PRAHA. Veliteľ českej Vojenskej polície (VP) Vladimír Ložek, ktorý bol kvôli kauze zásahu vojenského komanda v Českej televízii v marci ministrom obrany Alexandrom Vondrom postavený mimo službu, svoje povinnosti neporušil. Po šiestich týždňoch vyšetrovania k tomu dospela Inšpekcia ministra obrany.
Ako dnes informoval hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejšek, veliteľ VP Ložek síce vedel, že vyšetrovatelia VP chcú v ČT zaistiť dôkazy, nebol však informovaný o tom, že vojenskí policajti vstúpia do budovy verejnoprávneho média za asistencie ozbrojenej zásahovej jednotky.
Vyšetrovatelia zásahu VP v ČT za zodpovedných označili veliteľa policajného úkonu a jeho priameho nadradeného. O trestoch pre vinníkov neadekvátneho nasadenia zásahovej jednotky so samopalmi inšpekcia ešte nerozhodla.
Škandálna operácia českej VP v budove spravodajstva ČT v Prahe - odkiaľ si 11. marca vojenskí vyšetrovatelia odniesli z kancelárie redaktorov osem vriec s listinami, kazety a počítače viedla k trestným oznámeniam zo strany ČT i špekuláciám, že skutočným cieľom akcie VP bolo zistiť, na akých témach spojených s armádou redaktori pracujú a aké majú dôkazy či informátorov.
Do kauzy zásahu VP v ČT sa vložil najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman. Najvyšší žalobca sa na konci marca obrátil na Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe so žiadosťou, aby preverilo postup VP a radového štátneho zástupcu, ktorý mal nad prípadom dohľad. VP v kancelárii redaktora Karla Rožánka údajne hľadala dokument z roku 2007. Ten vojenskí vyšetrovatelia nenašli, ale uspokojivo nevysvetlili, prečo zabavili aj počítače, kazety či vizitky, a to nielen tohto redaktora, ale aj jeho ďalších dvoch kolegov, ktorí s nim mali spoločnú kanceláriu. Všetky materiály a techniku VP asi po týždni vrátila.
Postup VP voči ČR dodatočne ostro kritizoval dokonca i sudca Kryštof Nový, ktorý povolil zaistenie písomností pochádzajúcich z prostredia vojenskej tajnej služby.
"Vydal som povolenie na zabavenie jedného listinného dôkazu alebo jeho kópií či fasciklu. Ale nie na vysťahovanie celej kancelárie. Kladiem si otázku, či zasahujúci policajti prejavili absolútnu neznalosť a ignorovanie zákona, alebo či úmyselne nezneužili príkaz súdu na prehliadku kancelárie číslo 145, a to za situácie, keď vedeli, že kanceláriu využívajú traja redaktori. Teda nielen Karel Rožánek, ktorý mal dokumentom disponovať, uviedol sudca.