Lukašenko predniesol príhovor v čase, keď bieloruský rubeľ klesol a kurz je približne 5000 rubľov za dolár. Za dva dni stratil vyše tretinu svoje hodnoty.
MINSK. Lukašenkove vyjadrenia prichádzajú po nedávnom krvavom bombovom útoku v Minsku a v čase silnej menovej krízy v krajine.
"Zničíme akúkoľvek piatu či 25. kolónu a preto ešte nie sme diktatúra," povedal prezident vo výročnom prejave o stave krajiny. Piata kolóna znamená tajnú skupinu, ktorá pôsobí deštruktívne v rámci systému, v spojení s vonkajším protivníkom.
Lukašenko, ktorý vládne autoritársky v bývalej sovietskej republike od roku 1994, mal počas prejavu bojovú náladu. Obvinil nepriateľov svojej krajiny z prílišnej demokracie. "Demokracie už bolo toľko, že nám z nej takmer prišlo zle," povedal Lukašenko.
Bieloruský líder (56) má zlé vzťahy so Západom pre tvrdé zásahy jeho polície proti opozícii, ktorá odmieta Lukašenkovo sporné opätovné zvolenie v decembri minulého roka.
Lukašenko predniesol príhovor v čase, keď bieloruský rubeľ klesol a kurz je približne 5000 rubľov za dolár. Za dva dni stratil vyše tretinu svoje hodnoty, informovali bankári.
Prezident pritom sľúbil, že zvýši mesačný plat - v roku 2010 mal dosiahnuť 500 dolárov a v roku 2015 už dvojnásobok. Dosiahnuť tento cieľ bude však takmer nemožné, ak sa bude bieloruský rubeľ naďalej znehodnocovať.
Bomba vybuchla v Minsku na stanici metra 11. apríla a zabila 13 ľudí. Útok stále znepokojuje obyvateľov, ktorým Lukašenko po znovuzvolení sľúbil, že ich čakajú lepšie časy.
Lukašenko často poukazuje na "piatu kolónu" v krajine a označuje tak sily, ktoré sa snažia narušiť jeho vládu a destabilizovať Bielorusko.
Politická opozícia je oslabená po decembrových policajných zásahoch. Niekoľko Lukašenkových rivalov vo voľbách z 19. decembra zatkli a čaká ich súdny proces pre obvinenia z organizovania masových nepokojov. Niektorí ďalší odporcovia režimu a disidenti ušli do zahraničia.