Katalánsky architekt Ricardo Bofill si v roku 1973 v Barcelone vyhliadol starú schátranú cementáreň, rozkladajúcu sa na ploche 500 metrov štvorcových.
Tridsať zásobníkov, podzemné chodby a gigantickú strojovňu premenil za dva roky na úžasný priestor, v ktorom dodnes býva a pracuje.
Grandiózna veľkosť cementárne a silá vyzerajúce ako veže vnukli architektovi Ricardovi Bofillovi nápad. Rozhodol sa z trosiek bývalej továrne vyčarovať katedrálu nazvanú Factory Cement, ktorá pre neho bude zároveň domovom aj pracovňou.
V roku 1975 bol s rekonštrukciou hotový. Veľkolepé priestory slúžia ako súkromný byt, architektonické kancelárie, archív, laboratóriá a výstavné plochy. Všetko dopĺňa rozľahlá záhrada na ploche tritisíc metrov štvorcových.
Priemyselná katedrála
Továreň má v sebe prvky brutalizmu (architektonický štýl pracujúci s betónovými plochami) a surrealizmu.
Nevzhľadné silá sú porastená brečtanom a svojím novým vzhľadom pripomínajú katedrálu. Na dvore kedysi opustenej cementárne je krásna magická záhrada s eukalyptami, palmami, olivovníkmi a cyprusmi.
Architekt dokázal z neutešenej cementárne vystavať impozantné dielo s jedinečným dizajnom a veľmi zaujímavými prvkami.
Interiér je naozaj neobvyklý. Miešajú sa v ňom štýly, textúry a rôzne formy, vrátane falošnej perspektívy. Celý komplex je už zrekonštruovaný, ale zámerne vyzerá ako nedokončený.
Továreň na bývanie
Zo stropu visia pôvodné obrovské násypky, nekonečný priestor je zaliaty denným svetlom vďaka veľkým, klenutým oknám. Prirodzené osvetlenie robí z tejto „továrne na bývanie“ jedinečné miesto pre život i prácu.
V kanceláriách sú neobyčajne dlhé konferenčné stoly s koženými pracovnými stoličkami a nádherne zarámovanými architektonickými publikáciami, ktoré visia na stenách, alebo sú na drevených stojanoch.
V obytnej časti sú biele pohovky, na zemi ležia rozmerné jednofarebné koberce. Niektoré steny zakrývajú nepredstaviteľne dlhé záclony, vďaka ktorým pôsobia obrie betónové haly veľmi vznešeným a elegantným dojmom.
Kto je Ricardo Bofill
Úspešný katalánsky architekt sa narodil v roku 1939 v Barcelone. V roku 1963, krátko po absolvovaní Barcelona University of Arqitectura a Scholl of Geneva, založil medzinárodný tím architektov, inžinierov, sociológov, spisovateľov, režisérov a filozofov The Taller de Arqitectura.
Ten vyše 40 rokov zhromažďuje skúsenosti v oblasti urbanistického plánovania, architektúry, tvorby krajiny, interiéru, nábytku a produktového dizajnu.
Ricardo Bofill a Taller de Arqitectura realizovali napríklad parížske zastúpenie značky Christian Dior, Cartier, Decaux, Axa, sídlo spoločnosti Shiseido v Tokiu, budovu firmy Donnelley v Chicagu, letisko v Barcelone a ďalšie stavby.
Bofill tiež stojí za premenou opustenej priemyselnej haly na modernú kancelársku budovu Corso Karlín v Prahe 8.
Autor: iDnes.cz