Mníchov 27. júna (TASR) - Jeden deň stačil na to, aby sa americký prezident George W. Bush po svojom "odporúčajúcom" prejave venovanom pomerom na Blízkom východe dostal do nezávideniahodnej situácie politika medzi dvomi mlynskými kameňmi.
Jeho kolegovia mu na stretnutí G8 unisono objasnili, že jeho nápad nanútiť Palestínčanom nové vedenie jednoducho nepodporia. Aj samotní Palestínčania veľmi rýchlo zmiernili americký tlak ohlásením termínu volieb a začiatku realizácie reforiem, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung v reakcii na najnovšiu blízkovýchodnú iniciatívu amerického prezidenta.
Pomaly vychádza najavo, že iniciatíva USA nebola odsúhlasená ani s predstaviteľmi štátov a národov, ktoré Bush vo svojej blízkovýchodnej politike naliehavo potrebuje. Najnovšie myšlienky z Bieleho domu prekvapili aj samotného Tonyho Blaira, ktorý je Bushovým najvernejším spojencom, podotýka denník.
Nepomôže ani skutočnosť, že Bush disponuje dôkazmi o zapletení Jásira Arafata do terorizmu. "Bojová" minulosť palestínskeho lídra je napokon známa už dlhé desaťročia, odhliadnuc od toho, že Arafat sa stal medzičasom nositeľom Nobelovej ceny mieru a ako politického partnera ho prijímal prakticky celý svet, pripomína denník.
Čo však zrejme Bush celkom dobre nepochopil alebo nedokázal povedať, je fakt, že mierovému procesu by najlepšie pomohlo, keby vo svojich úradoch nesedel ani Arafat, ani Šaron. Pokiaľ by však USA žiadali odchod oboch aktérov problémov na Blízkom východe, dosiahli by zrejme pravý opak. Bushova myšlienka nebola teda zlá - nebola však ani múdra, uzatvárajú nemecké noviny.
jč dem