PARÍŽ. Pre líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího pracuje 300 až 500 žoldnierov z Európy, vrátane Európskej únie. Uviedol to popredný odborník na organizovaný zločin, Grék Michel Kutuzis, ktorého citovala webová stránka EUobserver.
Kutuzis zistil, že väčšina nájomných vojakov - žoldnierov - pochádza z Bieloruska, Srbska a Ukrajiny.
Medzi žoldniermi je však aj výrazný počet poľských expertov na pilotovanie vrtuľníkov, niekoľko Belgičanov, Britov, Francúzov a Grékov.
Okrem Európanov si Kaddáfí najal oveľa väčšie počty bojovníkov zo Stredoafrickej republiky, Čadu, Nigeru, Mali a Somálska, ktorí bojujú proti povstalcom v Líbyi.
Kutuzis, ktorého poradenská firma sídliaca vo Francúzsku vykonáva výskum zameraný na bezpečnostné otázky, strávil február a marec cestovaním po severnej Afrike.
"Zabíjanie ľudí z vlastného kmeňa je v líbyjskej spoločnosti tabu. To je aj jeden z dôvodov, prečo Kaddáfí potrebuje zahraničných bojovníkov," vysvetlil Grék pre nezávislú spravodajskú webovú stránku EUobserver, ktorá sa venuje politike Európskej únie, najmä ľudským právam, občianskym slobodám, transparentnosti či stave korupcie v únii.
Boje o Misurátu pokračujú
Sily verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu ostreľovali a zaútočili na prístav mesta Misuráta, ktoré je v rukách povstalcov. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu vzbúrencov.
Pri ťažkých bojoch zahynuli najmenej traja ľudia a desať utrpelo zranenia.
Do oblasti prístavu dopadlo najmenej deväť rakiet, povedal miestny obyvateľ pre tlačovú agentúru AP.
Stovky ľudí čakajú v prístave v nádeji na evakuáciu loďou, ktorú vyslala Medzinárodná organizácia pre migráciu.
Vládne sily sa cez víkend pod tlakom náletov NATO stiahli z obliehaného mesta a odvtedy ho z predmestí ostreľujú raketami a delostrelectvom.
Mesto je obkľúčené z troch strán a dodávky pomoci môžu prúdiť len od mora.
Líbyjská vláda odmieta, že by sa podieľala na ostreľovaní civilných mestských centier.