JERUZALEM. Zvuk sirén o 10. hodine dopoludnia (9.00 SELČ) na dve minúty zastavil zvyčajne rušný život v Izraeli, ktorého obyvatelia si pripomenuli pamiatku šiestich miliónov židovských obetí holokaustu.
Zastavili sa idúce autá i milióny Izraelčanov, mnohí z nich stáli so sklopenými hlavami, aby tak ako každý rok o tom čase vzdali poctu mŕtvym.
Oficiálna smútočná slávnosť za šesť miliónov židov zavraždených nacistami a ich európskymi kolaborantmi sa začala ihneď po odznení sirén v jeruzalemskom pamätníku obetí a hrdinov holokaustu Jad Vašem.
Rozhlasové a televízne stanice v Izraeli vysielali smútočnú hudbu a životné príbehy rapídne sa zmenšujúceho počtu ľudí, ktorí prežili holokaust. Reštaurácie a miesta zábavy zostali zatvorené.
Symbol zrodenia štátu
Deň pamiatky obetí holokaustu sa v Izraeli začal už v nedeľu večer ceremóniou v Jad Vašem, na ktorej sa zúčastnili štátni predstavitelia, zahraniční diplomati a tí, ktorí prežili holokaust a ich príbuzní. Šesť preživších zapálilo symbolicky šesť pamätných ohňov na počesť šiestich miliónov židovských obetí.
OSN vyhlásila 27. január, deň oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim v roku 1945, za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, Izrael si však obete holokaustu tradične pripomína týždeň pred izraelským Dňom nezávislosti, ako symbol zrodenia židovského štátu z popola holokaustu.
V Izraeli v súčasnosti žije ešte 208 000 ľudí, ktorí prežili nacistickú genocídu za druhej svetovej vojny. Z nich 74 000 prežilo koncentračné tábory či uzavreté getá, zatiaľ čo zvyšných 134 000 sú židovskí utečenci, ktorí pred nacistami ušli alebo sa pred nimi skryli. Uviedla to v nedeľu nezisková organizácia, ktorá pomáha starnúcim obetiam holokaustu.
Každý deň zomrú desiatky pamätníkov
Polovica z tých, ktorí prežili holokaust, má vyše 80 rokov a každý deň ich okolo 35 zomrie, uviedla nadácia Foundation for the Benefit of Holocaust Victims in Israel so sídlom v Tel Avive.
Tieto počty zverejnila pri príležitosti izraelskej spomienky na obete holokaustu, ktorá sa začala so západom slnka.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pri tejto príležitosti opätovne varoval pred pretrvávajúcimi protiizraelskými postojmi vo svete 66 rokov po skončení druhej svetovej vojny.
"Dôležitá otázka, ktorú sa dnes musíme pýtať, je: Zobrali sme si ponaučenie z holokaustu vo svete? A k našej veľkej ľútosti, odpoveď je nie," povedal.
"Nenávisť voči židom a odmietanie ich existencie sa zmenili v nenávisť voči židovskému štátu a odmietaniu jeho existencie," povedal v nedeľu na zasadnutí vlády.
Zdroj: Associated Press, DPA