Francúzska vláda oznámila, že vyšle do Líbye malú skupinu styčných dôstojníkov, ktorí budú spolupracovať s opozičnými silami.
PARÍŽ.
Po rozhovoroch Sarkozyho zo šéfom opozičnej líbyjskej národnej rady Mustafom Abd al-Džalílom o tom informovala Sarkozyho kancelária. Bližšie podrobnosti o tom, ako letecké útoky posilnia, neuviedla.
Džalíl novinárom povedal, že pozval Sarkozyho na návštevu mesta Benghází, povstaleckej bašty na východe Líbye. Opozícia podľa neho sľubuje úsilie vybudovať v Líbyi demokraciu, v ktorej sa hlava štátu dostane k moci "voľbami, nie na tanku".
Francúzi vyšlú styčných dôstojníkov
Francúzska vláda predtým oznámila, že vyšle do Líbye malú skupinu styčných dôstojníkov, ktorí budú spolupracovať s opozičnými silami. Vyslanie pozemných jednotiek neplánuje.
Podobný krok v utorok oznámila Británia a dnes aj Taliansko. Ako povedal taliansky minister obrany Ignazio La Russa, Rím vyšle desať vojenských inštruktorov, bližšie podrobnosti však ešte musia dopracovať.
Po stretnutí s britským rezortným partnerom Liamom Foxom opätovne vylúčil vyslanie talianskych pozemných jednotiek do Líbye.
Líbyjská štátna televízia medzitým informovala, že vojenské lietadlá NATO podnikli útoky na telekomunikačnú a vysielaciu infraštruktúru vo viacerých líbyjských mestách vrátane Syrty, Kaddáfího rodiska.
Televízia predtým priniesla správu o tom, že Katar využíva dodávky humanitárnej pomoci na zakrytie zásobovania povstalcov zbraňami.
"Katar neposiela zdravotné potreby, ale využíva logá medzinárodných organizácií na posielanie rakiet, zbraní a munície," vyhlásil zdroj z líbyjskej armády.
Katar prispel lietadlami do presadzovania bezletovej zóny nad Líbyou a bol prvou arabskou krajinou, ktorá uznala líbyjskú povstaleckú radu za legitímneho zástupcu severoafrickej krajiny.
Informovali agentúry Reuters, AP a DPA.
Útoky v Misuráte sú podľa predstaviteľky OSN vojnovým zločinom
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová vyhlásila, že jednotky líbyjskej vlády páchajú vojnové zločiny, keď podľa dostupných informácií používajú ťažké zbrane proti civilistom v obkľúčenom prístavnom meste Misuráta.
Pillayová uviedla, že sily verné vodcovi Muammarovi Kaddáfímu by si mali uvedomiť, že ich konanie v Misuráte bude prešetrovať Medzinárodný trestný súd (ICC).
Pillayová vo vyhlásení napísala, že zámerné ostreľovanie zdravotníckych zariadení je vojnovým zločinom a bezohľadné ohrozovanie civilistov takisto porušuje medzinárodné humanitárne právo.
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva vyzvala líbyjské úrady, aby ukončili obliehanie mesta Misuráta a umožnili zdravotníkom dostať sa k obetiam.
Pillayová uviedla, že "je jasné, že počty obetí sú teraz veľké a medzi mŕtvymi sa nachádzajú ženy aj deti".