Vodca al-Káidy inšpiroval mnohých. Bunky radikálov podľa experta existujú v každom európskom veľkomeste.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Pred 15 rokmi začal vojnu, ktorá už dávno nie je iba o ňom. A ani po jeho smrti sa tak skoro neskončí.
Usáma bin Ládin, ktorý založil teroristickú organizáciu al-Káida, bol v posledných rokoch len symbolom globálneho terorizmu. Sám útoky neriadil, no inšpiroval iných. Aj preto sa obavy z možného teroristického útoku v mestách Európy či Ameriky ani po jeho smrti nerozplynú.
Najhľadanejší na planéte Američania aj celý svet sa naučili jeho meno až pri pohľade na padajúce dvojičky a menoslove takmer tritisíc obetí z 11. septembra. Pre americkú vládu však už vtedy Usáma bin Ládin, ktorý akciu financoval a z diaľky organizoval, nebol žiadnou neznámou. Syn bohatého stavebného magnáta patril už niekoľko rokov medzi najväčšie hrozby krajiny.
Bin Ládin, podľa zvestí veľmi nábožný už ako dieťa, bol ešte v 80. rokoch skôr spirituálny duchovný ako fanatický zabijak. Zúčastnil sa síce na afganskom odboji proti Sovietom, hlavne ho však pomáhal financovať.
Postupne začal nenávidieť Američanov. Definitívne v prvej vojne v Perzskom zálive.
Odmietal prítomnosť amerických vojakov na moslimskej pôde. „Zbadal som u neho radikálne zmeny. Z pokojného človeka sa zmenil na osobu, ktorá verila, že dokáže nazbierať armádu, ktorá oslobodí Kuvajt,“ povedal podľa Fox News v roku 2001 princ Turki, bývalý šéf saudskoarabskej tajnej služby.
Prvý úspech v Keni Fakty Bin Ládin
1957 – Usáma bin Ládin sa narodil údajne ako 17. z 57 detí saudskoarabského stavebného magnáta. 80. roky – Finančne a neskôr aj so zbraňou v ruke podporoval odboj proti sovietskej invázii v Afganistane. 1988 – Zakladá organizáciu alKáida (Základňa). 1996 – Bin Ládin vydal svoju prvú výzvu na džihád proti Američanom. 1998 – Bin Ládinovi ľudia zaútočili na americké ambasády v Keni a Tanzánii. 2000 – Pripravil bombový útok na americkú loď pri Jemene. sept. 2001 – Odobril a financoval teroristické útoky z 11. septembra – najhoršie útoky proti Spojeným štátom v histórii. dec. 2001 – Po tom, čo Američania v októbri vtrhli do Afganistanu, naháňali Usámu bin Ládina v horách pri Pakistane. V jaskynnom komplexe Tora Bora bombardovaniu ušiel. 2003 – Po invázii Američanov do Iraku zvýšil frekvenciu svojich výziev na džihád. 2011 – Američania ho zabili v Pakistane.
Bin Ládinom založená al-Káida začala plánovať teroristické útoky proti Američanom. V roku 1998 útočila na ich ambasády v Keni a Tanzánii, o dva roky neskôr na ich loď pri Jemene. Vtedajší americký prezident Bill Clinton sa ho snažil zlikvidovať, no útoky strelami tomahawk v Afganistane bin Ládin prežil.
Pár hodín po najväčšom „úspechu“ al-Káidy v septembri 2001 sa z neho zo dňa na deň stal najhľadanejší človek na planéte. Odmena za jeho dolapenie alebo zabitie vyšla až na 25 miliónov dolárov. Mesiac po útoku sa začala invázia do Afganistanu, kde vláda Talibanu bin Ládina podporovala.
Samotný líder al-Káidy tesne unikol, potom, čo Američania bombardovali jaskynný komplex Tora Bora pri hraniciach s Pakistanom.
Keď Američania v roku 2003 zaútočili na Irak (aj na základe zlých informácií, že Saddám podporuje al-Káidu), bin Ládin zvýšil frekvenciu výziev moslimom na džihád proti Západu. Inšpiroval mnohých, čo je najväčší dôvod, prečo sa hrozba terorizmu nekončí jeho smrťou.
Jeden človek, jedna bomba Kým podľa Ahmeda Rashida, ktorý o ňom napísal knihu, bola pred rokom 2001 v Európe iba jedna známa bunka teroristov (v Hamburgu), teraz ich možno nájsť v každej veľkej metropole.
Samotné útoky v Madride v roku 2003 a v Londýne v roku 2005 organizovali miestne skupiny, ktoré nijako al-Káida nefinancovala. Nemecké úrady priznali, že dvesto ich občanov podstúpilo tréning v Afganistane a Pakistane.
Navyše, teroristi sú momentálne oveľa viac decentralizovaní. „Dnešná filozofia al-Káidy je jeden človek, jedna bomba,“ píše Ahmed Rašíd pre BBC. Skôr sa dá čakať, že sa vydarí podobný teroristický útok, aký nevyšiel na newyorskom Times Square či v Štokholme v roku 2010.
Samotnú al-Káidu smrť bin Ládina podľa generála Andora Šándora, bývalého šéfa českého vojenského spravodajstva, veľmi nezmení. Organizácia je decentralizovaná, každá vetva funguje samostatne. „Bin Ládin ju z veľkej časti financoval, no o útokoch v posledných rokoch nerozhodoval,“ hovorí Šándor.
Napriek tomu teroristom bude bin Ládin chýbať ako ich najznámejší hlas a symbol.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.