PARÍŽ. Vo Francúzsku sa nevytvára v súčasnosti dostatok nových pracovných miest na to, aby si mohlo dovoliť prijímať aj množstvo migrantov zo severnej Afriky. V interview pre týždenník l'Express to povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
V dobe, keď v prieskumoch verejnej mienky vo Francúzsku stúpa protiimigračný Národný front, konzervatívny líder zaujíma v otázke prisťahovalectva tvrdo pravicový postoj. V rozhovore opäť vyjadril názor, že krajiny schengenskej zóny by mali dostať možnosť dočasne znovu zaviesť pohraničné kontroly.
"Verím v Schengen, ale tento systém sa musí vyvíjať. Dnes je na konci cesty," povedal.
"Pri ťažkostiach, ktoré máme pri zabezpečovaní pracovných miest pre všetkých našich občanov, a pri 23-percentnej miere nezamestnanosti medzi cudzincami z krajín mimo Únie, musíme si klásť otázky ohľadne legálneho prisťahovalectva. Jednoducho to tak káže zdravý rozum," povedal v interview pre l'Express.
Imigranti sú predvolebnou témou
Ako píše agentúra Reuters, imigrácia sa vo Francúzsku pred prezidentskými voľbami plánovanými na apríl 2012 stáva jednou z horúcich tém. Francúzsko a Taliansko požiadali minulý mesiac Brusel o väčšie právomoci v úsilí o zastavenie prílevu migrantov z Tuniska, unikajúcich pred politickými nepokojmi v ich vlasti.
Európska komisia uviedla, že sa zaoberá žiadosťou o zavedenie určitých dočasných kontrol. Tie však podľa Bruselu musia mať jasne definované kritériá.
"Pri vyhliadkach na demokraciu v severnej Afrike by sme mali byť pripravení školiť študentov a privítať podnikateľov; ale prijať každého, tak ako to chcú francúzski socialisti? Nie. Ohrozila by sa tak rovnováha nášho systému sociálneho zabezpečenia," povedal Sarkozy.
Poukázal na fakt, že francúzska populácia v produktívnom veku sa každoročne rozširuje o 110 000 ľudí - to znamená, že je potrebné vytvárať prinajmenšom rovnaký počet pracovných miest len na to, aby sa udržala súčasná miera nezamestnanosti.
"Musíme prispôsobiť ekonomickú imigráciu tejto realite," povedal francúzsky líder a v tejto súvislosti spomenul skutočnosť, že napríklad v Nemecku sa populácia v produktívnom veku scvrkáva o 100 000 ľudí ročne.
Hranice už raz zavreli
Francúzsko v apríli na krátku dobu uzavrelo svoje hranice s Talianskom s cieľom zastaviť prílev tuniských prisťahovalcov. To viedlo k napätiu vo vzťahoch medzi oboma krajinami, ktoré napokon kulminovalo žiadosťou adresovanou Bruselu, aby dostali viac vlastných právomocí na kontrolu svojich hraníc.
V súčasnom stave Francúzsko podľa Sarkozyho riskuje ďalšiu podobnú krízu ako bola pred desiatimi rokmi kríza v severofrancúzskom meste Sangatte, kde sa zhromaždili desaťtisíce ilegálnych migrantov snažiacich sa dostať do Británie.
"Sangatte v roku 2002 bolo tým, čím je dnes Ventimiglia: Kurdi, Iračania, Somálčania, čo chceli ísť do Anglicka. Trvalo nám päť rokov, kým sme ten problém vyriešili. Európa musí pomôcť Taliansku urobiť to isté s Tunisanmi," povedal francúzsky prezident.
Francúzsko podľa jeho slov na júnovom summite Únie predloží návrhy, ako prispôsobiť európsku imigračnú politiku súčasnej situácii v severnej Afrike a na Blízkom východe.
"Ak európska krajina nedokáže chrániť svoje hranice, musíme si položiť otázku o dočasnom prerušení Schengenu a nerobiť z toho tabu," konštatoval.