Skopje 31. mája (TASR) - V macedónskej vláde národnej jednoty sa dnes objavil zárodok novej krízy, tentoraz medzi hlavnými slovanskými stranami, ktoré sa vzájomne obvinili z toho, že nevedia nájsť spôsob, ako urovnať konflikt s albánskymi rebelmi.
Spor prepukol po tom, čo premiér Ljubčo Georgievski - šéf najväčšej macedónskej strany VMRO-DPMNE - v stredu večer načrtol možnosť zmeny ústavy v prospech početnej albánskej menšiny. Na základe zmien by mali macedónski Albánci získať štatút štátotvorného národa a Albánčina by sa mala stať druhým úradným jazykom v krajine.
Georgievski pri tejto príležitosti obvinil sociálnych demokratov (SDSM) z toho, že bránia úspešnému priebehu ofenzívy proti rebelom z Národnej oslobodzovacej armády (UCK), čím dotlačili vládu k ústupkom voči Albáncom. SDSM má vo vláde post ministra obrany.
"SDSM by nám mala povedať, ako dlho bude ešte brániť vojakom bojovať proti teroristom," vyhlásil Georgievski.
Líder SDSM Branko Crvenkovski dnes na premiérove slová reagoval vyhlásením, že "Georgievskému nikto nikdy nebránil vyriešiť krízu vojensky". "Sme vo vláde dva týždne a táto kríza trvá tri mesiace," dodal Crvenkovski.
Macedónska vláda národnej jednoty vznikla pod silným medzinárodným tlakom 13. mája. Okrem dvoch slovanských strán v nej majú zastúpenie aj dva albánske subjekty - Demokratická strana Albáncov (DPA) a Strana demokratickej prosperity (PDP).
Existenciu vládnej koalície po prvý raz vážne ohrozila tajná dohoda o spôsoboch urovnania konfliktu, ktorú s lídrom UCK minulý týždeň uzavreli PDP a DPA. Túto krízu sa podarilo urovnať v utorok po intenzívnej kyvadlovej diplomacii Javiera Solanu, koordinátora bezpečnostnej a zahraničnej politiky EÚ. Dohoda pobúrila slovanských politikov, ktorí rokovania s UCK rozhodne odmietajú, albánski lídri odmietali od paktu s rebelmi odstúpiť.