistane, spochybňujú, že by Američania skutočne zabili bin Ládina. Okrem nezverejnenia fotografie k tomu prispela aj rýchlosť, akou sa zbavili tela.
Najvyšší protiteroristický poradca Obamu John Brennan v pondelok pohreb bin Ládina 10 hodín po jeho smrti vysvetľoval tým, že chceli dodržať moslimskú tradíciu, ktorá káže, aby telo pochovali do 24 hodín. Do mora ho hodili pre časovú tieseň a aj preto, aby nevzniklo pútnické miesto pre radikálov.
Počas pohrebu podľa moslimských tradícií jeho zohavené telo umyli mydlom, prikryli bielymi prikrývkami a počas modlitieb preložených do arabčiny ho hodili do mora z lietadlovej lode Carl Vinston asi v Arabskom mori.
Nemal vraj zbraň
Mnohé detaily akcie, počas ktorej zabili Usámu bin Ládina, sú stále nejasné. Informácie, ktoré dal Brennan v pondelok, ešte v ten istý deň niektorí nemenovaní americkí predstavitelia dementovali. Nevyjasnenou otázkou stále zostáva, či Usáma bin Ládin „musel“ zomrieť.
Brennan povedal, že špeciálne jednotky ho chceli chytiť živého, no v prípade odporu mohli strieľať. No neočakávali, že sa dobrovoľne vzdá. Usáma bin Ládin spiaci na treťom poschodí skutočne nečakal na komando s rukami nad hlavou.
No ako povedali nemenovaní predstavitelia pre portál Politico, nebol ozbrojený a ani nepoužil zbraň. „Jednotky vošli do izby, stretli sa s odporom a vykonali, čo bolo potrebné,“ zhrnul pre Politico americký predstaviteľ.
Takisto je podľa najnovších zdrojov nepravdivé tvrdenie, že sa skrýval za svojou ženou, ktorá zahynula.
Jeho žena podľa nich v skutočnosti žije, bola len zranená. Pri prestrelke zomrela iná žena. Nie je potvrdené, či bin Ládin využil niekoho ako ľudský štít.
Biely dom sľúbil, že detaily akcie zverejnia. Zvažujú tiež, že ukážu zábery z kamery na helme členov komanda.
Smrť Geronima videli live
Priebeh akcie sledovala americká vláda naživo so zatajeným dychom.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Prehliadky Západného krídla Bieleho domu pre verejnosť v nedeľu zrušili. Ak by totiž návštevník popoludní nechtiac vošiel do Situation room, naskytol by sa mu nezvyčajný pohľad.
Bezpečnostní lídri Spojených štátov, na čele s prezidentom Barackom Obamom, so „zatajeným dychom“ sledovali riskantnú akciu, na ktorej úspech niektorí analytici tipovali šesťdesiatpercentnú šancu. Operáciu, pri ktorej mali zajať alebo zabiť Usámu bin Ládina. Počas akcie ho prezývali Geronimo.
Nie je celkom jasné, či naživo sledovali videoprenos z kamery, ktorú mohol mať jeden z členov špeciálnych jednotiek na prilbe, či zábery z vrtuľníka. V kľúčovom čase podľa New York Times im situáciu opisoval šéf CIA Leon Panetta z centrály vo Virgínii.
„Máme vizuálny kontakt s Geronimom,“ povedal. „Geronimo EKIA (nepriateľ zabitý v akcii),“ dodal po minútach. Po chvíli ticho prehovoril prezident. „Máme ho.“
Vláda predtým váhala, či by nebolo bezpečnejšie zbombardovať bunker. Zomreli by však nevinní (v dome žilo 23 detí a 9 žien) a nemali by istotu, že dostali bin Ládina.
Tomáš Vasilko