Kananaskis 27.júna (TASR) - Dvojdňový summit skupiny G8 v kanadskom lyžiarskom stredisku Kananaskis, sprevádzaný prísnymi bezpečnostnými opatreniami, sa dnes skončí. Lídri G8 by mali na stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom a prezidentmi Alžírska, Nigérie, Senegalu a Juhoafrickej republiky predstaviť sľubovaný plán pomoci pre čierny kontinent.
Základom pre tzv. Akčný plán pre Afriku je projekt Nové ekonomické partnerstvo pre rozvoj Afriky (NEPAD) z dielne hlavných afrických lídrov, za ktorý títo v ostatných mesiacoch lobovali na najvyššej svetovej úrovni.
NEPAD podčiarkuje, že samotné africké krajiny nesú zodpovednosť za boj proti chudobe ako aj ekonomické a politické napredovanie. Výmenou za dobré vládnutie by krajiny čierneho kontinentu získali viac investícií a pomoci zo zahraničia.
Podľa nemenovaných zdrojov by lídri G8 mali dnes odsúhlasiť extra pomoc vo výške jednej miliardy dolárov, ktorá zredukuje dlhy chudobných afrických krajín. Očakáva sa tiež, že summit G8 vyčlení časť pomoci, prisľúbenej v marci Organizáciou spojených národov.
Ako uviedli diplomati, medzi lídrami G8 však panuje v otázke pomoci Afrike nezhoda. Veľká Británia, USA a Japonsko nie sú naklonené konkrétnej cielenej pomoci Afrike, keďže majú záväzky v iných častiach sveta pod svojím vplyvom.
Afrika má podporu Francúzska a Talianska. Paríž chce, aby polovica rozvojovej pomoci bohatých krajín išla čiernemu kontinentu, ktorý je najchudobnejší. USA si naproti tomu myslia, že pomoc sa nemá poskytovať podľa geografických kritérií, ale na základe preukázaných výsledkov.
Členmi G8 sú USA, Kanada, Rusko, Japonsko, Británia, Nemecko, Francúzsko a Taliansko.
Šéfovia štátov a vlád G8 na summite prijali dohodu o bezpečnej likvidácii nahromadených ruských zbraní hromadného ničenia (jadrových, biologických a chemických), aby sa tieto nedostali do rúk teroristom. Na tento účel bol zriadený fond 20 miliárd dolárov, do ktorého USA prispejú polovicou tejto sumy.
Skupina G8 sa tiež dohodla na bezpečnostnej iniciatíve, ktorá má zabrániť teroristickým útokom na dopravné prostriedky, najmä leteckú dopravu. Opatrenia sa týkajú medziiným posilnenia dverí do leteckých kabín v dopravných lietadlách či sprísnenia kontroly cestujúcich.
Podľa pozorovateľov však summitu dominovala kríza na Blízkom východe. Americký prezident George W. Bush, ktorý presadzuje nahradenie palestínskeho vodcu Jásira Arafata novým lídrom, narazil na opatrné postoje krajín skupiny G8. Britský premiér Tony Blair vyhlásil, že Palestínska samospráva sa síce musí zreformovať, ale je na Palestínčanoch, koho si zvolia za svojho vodcu.