Rozpadne sa al-Káida?
Analytici už dlhodobo hovorili, že bin Ládin sa viac venuje ukrývaniu sa pred americkými jednotkami, než skutočnému vedeniu teroristickej siete al-Káida.
Nedá sa preto povedať, že by hrozba al-Káidy výrazne klesla a už vôbec nie, že by sa následkom jeho smrti v krátkodobej budúcnosti sieť rozpadla. Je to však silný psychologický moment v boji proti terorizmu, mnohí v Spojených štátoch hovoria o spravodlivosti.
Bin Ládin bol symbolom medzinárodného terorizmu v 21. storočí.
Spomalí sa tým americký boj proti terorizmu?
Jasne to povedal aj Obama v prejave. „Jeho smrť neznamená koniec nášho úsilia. Musíme byť a aj budeme ostražití, doma aj za hranicami."
Za jeho vlády Američania začali oveľa viac využívať na území Pakistanu bezpilotné lietadlá, ktorými poľujú na teroristov.
Obama dlho ukazoval, že nebude váhať prekročiť hranice ani nasadiť špeciálne jednotky aj na území Pakistanu, čo Islamabád často odmietal. Operácie v Afganistane, Pakistane, ale aj v Jemene by mali pokračovať.
Čo spravia s telom bin Ládina?
Američania nechcú, aby sa z miesta, kde pochovajú telo bin Ládina stalo „pútnické miesto“ moslimských extrémistov. Telo preto pochovali do mora.
Ubezpečili, že s ním narábajú podľa moslimských tradícií a zvykov.
Posilní to Obamu?
Po zabití bin Ládina už nikto nemôže povedať, že by Obama „flákal“ boj proti terorizmu. Bývalí jastrabi z Bushovej vlády, ale aj ďalší republikáni dlhodobo kritizovali prezidenta, že nerobí dosť v tejto oblasti.
Demokratický prezident však teraz dokázal to, čo vláda Georgea Busha nedokázala za osem rokov jeho vlády.
„Je to významný a definujúci moment Obamovho vládnutia,“ napísal denník New York Times. Obamovi by to mohlo získať nejaké body aj v prezidentskej kampani, aj keď tam bude rozhodovať viac ekonomika.
Nástupcovi bin Ládina chýba charizma a mysticizmus
Teroristická sieť al-Káida sa bude po smrti Usámu bin Ládina len ťažko zotavovať, mohla by sa rozštiepiť a oslabnúť. Myslia si to predstavitelia amerických spravodajských služieb.
Zrejmý nástupca bin Ládina - Ajmán al-Zawahrí - je drsnou, rozvratníckou postavou. Chýba mu charizma a mystika, ktoré využíval bin Ládin, aby udržal spolu rôzne frakcie teroristickej siete, uviedla dnes tlačová agentúra AP.
Bez ikonickej postavy bin Ládina na čele al-Káidy by organizácia mohla zoslabnúť. Existuje však jedna vec, ktorú al-Káida preukázateľne dokáže - a to je adaptovanie sa na ťažkosti.
Radoví pešiaci al-Káidy sa naučili zaobísť bez mobilných telefónov, aby sa vyhli americkému odpočúvaniu. Technickí odborníci organizácie dokázali vymyslieť šifrovací software, čo zmiatol amerických dekódovačov, konštatuje AP.
Možnému atentátnikovi sa podarilo prekonať milióny dolárov, investovaných do zvýšenia bezpečnosti na letiskách, keď si napchal výbušniny do spodnej bielizne.
Bin Ládinova smrť, privodená americkou guľkou, prišla 15 rokov po tom, ako vyhlásil vojnu Spojeným štátom, a takmer desať rokov po uskutočnení najhorších útokov na americkej pôde.
Sieť al-Káidy, ktorú po sebe bin Ládin zanechal, je však značne odlišná od tej, ktorá bola za útokmi na Svetové obchodné centrum (WTO) a Pentagón.
V súčasnosti je jadro al-Káidy v Pakistane neustále na úteku, ukrývajúc sa pred útokmi amerických bezpilotných lietadiel Predator. Komunikácia medzi teroristami je pribrzdená.
Schopnosť plánovať, financovať a uskutočňovať útoky sa do veľkej miery obmedzila, myslia si odborníci. Al-Káida "rozdala licencie" v Jemene, Iraku a Alžírsku, kde teroristi pod zástavu svetového džihádu získali miestnych ľudí, ktorí sa cítili byť ukrivdenými.
Vzhľadom na to môže bin Ládinova smrť priniesť väčšie škody z hľadiska psychologického, než pokiaľ ide o operatívnosť teroristov.
Az-Zawahrí uskutočňoval operácie Al-Káidy celé roky, keď sa bin Ládin odrezal od vonkajšieho sveta. V jeho objekte nebol telefón ani internetové pripojenie, používal viacvrstvový systém kuriérov na odovzdávanie správ. Bolo to zastarané, bezpečné, ale v podstate znemožnilo zapojenie sa do akejkoľvek operácie.
V čase, keď bina Ládina zlikvidovalo americké komando, bol už len nastrčenou bábkou, uvádzajú experti z oblasti boja proti terorizmu.
Najväčšie hrozby pre USA v súčasnosti predstavujú odnože al-Káidy v Jemene, vzdialené jadru al-Káidy v Pakistane. Jemenská odnož takmer spôsobila haváriu amerického lietadla na Vianoce 2009 a explóziu výbušnín v amerických nákladných lietadlách vlani na jeseň. Tieto operácie sa uskutočnili bez akéhokoľvek priameho zapojenia bin Ládina.
Vedeniu al-Káidy sa tiež podarilo to, čo zabitému lídrovi nikdy - adaptovať informácie pre poslucháčov zo Západu a poskytovať ich v angličtine.
Teroristický časopis Inspire dáva inštrukcie možným atentátnikom, ako pripraviť výbušniny. Učí ich, že sa netreba snažiť o výcvik v Pakistane alebo Jemene. Dostávajú rady, že by si radšej mali založiť teroristickú bunku "jedného muža", ktorá si vyberie ciele a uskutoční útoky bez inštrukcií vedenia al-Káidy.
Ak by sa aj Spojeným štátom podarilo nájsť a zabiť az-Zawahrího, ktorého naposledy videli v Pešávare v roku 2003, neznamenalo by to koniec al-Káidy.
Podobne ako organizácie Hamas a Hizballáh, ktorým zabili lídrov, al-Káida pravdepodobne bude existovať aj naďalej, domnievajú sa odborníci na terorizmus.
V priebehu niekoľkých hodín po bin Ládinovej smrti sa napríklad v Pakistane zišli príslušníci teroristickej skupiny Hakkání, napojenej na al-Káidu. Prisľúbili, že vo svojich akciách, uskutočňovaných zo dňa na deň, budú pokračovať.
tasr