PRAHA, BRATISLAVA. Vládna kríza v Česku sa skončila. Prezident Václav Klaus vo štvrtok vymenoval nového ministra vnútra Jána Kubiceho a nového ministra dopravy Radka Šmerdu, doterajšieho námestníka rezortu. Prvý nahradí vo funkcii šéfa Vecí verejných Radka Johna, druhý neoficiálneho šéfa „véčkarov“ Víta Bártu, ktorý rezignoval po zverejnení plánu na prepojenie politickej a ekonomickej moci.
Problém s bezpečnostnou firmou ABL, ktorá je v pozadí najmenšej vládnej strany a spôsobila vládnu krízu, sa však nekončí. České médiá priniesli nové odhalenia. Koalícia to komentovať nechce, opozícia hovorí o privatizácii štátnej moci.
Druhý plat od firmy
V deň, keď prezident Klaus vymenoval nových ministrov, uverejnil denník MF Dnes zistenie Národného bezpečnostného úradu, že bývalý námestník Víta Bártu Martin Sýkora mal „druhý plat“ od firmy, ktorá dostávala peniaze z ABL. Sýkora pracoval v ABL ako obchodný riaditeľ a vo funkcii námestníka skončil v rovnaký deň ako Bárta.
Úrad preveroval Sýkoru kvôli bezpečnostnej previerke, keď zistil, že na jeho účet prišli minulý rok státisícové sumy od firmy Ingleton za poradenskú činnosť. Zmluvu s firmou však uzatvorenú nemá. Mohlo by tak ísť o „dofinancovanie“ platu námestníka Sýkoru z prostriedkov ABL, keďže peniaze pre firmu Ingleton chodili z účtu ABL.
Podľa MF Dnes je zistenie úradu zatiaľ najvážnejší dôkaz o prerastaní bezpečnostnej agentúry ABL do štátnej správy. Koalícia novú kauzu komentovať nechce. „Rozhodli sme sa zostať s Vecami verejnými vo vláde, tak musíme dúfať, že nespôsobí ďalšie problémy,“ povedal denníku člen úzkeho vedenia ODS.
Opozícia v tom problém vidí. „Ak námestník na ministerstve dopravy poberal okrem svojho platu peniaze od súkromnej firmy s väzbami na ABL, je to dôkaz, že sme svedkami privatizácie štátnej správy,“ povedal podpredseda sociálnych demokratov (ČSSD) Michal Hašek.
To, že Veci verejné sú neštandardnou politickou stranou, potvrdila nová nahrávka, ktorú zverejnila Česká televízia. Podľa nej poslanec Vecí verejných Otto Chaloupka nútil svojho asistenta, aby mu odovzdával 20-tisíc korún z výplaty. Chaloupka tvrdí, že peniaze išli na kampaň strany.
Véčkarom klesá podpora
Veci verejné sa udržali vo vláde aj po vládnej kríze, podporu Čechov však strácajú. Podľa prieskumu agentúry CVVM zaznamenala vládna strana najväčší prepad preferencií. Oproti marcu prišla o štyri percentuálne body.
Dnes by ich volilo 5,5 percenta voličov. Voľby by s prehľadom vyhrali sociálni demokrati (ČSSD) s 35 percentami, ODS premiéra Petra Nečasa na nich stráca 13 percent. TOP 09 má o dve percentá viac (15,5 percenta), podpora komunistov (KSČM) sa nezmenila (12 percent). Napriek znechuteniu a sklamaniu z vládnej koalície by podľa prieskumu šlo voliť 61 percent opýtaných.