Londýn 27. júna (TASR) - Prvú verejnú roztržku medzi americkým prezidentom a britským premiérom vyvolala výzva Georgea W. Busha, aby sa Palestínčania zbavili Jásira Arafata. S tým však Tony Blair na summite G8 v Kanade otvorene nesúhlasil. Londýnsky denník Times v tejto súvislosti poznamenáva, že Washington by mohol v budúcnosti svoju rétoriku voči Palestínčanom zmierniť.
Süddeutsche Zeitung sa domnieva, že amerického prezidenta Busha čakajú v Kananaskise ešte nepríjemné okamihy, pretože jeho spojenci dali takmer jednohlasne najavo, čo si myslia o jeho nápade vnútiť Palestínčanom nové vedenie.
Podľa nemeckého denníka by "mierovému procesu samozrejme pomohlo, keby Arafat a izraelský premiér Ariel Šaron odstúpili zo svojich funkcií. Ak to však bude americký prezident vyslovene vyžadovať, potom sa stane presný opak," zdôrazňuje Süddeutsche Zeitung.
Frankfurter Rundschau konštatuje, že bez ohľadu na to, ako európski politici zareagujú na Bushov prejav k otázke Blízkeho východu, nedopadne to dobre, pretože kvôli Georgeovi Bushovi sa ocitajú v nepríjemnej situácii: ak podporia jeho proizraelskú, či skôr prošaronovskú politiku, stratia dôveru, ktorú do nich ako do sprostredkovateľov vkladali arabské štáty a Palestínčania.
Ak ale budú pokračovať vo svojej doterajšej politike rovnakého prístupu voči oboma stranám, narazia na Spojené štáty. Frankfurter Rundschau dodáva, že Európa aj napriek tomu musí nejako zareagovať, pretože, ako Izraelčania, tak aj Palestínčania majú právo na mier. Okrem toho je Blízky východ prakticky na prahu Európskej únie.