BRUSEL. Kým štyri frakcie Európskeho parlamentu podrobili kritike text schváleného textu novej maďarskej ústavy, Európska komisia bude čakať na jej konečný text a zatiaľ nevydá žiadne stanovisko v tejto veci.
Najrýchlejší z politických skupín boli liberáli z ALDE - ich šéf Guy Verhofstadt ihneď po hlasovaní v maďarskom parlamente vyzval Európsku komisiu, aby sa vecou pozorne a okamžite zaoberala.
Verhofstadt apeluje na komisárku pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingovú, aby podrobila ústavu podrobnej analýze.
"Komisia je povinná konať v prípade nesúladu národnej legislatívy s hodnotami, ktoré sú uvedené v zmluvách o fungovaní Európskej únie. Keďže maďarský premiér už prejavil ochotu poskytnúť text na preštudovanie, neexistujú žiadne prekážky k tomu, aby komisia začala konať tak rýchlo, ako sa len dá," mieni Verhofstadt.
Zelení: Je to návrat do temných časov
Radikálnejší v hodnotení boli zelení, ktorí ústavu považujú za "návrat do temných časov".
"Na miesto toho, aby to bola ústava 21. storočia, je plná nacionalistickej symboliky a demokratických reštrikcií. To, že výsledkom je krok späť pre pluralitu a zastúpenie menšín, nie je prekvapivé, ale znepokojivé, o to viac, že Maďarsko plní úlohu predsedníckej krajiny," vyjadril sa šéf zelených Daniel Cohn-Bendit. Mierne výhrady voči hlavnému právnemu aktu Maďarska adresovala aj zjednotená severská ľavica (GUE-NGL).
Krokom späť do minulosti označil maďarskú ústavu šéf socialistov Martin Schulz.
"Ústava sa musí zakladať na širokom sociálnom a politickom konsenze. Maďarská ústava však tento prvok nespĺňa. Je to stranícka ústava, ktorú koncipovala vládnuca strana a aj si ju odhlasovala sama," dodal hovorca socialistov pre ústavnoprávne záležitosti Enrique Guerrero Salom.
Ľudovci s vyhlásením čakajú
Najväčšia frakcia v EP - ľudovci, pod ktorých patrí aj v Maďarsku vládnuci Fidesz Viktora Orbána, sa zatiaľ oficiálne nechce vyjadrovať ku kontroverznej legislatíve, ale vyhlásenie vydá v priebehu nasledujúcich dní.
Rovnako si počká so stanoviskom aj Európska komisia, ktorá podľa jej hovorkyne Pii Ahrenkilde Hansenovej "najprv potrebuje dostať do rúk konečný text, ktorý musí byť podpísaný aj prezidentom krajiny".
Zdržanlivo reagoval rakúsky prezident Heinz Fischer na novú maďarskú ústavu, ktorú tamojšia vládnuca koalícia presadila cez budapeštiansky parlament.
Najvyšší rakúsky predstaviteľ počas návštevy Slovinska v reakcii na otázku jedného z miestnych novinárov povedal: "Túto ústavu som si pozrel v preklade a práve v tejto súvislosti chválim tú rakúsku. Som rád, že vyzerá tak, ako vyzerá."
Heinz Fischer zdôraznil, že sa detailne k ústave nechce vyjadrovať.
Podobne zdržanlivo reagoval aj slovinský prezident Danilo Türk, s ktorým Fischer rokoval v úvodný deň dvojdňovej návštevy Slovinska.
"To je záležitosť Maďarska a maďarského obyvateľstva," citovala jeho slová rakúska tlačová agentúra APA