TUNIS. Tuniský súd oslobodil policajtku, obvinenú z udretia mladého predajcu ovocia. Ten sa na protest voči správaniu sa úradov k nemu upálil, čo vyvolalo v Tunisku protesty, ktoré sa postupne rozšírili do niektorých štátov severnej Afriky a Blízkeho východu.
Dvadsaťšesťročný Muhammad Buazízí sa 17. decembra polial benzínom a upálil pred budovou tuniského parlamentu.
Povedal, že ho k tomu dohnala polícia, ktorá mu skonfiškovala káru s ovocím a zeleninou, ktorých predajom sa živil. Nemal na to totiž povolenie. Mladý muž, ktorý mal univerzitné vzdelanie, ale nenašiel inú prácu, svojim zraneniam v nemocnici podľahol.
Jeho protestom sa začalo ľudové povstanie, ktoré o mesiac nato prinútilo tuniského prezidenta Zína al-Ábidína bin Alího utiecť po vyše 20-ročnej vláde do Saudskej Arábie.
Keď sa v Tunisku začali šíriť nepokoje, prezident sa stretol s matkou upáleného mladíka. Sťažovala sa mu na policajtku, ktorá jej synovi na trhovisku dala niekoľko faciek, čím ho verejne ponížila.
Prezident nariadil jej zadržanie, očividne v snahe upokojiť hnev verejnosti. Keď sa však proces začal, matka mladíka svoju sťažnosť na policajtku stiahla.
Policajtka pred súdom poprela, že by predavača udrela. Pred súdom demonštrovali na jej podporu stovky ľudí. Označili ju za politickú obeť zvrhnutého prezidenta a jej oslobodenie privítali.
Povstanie v Tunisku bolo významnou inšpiráciou pre protesty v Egypte, ktoré viedli k odstúpeniu prezidenta Husního Mubaraka, ako aj pre povstania v ďalších krajinách arabského sveta.
Hlavné námestie v metropole Tuniska pomenovali po upálenom mužovi na Buazízího námestie. Predtým sa volalo Námestie 7. novembra, čo bol dátum z roku 1987, keď sa ujal vlády v krajine prezident bin Alí.
Zdroj: Reuters