Usámovi bin Ládinovi(1957 - 2011) bolo napokon dopriate to, čo si želal. Síce ho dostali, ale nie živého. Nateraz sa nevie, či ho zabil niekto z amerického komanda, alebo mu ranu z milosti udelili vlastní, alebo to vzdal sám.
Zomrel však podľa všetkého v boji. Boj bol jeho filozofiou. Boj a deštrukcia. Deštrukcia všetkého, čo nezodpovedalo jeho náboženským víziám.
Nenávidel Sovietov aj Američanov
Od detstva zbožný syn saudskoarabského stavebného magnáta založil organizáciu, ktorá sa stala symbolom terorizmu. Tá ukázala, že Amerika a v širšom kontexte aj celý Západ môžu padnúť na kolenách po zničujúcom útoku a že západné vymoženosti, slobody a technológie sa dajú zneužiť. Na globálnu vojnu proti "križiakom a nevercom".
Veľakrát sa napísalo, že momentom, ktorý z milionárskeho synáčika bin Ládina urobil vizionára terorizmu, bola sovietska okupácia Afganistanu. Tá predstavovala všetko, čo bin Ládin nenávidel. Rozťahovanie sa neveriacich po moslimskej krajine bolo neprijateľné a mladý bin Ládin, ktorý sa od puberty vyžíval v štvavých kázňach radikálnych klerikov v Saudskej Arábii, vyrazil do boja.
Proti Sovietom nadšených džihádistov v Afganistane cvičili aj Američania. Výcvikom a bojom prešli mnohí. Bin Ládin, ktorý sa vraj už v Afganistane ukazoval ako schopný a odvážny vodca, ale po návrate domov v boji pokračoval.
Aj s pomocou otcových peňazí a vplyvu si začal budovať vlastný tím jemu oddaných mužov. A keď pod ťarchou revolúcií v komunistickom bloku padol jeho dávny nepriateľ Sovietsky zväz, prišla na rad Amerika.
Aj tá, z iných dôvodov, stelesňovala to, čo fanatik nenávidel. Slobodu. Protiamerické nálady sa u neho začali stupňovať počas prvej vojny v Perzskom zálive. Svoje vtedy dostali aj arabské krajiny, ktoré podporovali spojencov proti Saddámovi Husajnovi. Aj jeho domáca Saudská Arábia. Monarchiu tiež neznášal, rovnako ako Západ či Izrael.
Čo, mal rád nevedno. Hovorí sa, že miloval jazdu na koni, med a vraj mal jemné spôsoby. To sú mnohé z legiend, čo obklopujú a ešte len budú obklopovať tohto muža.
Rozpútal vlnu nenávisti
Svetová verejnosť ho začala vnímať v druhej polovici 90. rokoch minulého storočia. Vtedy sa v médiách začína objavovať aj al-Káida. Bin Ládin, v tom čase v Afganistane, v auguste 1998 nariadil útoky na americké ambasády v Keni a Tanzánii. Potom prišla azda najväčšia americká tragédia - 11. september. Bin Ládin triumfoval.
Od 11. septembra a amerického útoku na afganský Taliban bol bin Ládin najhľadanejším teroristom, štvancom, mužom na úteku. Niekoľkokrát sa tvrdilo, že ho zabili, potom, že zomrel na zlyhanie obličiek. Bol hlasom z audionahrávok, občas sa objavil na videu.
Už nemusel veľa robiť. Rozpútal takú vlnu nenávisti, že už len čakal, čo mu prinesie. Ľudia, ktorých priamo riadil, alebo ktorí ho len kopírovali, zabíjali po celom svete. A budú zabíjať ďalej. Teraz pre to, aby ho pomstili.
Usáma bin Ládin strávil posledné chvíle svojho života v sídle na predmestí Islamabádu vo vile ohradenej hrubým múrom. Bez telefónu a internetu. Spoliehal sa len na sieť svojich kuriérov. Ako stredoveký vládca. Stredovek chcel zaviesť po celom svete. Je dobrou správou, že sa mu to už nepodarí.