REAKCIE NA ZABITIE BIN LÁDINA

Komando bolo pripravené zajať bin Ládina živého

Smrť najhľadanejšieho teroristu Usámu bin Ládina privítali zástupcovia väčšiny západných krajín. Taliban sľubuje odvetu.

(Zdroj: SITA/AP)

23:32 Ukončujeme sledovanie udalostí formou minúta po minúte. Najnovšie aktuality nájdete v téme: Smrť Usámu bin Ládina.

22:16 Newyorské úrady dnes nakrátko uzatvorili ulicu ústiacu na rušné námestie Times Square v Manhattane. Dôvodom bol nález podozrivého balíka, ktorého obsah sa však nakoniec ukázal ako neškodný. Smrť najhľadanejšieho teroristu planéty vyvolala obavy z možných odvetných útokov na americké ciele.

21:40 Hlavný poradca amerického prezidenta Baracka Obamu v boji proti terorizmu označil dnes za "nemysliteľné", že by sa Usáma bin Ládin mohol ukrývať v Pakistane bez siete podporovateľov.

Poradca John Brennan na tlačovej konferencii v Bielom dome vyjadril odhodlanie USA preveriť, kto šéfa al-Káidy podporoval, odmietol však špekulovať o tom, že to mohli byť aj oficiálne miesta v Pakistane.

Súčasne ubezpečil novinárov, že americké komando bolo pripravené zajať bin Ládina živého, ak by to bolo možné. Hľadaný terorista sa podľa Brennana počas amerického útoku pokúšal ukryť za ženy.

Počas operácie údajne zahynula aj jedna zo žien, za ktorú sa skrýval. Predpokladá sa, že išlo o jednu z jeho manželiek. Nie je jasné, či sa žena do paľby postavila dobrovoľne.

Biely dom sa podľa Brennana zatiaľ nerozhodol, či dá k dispozícii médiám fotografiu s bin Ládinovou mŕtvolou, keďže by to mohlo potenciálne ohroziť podobné operácie v budúcnosti.

21:27 Čo znamená koniec teroristu číslo jeden? Sedem bodov, ako táto udalosť ovplyvní svet. Čítajte viac v analýze od Jany Shemesh.

20:34 Za smrť Usámu bin Ládina by mal dostať zásluhy aj nebohý pápež Ján Pavol II., vyhlásil dnes peruánsky prezident Alan García.

"Jeho prvým zázrakom bolo, že svet zbavil prevteleného zla, démonického prevtelenia zločinu a nenávisti, čím nám poslal správu, že osoba, ktorá vyhodila do vzduchu veže a budovy, už neexistuje," povedal García v súvislosti s tým, že americké špeciálne jednotky bin Ládina zabili len pár hodín po blahorečení Jána Pavla.

19:38 V pakistanskom meste Kvéta sa v pondelok zhromaždili stovky ľudí, aby si uctili smrť vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina.

Nahnevaní príslušníci náboženskej strany vedení federálnym poslancom Maulávím Asmatulláhom vykrikovali heslá ako Smrť Amerike! a pálili americké zástavy, informovali svedkovia a organizátori. Neskôr sa pokojne rozišli.

Išlo o prvé protesty v Pakistane proti bin Ládinovej smrti od jej ohlásenia americkým prezidentom Barackom Obamom. Podľa organizátorov sa na nich zúčastnilo 1 000 až 1 200 ľudí, svedkovia hovorili o 800 účastníkoch.

"Bin Ládin bol hrdinom moslimského sveta a svojou smrťou získal titul veľkého mudžáhída (moslimského bojovníka)," uviedol Asmatulláh v Kvéte, hlavnom meste juhozápadnej provincie Balúčistán.

18:57 Pred pochovaním v mori vystrojili zabitému vodcovi al-Káidy Usámovi bin Ládinovi tradičný islamský pohreb. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na činiteľa amerického ministerstva obrany.

Telo najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu po zabití v Pakistane údajne previezli do susedného Afganistanu a neskôr pochovali v severnej časti Arabského mora.

Telesné pozostatky bin Ládina na palube americkej lietadlovej lode USS Carl Vinson podrobili tradičným islamským náboženským obradom. Telo nebožtíka umyli, zabalili do bielej plachty a napokon vložili do zaťaženého vaku.

"Príslušník armády prečítal pripravený náboženský text, preložený do arabčiny rodeným Arabom. Telo potom položili na pripravenú rovnú podložku, ktorú naklonili a telo sa pozvoľna zosunulo do mora," uviedol zdroj z Pentagónu.

1.jpg

Bin Ládinova rezidencia - kliknite pre zväčšenie na obrázok.

Podľa zdrojov z americkej administratívy by bolo ťažké nájsť krajinu, ktorá by prijala pozostatky najhľadanejšieho teroristu a bola ochotná pochovať ho na svojom území. Spojené štáty sa preto rozhodli pochovať ho v mori. Podľa moslimskej tradície má byť mŕtvy človek pochovaný do 24 hodín.

18:26 Pohreby v mori sú v rozpore s islamom. V pondelok to povedal hovorca najvyššej sunnitskej moslimskej inštitúcie v reakcii na informácie, že telo najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina po jeho smrti nezakopali do zeme, ale hodili do mora.

"Pokiaľ je pravda, že telo bolo hodené do mora, potom islam je úplne proti tomu," uviedol Mahmúd Azáb, poradca veľkého imáma šajcha Ahmeda al-Tajíba v Al-Azháre. "Každé telo, či už patrí niekomu zavraždenému alebo niekomu, kto zomrel prirodzene, musí byť rešpektované," dodal.

18:23 Telo bin Ládina bolo podľa zdroja z amerických tajných služieb taktiež identifikované jednou z jeho žien.

17:47 Po smrti bin Ládina už neexistuje nijaký dôvod na to, aby jednotky USA zostali rozmiestnené v oblasti Blízkeho východu, vyhlásilo dnes ministerstvo zahraničných vecí Iránu.

Podľa hovorcu iránskeho rezortu diplomacie ministerstva už Washington nemôže vysielať svoje vojská do regiónu pod zámienkou boja proti terorizmu.

17:08 Testy DNA potvrdili zabitie vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina. Oznámila to agentúra Associated Press s odvolaním sa na predstaviteľov administratívy prezidenta USA Baracka Obamu. Genetická zhoda bola 99,9-percentná.

16:58 Zabitie vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina skomplikuje rokovania o prepustení štyroch francúzskych rukojemníkov, ktorých zadržiava africká odnož al-Kájdy. V pondelok to povedal nemenovaný zdroj z Mali blízky vyjednávaniu. Dodal, že smrť nahľadanejšieho teroristu je dobrou správou pre boj proti terorizmu, no zlou správou pre francúzskych rukojemníkov.

16:55 FBI dnes aktualizovala svoj zoznam najhľadanejších zločincov sveta a k profilu bin Ládina pripojila správu o jeho smrti. NA zozname sa stále nachádza deväť prominentných teroristov vrátane druhého muža al-Káidy Ajmana Zawahrího. Za informácie vedúce k jeho dolapeniu USA vypísali odmenu 25 miliónov dolárov (16,8 milióna eur); v prípade bin Ládina to bolo 27 miliónov (18,2 milióna eur).

16:51 Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes varovala, že boj proti terorizmu nekončí ani po zabití Usámu bin Ládina. Teroristická sieť al-Káida podľa nej neprestala fungovať ani po smrti svojho lídra a hrozbou stále zostáva aj hnutie Taliban v Afganistane.

Podľa Clintonovej by mal Taliban pochopiť bin Ládinovo zabitie ako signál, že nemôže naťahovať čas ani poraziť USA. Namiesto toto by sa mal dištancovať od spojencov z al-Káidy a zapojiť sa do mierového politického procesu v Afganistane.

16:11 Spravodajský portál abcnews zverejnil fotografie priamo z bin Ládinovho domu.

15:58 Saudská Arábia vyjadrila nádej, že zabitie vodcu extrémistov a bývalého saudskoarabského občana Usámu bin Ládina posilní medzinárodný boj proti terorizmu. V pondelok o tom informovala štátna spravodajská agentúra SPA v oficiálnom stanovisku.

15:45 Pozrite si profil jednotky, ktorá zasahovala v akcii proti bin Ládinovi.

15:20 Smrť bin Ládina privítalo aj vedene Európskej únie. Usáma bin Ládin bol zločinec zodpovedný za úkladné teroristické útoky, ktoré stáli životy tisíce nevinných ľudí. V spoločnom stanovisku to dnes uviedli predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Jeho smrť robí z nášho sveta bezpečnejšie miesto a dokazuje, že takéto zločiny nezostávajú nepotrestané, zhodli sa predseda EK a Európskej rady. Deklarovali, že EÚ bude naďalej v boji s terorizmom "stáť plece pri pleci so Spojenými štátmi, medzinárodnými partnermi a našimi priateľmi v moslimskom svete".

15:05 Šéf CIA Leon Panetta podľa Reuters povedal: „Aj keď bin Ládin je mŕtvy, al-Káida nie je. Teroristi sa takmer celkom isto pokúsia pomstiť.“

14:36 Pakistanský Taliban v reakcii na zabitie lídra al-Káidy Usámu bin Ládina dnes pohrozil útokmi proti predstaviteľom krajiny vrátane prezidenta Ásifa Alího Zardárího, ako aj proti pakistanskej armáde a Spojeným štátom. "Teraz budú pakistanskí vládcovia, prezident Zardárí a armáda našimi prvými cieľmi. Amerika bude našim druhým cieľom," uviedol hovorca Talibanu v Pakistane.

14:28 Cieľom americkej operácie podľa amerického oficiálneho predstaviteľa, ktorého cituje Reuters, bolo bin Ládina zabiť, nie zajať.

14:16 Policajti budú od dnes prísnejšie strážiť veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave a počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji aj členov reprezentácie USA. Minister vnútra Daniel Lipšic o tom telefonicky hovoril s americkým veľvyslancom na Slovensku Theodorom Sedgwickom, ktorý túto informáciu privítal.

14:09 Šéf vlády Hamásu v Pásme Gazy Ismaíl Haníja v pondelok odsúdil zabitie lídra al-Kájdy Usámu bin Ládina americkými jednotkami v Pakistane."Odsudzujeme zabitie ktoréhokoľvek svätého bojovníka, moslima či Araba, a prosíme boha, aby mu poskytol milosrdenstvo," povedal Haníja na stretnutí s novinármi v Gaze.

14:03 Akcia, ktorá bola tak tajná, že, o nej USA nepovedali spojeneckému veleniu sa dala sledovať naživo cez sociálnu sieť. Pozrite si, výber príspevkov z Twitteru, ktoré ju zachytávajú.

13:47 Alžírske bezpečnostné sily zadržali na juhu krajiny sedem mužov, ktorých podozrievajú z finančnej a logistickej podpory severoafrickej vetvy teroristickej siete al-Káida. Podľa alžírskej tlače, dotyční pochádzajú prevažne z Alžírska a Mali. Kedy k záťahu došlo, tlač podľa agentúry AFP neuviedla. "Spiacu podpornú bunku" bezpečnostné sily a vyšetrovatelia odhalili a zneškodnili v kraji Tamanraset asi 2000 kilometrov od Alžíru. Pri tej príležitosti zaistili počítače, prostriedky na komunikáciu a ďalšie zariadenia. Skupinu tvorili dvaja Alžírčania, tri Malijci a dvaja muži z Čadu a Guiney.

13:44 Severoatlantická aliancia bude pokračovať v misii v Afganistane aj po smrti vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Zároveň zablahoželal všetkým, ktorí sa podieľali na operácii vedúcej k zabitiu bin Ládina.

13:08 Smrť bin Ládina privítalo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Smrť vodcu teroristickej organizácie al-Káida Usámu bin Ládina dáva nádej na zastavenie jeho nenávistnej kampane, ktorej zámerom bolo podnecovať neznášanlivosť a konfrontáciu medzi národmi a civilizáciami. Pred novinármi to dnes vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda.

13:06 Kde presne sa odohral útok? Pozrite si infograf >>

12:58 Fotografia mŕtveho Usámu bin Ládina, ktorú od pondelka rána vysielajú pakistanské televízie, je podvrhom. Vyhlásila to šéfka islamabadského štúdia najväčšej pakistanskej súkromnej televíznej siete Geo TV Raná Džawádová. "Bol to podvrh, tá fotografia je na internete už od roku 2009. Hneď, ako sme na to prišli, stiahli sme ju z vysielania," povedala Džawádová pre agentúru AFP. Obrázok stiahli z vysielania aj ďalšie pakistanské televízie.

12:01 Zabitie bin Ládina je podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča zadosťučinením spravodlivosti, ale al-Káida ďalej existuje a môže sa stať, že jeho nástupca môže byť ešte agresívnejší.

"Skutočným víťazstvom bude, až keď sa podarí zlikvidovať sieť teroristickej organizácie al-Káida vo svete. A to musí zostať cieľom nás všetkých,“ uviedol prezident vo svojom stanovisku.

11:57 Hovorca Vatikánu Federico Lombardi zabitie šéfa teroristickej siete al-Kájda síce vyslovene neprivítal, vyhlásil však, že bin Ládin zneužíval náboženstvo na páchanie zla.

"Usáma bin Ládin niesol, ako všetci vieme, veľkú zodpovednosť za šírenie zvady a nenávisti medzi národmi, spôsobil smrť nespočetného množstva ľudí a používal náboženstvo na dosahovanie svojich cieľov," vyhlásil Lombardi.

11:43 Prvé výtlačky novín Daily News zaplavili dnes ráno ulice New Yorku. Na prvej strane bol veľký obrázok bin Ládina a 10 centimetrov veľký titulok: "Zhni v pekle".

11:27 Kto priviedol Američanov k bin Ládinovi? Čítajte viac >>

11:23 Medzinárodná policajná organizácia Interpol vyzvala krajiny na zvýšené bezpečnostné opatrenia s varovaním, že zabitie lídra al-Káidy Usámu bin Ládina by mohlo vyvolať odvetné teroristické útoky.

Podľa generálneho tajomníka Interpolu Ronalda Nobleho je potrebná "mimoriadna ostražitosť" v súvislosti so zvýšeným bezpečnostným rizikom.

"Najhľadanejšieho medzinárodného teroristu viac niet. Smrť bin Ládina však neznamená rezignáciu buniek al-Káidy a ďalších, inšpirovaných al-Káidou, ktorí budú pokračovať v účasti na teroristických útokoch vo svete," uviedol Noble vo vyhlásení.

11:13 Nástupcom bin Ládina by mohol byť Egypťan Zavahrí. Čítajte viac >>

11:05 Jeden z miestnych obyvateľov povedal, že k útoku došlo približne o 01.15 hod miestneho času. "Počul som burácajúci zvuk, po ktorom nasledovala silná streľba. Náhle streľba prestala. Znovu viac burácania, potom veľký výbuch," opísal situáciu. Keď ráno vyšli pozrieť, čo sa stalo, videli vrak helikoptéry na otvorenom priestranstve.

Obama potvrdil, že pri operácii nezahynuli nijakí Američania a vojaci sa snažili vyhnúť civilným obetiam. Americká helikoptéra havarovala kvôli mechanickému problému a posádka, ako aj útočný tím boli bezpečne evakuovaní, uviedol Reuters.

Operáciu v Abbottabade priamo v reálnom čase sledoval nový riaditeľ CIA Leon Panetta a ďalší predstavitelia tajnej služby v miestnosti na konferenčný prenos v sídle CIA v Langley vo Virgínii.

11:03 Usáma bin Ládin sa ukrýval iba niečo vyše 90 metrov od pakistanskej vojenskej akadémie. Na úkryt bin Ládina zaútočili americkí vojaci na štyroch helikoptérach. Boli v nich príslušníci elitnej protiteroristickej jednotky Navy SEAL Team Six. Zabili najhľadanejšieho muža na svete a zanechali objekt v plameňoch.

Telesní strážcovia bina Ládina strieľali na helikoptéry zo strechy a jeden stroj havaroval. Pri akcii sa však nikto z Američanov nezranil.

Video horiaceho domu v pakistanskom meste Abottabáh, kde došlo k zabitiu bin Ládina.

11:02 Smrť bin Ládina je dobrou správou pre celý svet, no neznamená koniec boja proti terorizmu, vyhlásil János Martonyi, šéf diplomacie Maďarska. "Jeden z najväčších nepriateľov našej civilizácie už neexistuje. To je dobrá správa. Ale na túto novú situáciu sa musíme pripraviť," povedal Martonyi.

Jednou z najdôležitejších vecí podľa neho teraz bude, ako sa k zabitiu bin Ládina postavia arabské krajiny, ktoré sa v súčasnosti zmietajú v nepokojoch a revolúciách. "Uvidíme, či sa tieto krajiny teraz vyberú cestou radikalizmu, alebo cestou rozumu," povedal šéf maďarskej diplomacie.

10:45 Západom podporovaná palestínska samospráva označila zabitie bin Ládina za pozitívum pre mier vo svete.

"Zbavenie sa bin Ládina je dobré pre vec mieru, ale dôležité je prekonať prejavy a metódy - násilné metódy, vytvorené a presadzované bin Ládinom a ďalšími vo svete," uviedol hovorca palestínskej samosprávy Ghassán Chatíb.

10:44 Usmrtenie bin Ládina privítalo aj Rusko. "Odplata je nevyhnutná pre všetkých teroristov," uviedol Kremeľ vo vyhlásení. Podľa Moskvy len spoločný boj proti globálnemu terorizmu môže priniesť výsledok. "Rusko je pripravené zvýšiť svoju spoluprácu," vyhlásil prezidentský úrad.

10:43 Afganský prezident Hámid Karzaj po správe o zabití lídra al-Káidy vyzval povstalecké hnutie Taliban, aby prestalo bojovať. Povedal, že zo smrti bin Ládina by sa mal Taliban poučiť.

kabul.jpg

Afganci v Kábule sledujú príhovor Baracka Obamu.

10:39 Pozrite si prehľad najväčších útokov siete ál-Káida od roku 1993.

10:28 Podľa šéfa francúzskej diplomacie Alaina Juppého je zabitie bin Ládina "víťazstvom pre všetky demokracie bojujúce proti ohavnej teroristickej zberbe". Podobne ako ďalší štátnici aj Juppé varuje, že teroristická sieť al-Kájda môže chystať odvetné útoky. "Budeme pozornejší ako kedykoľvek predtým," povedal.

Podľa jeho talianskeho rezortného partnera Franca Frattiniho je úspešná operácia proti bin Ládinovi "víťazstvom dobra nad zlom a spravodlivosti nad krutosťou".

10:20 Podľa AP, ktorá cituje oficiálne zdroje, telo bin Ládina pochovali do mora z týchto dôvodov: 1. aby dodržali moslimské zvyky, 2. podľa USA by bolo extrémne ťažké nájsť krajinu, ktorá by prijala jeho telo a 3. USA v žiadnom prípade nechceli, aby sa miesto jeho hrobu stalo pútnickým miestom.

10:16 Bin Ládin podľa amerických úradov vzdoroval a strelili ho do hlavy.

10:11 Bin Ládina podľa posledných informácií New York Times zabili v nedeľu, previezli do Afganistanu a jeho telo už pochovali do mora. Američania podľa CBS News ponúkli bin Ládinovej rodnej Saudskej Arábii jeho telo, no krajina ho odmietla prijať.

10:02 Prečítajte si najdôležitejšie vyhlásenia Usámu bin Ládina od roku 2001.

9:40 Haji Mullah, veliteľ operácií Talibanu v južných provinciách Kandahár, Uruzgán a Helmand, nedávno povedal Guardianu, že smrť bin Ládina nič nemení.

"Keď boli zabití ostatní vysoko postavení ľudia ako Talib Osmani a Dadulláh, neovplyvnilo to naše pohyby alebo operácie. Robí nás to silnejšími a odhodlanejšími."

Oslavujúci Američania na Times Square v New Yorku.

9:25 V prvých reakciách na džihádistických internetových fórach ich členovia uviedli, že sa modlia, aby správy o Usámovej smrti neboli pravdivé. V prípade potvrdenia jeho smrti naznačovali pomstu.

"Bože, daj, aby táto správa nebola pravdivá... Boh ťa preklína Obama," uvádza sa v jednom z odkaze v arabskom jazyku. "Američania... pre nás je stále legálne podrezať vám hrdlá."

"Usáma je možno mŕtvy, ale jeho odkaz džihádu nikdy nezomrie. Bratia a sestry, vyčkajte a uvidíte, že jeho smrť sa premení na dobré," uvádza sa v ďalšom odkaze na islamistickom fóre.

9:24 Za zabitie bin Ládina sa USA a Pakistanu poďakoval kenský premiér Raila Odinga. Pre svoju krajinu, zasiahnutú útokom al-Káidy pred viac ako desaťročím, to označil za pozitívnu správu.

"Usámova smrť môže byť pre Keňu len pozitívna, ale potrebujeme mať stabilnú vládu v Somálsku," povedal v súvislosti s štvorročným bojom povstalcov napojených na al-Káidu.

dal.jpg

9:23 India uviedla, že zabitie bin Ládina v Pakistane zvýrazňuje jej obavy, že "teroristi patriaci k rôznym organizáciám nachádzajú v Pakistane útočisko". Indické ministerstvo vnútra zároveň opakovane vyzvalo západného suseda na zatknutie tých, ktorí stáli za krvavými teroristickými útokmi v Bombaji v roku 2008.

Indická diplomacia označila zabitie Usámu Američanmi za "víťazný míľnik" vo vojne proti terorizmu. "Svet však nesmie prestať vo svojom spojenom úsilí pri potláčaní terorizmu a likvidácii útočísk teroristov v našom vlastnom susedstve. Boj musí pokračovať v nezmenšenej miere," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

9:22 Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle privítal smrť Usámu bin Ládina, ktorého označil za "jedného z najbrutálnejších teroristov sveta". "Mal na svedomí tisíce nevinných životov," povedal Westerwelle.

Austrálska premiérka Julia Gillardová v reakcii na smrť bin Ládina vyhlásila, že jej krajina bude pokračovať vo vojenských operáciách v Afganistane. "Aj keď al-Káida dnes dostala ranu, neskončila. Naša vojna proti terorizmu musí pokračovať," povedala. "Budeme pokračovať v misii v Afganistane."

9:09 Obama schváli operáciu na zabitie bin Ládina v piatok 29. apríla 8:20 ráno, tesne predtým, ako odišiel do Alabamy, ktorú spustošila minulý týždeň séria tornád, píše Fox News.

9:07 Prečítajte si ako na verejnosť uniklo oznámenie o smrti bin Ládina

8:58 Američania plánujú pochovať bin Ládinove telo do mora, aby sa jeho hrob nemohol stať centrom záujmu, podobne ako pri Saddámovi Husajnovi v Iraku.

Osama-bin-Laden02303470230503.jpg

Bin Ládin na snímke z roku 1998.

8:53 Pakistanské televízie odvysielali záber na mŕtve telo Usámu bin Ládina. Komentátori však pripomínajú, že pravosť snímky zatiaľ nie je potvrdená. Bin Ládinova tvár je na fotografii zakrvavená, vlasy rozstrapatené, jedno oko je zatvorené a z druhého vidno beľmo, ústa sú mierne pootvorené.

"Bola zverejnená fotografia mŕtveho tela Usámu bin Ládina, zatiaľ to však nie je overené," poznamenáva najväčšia pakistanská televízna sieť Geo TV. Agentúra AFP si všíma, že na fotografii má bin Ládin hustú tmavú bradu, na rozdiel od snímok, ktoré boli zverejnené v poslednom čase a na ktorých má na brade šediny.

8:46 Predstavitelia Spojených štátov uviedli, že s ostatkami sa naložilo v súlade s islamskou tradíciou a urobili sa testy DNA.

8:34 Reportér The Guardian Ghaith Abdul Ahad, špecializujúci sa na islamské skupiny pôsobiace v Iraku, Afganistane, Somálsku a Jemene krotí optimizmus zo zabitia bin Ládina. „Bin Ládin by mohol byť pre al Káidu užitočnejší mŕtvy ako živý. Získali mučeníka, ktorý znamená viac než množstvá rakiet,“ napísal.

8:26 Pozrite si fotogalériu zachytávajúcu oslavujúcich Američanov, Obamu pri prejave, šéfa al Káidy počas života a útoky, za ktorými stojí.

Pakistan-Bin-Laden0230480.jpg

Telo mŕtveho bin Ládina v Islamabade na zatiaľ neoverenej snímke.

8:04 Pri útoku prišli okrem bin Ládina o život ešte ďalší štyria ľudia. Podľa amerického predstaviteľa, ktorý si prial zostať v anonymite, prišiel o život aj dospelý syn Usámu bin Ládina, ďalej dvaja ďalší muži, ktorí fungovali ako Usámovi poslovia, a žena, ktorú jeden z nich použil ako živý štít. Dve ďalšie ženy pri útoku utrpeli zranenia. Niekoľko žien a detí americké sily po útoku zatkli.

Američania na Times Square oslavujú pokrikom USA, USA...

8:01 Útok na bin Ládinov úkryt sa podľa CBS News odohral tento piatok, 29. apríla. Prestrelka trvala 40 minút, bin Ládina zabila guľka od špeciálnych jednotiek amerického námorníctva SEALS.

7:52 Podľa televízie al-Arabíja zatkli dve bin Ládinove manželky a štyroch jeho synov.

Bin-Laden0230472.jpg

7:46 Američanov k bin Ládinovi priviedol posol, ktorému ako jednému z mála šéf al-Káidy dôveroval. Američania už dlhšie vedeli jeho bojovú prezývku, od roku 2007 aj skutočné meno. Až minulý august však našli jeho dom v meste Abottabád.

7:39 Biely dom potvrdil, že telo bin Ládina majú americké jednotky.

7:34 Bunker, v ktorom sa skrýval bin Ládin, opísali americkí predstavitelia ako mimoriadny: Mal múry hrubé štyri až šesť metrov, nebolo v ňom telefonické ani internetové spojenie a vybudovali ho v roku 2005 zrejme práve pre skrývanie bin Ládina. „Keď sme ho uvideli, zostali sme šokovaní,“ povedal americký predstaviteľ podľa Washington Post.

Dom bol osemkrát väčší ako iné domy na okolí. Nemal okná otočné k ceste, mal obmedzený prístup cez dve bezpečnostné brány. Jeho obyvatelia dokonca spaľovali odpadky, na rozdiel od susedov. Dom mal hodnotu milión dolárov, píše portál msnbc.com.

7:32 Smrť bin Ládina je "nesmierne dôležitým momentom nielen pre rodiny tých, ktorí zahynuli 11. septembra alebo pri iných útokoch al-Kájdy, ale aj pre všetkých ľudí na celom svete, ktorí chcú vytvoriť pre naše deti spoločnú budúcnosť mieru, slobody a spolupráce," vyhlásil bývalý americký prezident Bill Clinton.

7:28 Američania podľa Washington Post o chystanom útoku na úkryt bin Ládina neinformovali vopred iné vlády, ani pakistanskú. Tá sa tom dozvedela, až po akcii. O akcii vedel iba "veľmi malý počet" ľudí v okruhu americkej vlády.

7:26 Úkryt v pakistanskom meste Abottabád, kde nakoniec zabili bin Ládina, sledovali americké tajné jednotky mesiace. „Sledovali sme bunker mesiace, aby sme zistili, či máme dostatok informácii na začatie akcie,“ povedal pre Washington Post nemenovaný americký predstaviteľ.

Bin_Laden-77c4549a453b4105854e1b25688b27eb.jpg

Budova veľvyslanectva USA v Dar es Salaam. Za útokmi v Keni a Tanzánii v 1998 stála al Káida.

7:18 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nazval zabitie bin Ládina "výrazným triumfom demokratických štátov v boji proti terorizmu".

7:17 Zabitie bin Ládina je významné víťazstvo Baracka Obamu, ktorého oponenti dlhodobo kritizovali za vedenie vojny proti terorizmu,“ píše v analýze New York Times. Už v kampani sľuboval, že „zabijeme bin Ládina. Je to jeden „z najvýznamnejších a rozhodujúcich momentov jeho obdobia v Bielom dome“.

7:13 „Je to dôležitá správa pre nás aj pre svet. Nemôže to však utíšiť našu bolesť, ani vrátiť nám našich milovaných,“ povedal pre New York Times Gordon Felt, prezident Rodín letu 93, lietadla, ktoré 11. septembra uniesli teroristi z al-Káidy a nakoniec spadlo v Pensylvánii.

7:11 „Smrť bin Ládina je doteraz najvýznamnejší úspech snahy nášho národa poraziť al-Kájdu. Jeho smrť však neznamená koniec nášho úsilia. Niet pochýb, že al-Kájda bude pokračovať v snahe o útoky proti nám“ povedal v prejave Obama.

Bin-Laden-Obama0230418.jpg

7:03 Útoku, pri ktorom zabili bin Ládina, sa podľa zdrojov Wall Street Journal zúčastnili dve americké bojové helikoptéry. Žiadni Američania ani civilisti pri akcii nezomreli, povedal Obama. Mesto Abottabád je domovom pakistanskej policajnej akadémie.

7:02 Britský premiér David Cameron v prvej reakcii uviedol, že smrť Usámu bin Ládina "prinesie veľkú úľavu" celému svetu.

7:01 Celý text prejavu si môžete prečítať na stránke Bieleho domu.

6:57 Na Ground Zero, mieste, kde pred útokom stáli dvojičky, sa začalo zhromažďovať množstvo oslavujúcich Američanov.

6:57 „Po 11. septembri 2001 sme dali svoje slovo, že sa nezastavíme pred ničím pri snahe chytiť alebo zabiť Usámu bin Ládina,“ vyhlásil starosta New Yorku Michael Bloomberg.

„Zabitie bin Ládina neznižuje utrpenie, ktoré Newyorčania a Američania zažili, ale je to kriticky dôležité víťazstvo pre náš národ - a pocta miliónom mužom a ženám v našej armáde, ktorí bojovali tvrdo pre náš národ,“ pokračoval Bloomberg.

6:54 "Niet pochýb o tom, že al-Káida bude pokračovať v útokoch proti nám. Musíme a budeme aj naďalej bdelí doma aj i v zahraničí, "povedal Obama vo vyhlásení.

6:33 George Bush zagratuloval Barackovi Obamovi a poďakoval sa aj americkým vojakom. "Tento významný úspech značí víťazstvo pre Ameriku, pre ľudí, ktorí hľadajú mier po celom svete, a pre všetkých tých, ktorí stratili svojich milovaných 11. septembra 2001. Boj proti terorizmu pokračuje, ale dnes večer Amerika vyslala neklamnú správu: Bez ohľadu na to, ako dlho to trvá, spravodlivosti bude učinené zadosť."

George Bush sa o zabití dozvedel priamo od Obamu, ktorý mu zatelefonoval. Hovorili spolu štyri minúty.

5:00 Pred Biely dom vyšli Američania a správu začali oslavovať skandovaním USA a americkou hymnou.

16110758.jpg

4:33 Americký prezident Barack Obama v televíznom prejave oznámil, že najhľadanejší terorista na svete je mŕtvy.

Kto je Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin sa považuje za vodcu organizácie al-Káida, sunnitskej islamskej teroristickej siete, ktorá stojí za viacerými útokmi na civilné a vojenské ciele po celom svete.

Má byť tiež osnovateľom a financovateľom teroristických útokov z 11. septembra 2001 na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a na Pentagón vo Washingtone, pri ktorých zomrelo najmenej 2752 ľudí.

Usáma bin Ládin je na zozname desiatich najhľadanejších osôb, zostavenom americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI). Americká vláda ponúkala odmenu 50 miliónov dolárov za informácie vedúce k jeho priamemu dolapeniu.

Rodený Saudskoarab bol na úteku od spojeneckej invázie do Afganistanu, ktorá zvrhla vládnuci režim Talibanu, kryjúci bin Ládina. Vo videu nakrútenom dva mesiace po 11. septembri bin Ládin škodoradostne vyhlásil, že útoky prekonali aj jeho "optimistické" odhady.

Už dávno pred útokmi z 11. septembra bol bin Ládin známy ako nepriateľ Spojených štátov. Bol podozrivý z prepojenia na útoky na veľvyslanectvá USA v Keni a Tanzánii zo 7. augusta 1998, pri ktorých zahynulo viac ako 200 ľudí, ako aj na bombové útoky na americkú vojenskú loď USS Cole v jemenskom prístave Aden v októbri 2000.

tasr

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 664
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 3 643
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 580
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 178
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 665
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 355
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 184
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 103
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 711
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 699

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

Neprehliadnite tiež

Svet

Ruské úrady zatiaľ nevnímajú útok muža na Sibíri ako terorizmus

Platí to napriek tomu, že sa k zodpovednosti za útok prihlásil tzv. Islamský štát.

Svet

Počas pochodu neonacistov v Berlíne dočasne zadržali 39 osôb

Na rozdelení oboch táborov sa úspešne podieľala asi tisícka policajtov.

Svet

Do ľudí v Belgicku vrazilo v noci auto, štyria sú zranení

Stav jednej zranenej ženy je vážny.

Svet

V Hurgade uviazlo lietadlo so Slovákmi aj Čechmi

Lietadlo spoločnosti Travel Service má poruchu.