LONDÝN.
Cameron tiež podporuje reformu stáročného ustanovenia, ktoré zakazuje stať sa panovníkom katolíkovi alebo niekomu, kto je v manželskom zväzku s katolíkom.
"V zásade si myslím, že obe zmeny by mali byť urobené," povedal Cameron pre rádio BBC. "Vyžiada si to však čas, pretože to nie je len naše rozhodnutie, je to rozhodnutie, ktoré musia urobiť aj iní. Mali by sme to náležite prediskutovať s inými krajinami... Musíme uznať, že kráľovná nie je kráľovnou len Spojeného kráľovstva, ale tiež mnohých ďalších jurisdikcií," zdôraznil.
Otázka následníctva sa dostala do popredia pred blížiacou sa svadbou princa Williama, druhého v poradí na britský trón, a Kate Middletonovej.
Na základe vyše 300 rokov platného zákona majú mužskí dediči prednostné právo na britský trón. Budúcim kráľom by sa teda stal najstarší syn Williama a Kate aj v prípade, ak by sa im ako prvá narodila dcéra.
Britský vicepremiér Nick Clegg v sobotu uviedol, že zákon je potrebné zmeniť. Buckinghamský palác sa k plánom odmietol vyjadriť s tým, že ide o záležitosť vlády.
Britská kráľovná Alžbeta II. nastúpila na trón preto, že nemala bratov. Ak by jej syn, korunný princ Charles zomrel skôr, ako by mal deti, nástupníctvo by prešlo na princa Andrewa, nie princeznú Annu, ktorá je druhým najstarším potomkom kráľovnej.
Zdroj: Reuters