Kritici uctievania pozostatkov hovoria, že ide o návrat k pohanským tradíciám.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Keď v roku 2005 pápež Ján Pavol II. prežíval svoje posledné dni, lekári mu zobrali štyri ampulky krvi pre prípadnú transfúziu. Krv nepoužili.
Teraz sa k nej budú modliť katolícki veriaci. Vatikán totiž v utorok oznámil, že po nedeľnom blahorečení pontifika sa ampulka stane oficiálnou relikviou.
Návrat k pohanstvu? Dve zo štyroch ampuliek dostal osobný tajomník pápeža Stanislaw Dziwisz, ďalšie dve ostali v nemocnici, kde sa o ne starali mníšky. V nedeľu vystavia jednu z „nemocničných“ ampuliek.
Nie všetkým sa tento nápad páči. Jezuitský kňaz Krzysztof Madel, ktorý slúži kúsok od pôsobiska Jána Pavla II., Krakova, hovorí, že je to návrat k pohanským tradíciám a ku katolicizmu založenom na mágii.
Ján Pavol II. Poľský rodák bol pápežom od roku 1978 do smrti v apríli 2005. Ľudia už na jeho pohrebe žiadali, aby bol okamžite vyhlásený za svätého. Ján Pavol II. bude najrýchlejšie blahorečeným pápežom histórie.
„Relikvie boli potrebné v časoch, keď ľudia nevedeli čítať ani písať,“ povedal pre denník San Francisco Chronicle.
Uctievanie relikvií, teda častí tela svätcov, alebo ich predmetov, totiž pochádza z čias raného kresťanstva.
Prenasledovaní veriaci niekedy slúžili tajné omše pri hroboch svätcov. Keď prenasledovanie prestalo a kresťania si mohli postaviť kostoly v mestách, pozostatky svätcov si priniesli so sebou.
Kardinál Dziwisz však hovorí, že relikvie majú svoje miesto aj v súčasnosti. „Krv svätého otca je vyjadrením jeho veľkej lásky a spojenia s nami,“ vyhlásil.
Pomohla Kubicovi? Podobný názor má aj väčšina Poliakov. Relikt po krakovskom rodákovi dostal napríklad poľský jazdec F1 Robert Kubica, keď sa vo februári zotavoval po ťažkej havárii.
Stále pri sebe nosí kúsok pápežovej róby a kvapku krvi, ktorú mu daroval Dziwisz.
Krv Jána Pavla II. vystavia aj v jeho vlasti. V jednom z krakovských kostolov na túto príležitosť vybudujú nový oltár.